242563328-4414527875304715-729645442961397042-n.jpg

Ernest Bryll laureatem Per Artem ad Deum 2021

27 września 2021
Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznany został już po raz 17.

Przytul serce do serca, tam gdzie się zaczyna źródełko Miłosierdzia (…)
Czego się boisz ?
Czemu życie Twoje takie przeciwne Tobie ? (…)
(…)trwaj przytulony, bądź teraz silny (…)
(…)nawet gdy w życiu Twoim wszystko zagubione(…)

Wręczanie Medali Papieskiej Rady ds. Kultury to wspaniała tradycja targów SACROEXPO.

Rada została założona w 1982 z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Ustanawiając ją, Ojciec Święty podkreślił, iż: "dialog Kościoła z kulturami współczesnego świata stanowi znaczny obszar działalności, w którym w ostatnich latach XX wieku ukształtowała się przyszłość świata".

Targi Kielce to od 2005 roku jedyne na świecie, wybrane przez Papieską Radę ds. Kultury, miejsce wręczania tej nagrody. Przez 17  lat nagrodę odebrało ponad 29 wybitnych osobistości z całego świata, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju nauki, kultury i sztuki, a byli nimi m.in.: Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Antonina Krzysztoń, Wojciech Kilar, Wincenty Kućma, Leszek Mądzik, Arvo Pärt, Paweł Łukaszewski, Leszek Sosnowski czy Jerzy Skąpski.

Medal Per Artem Ad Deum 2021 za „poezję, która zbliża do Boga i pomaga mierzyć się z Jego Absolutem", otrzymał Ernest Bryll.

Urodził się w 1935 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Był członkiem redakcji pism społeczno-kulturalnych (m.in. Współczesności). Od 2012 r. jest pracownikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki Teatru TV oraz jako kierownik literacki kilku zespołów filmowych. W latach 1974-1978 był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 ambasadorem Polski w Irlandii. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Club, a także SEC (Society of European Culture). Autor poezji, dramatów i prozy. Od 1965 r. także autor tekstów piosenek wykonywanych przez wielu znanych artystów, m.in.: Skaldów, Marka Grechutę, Krystynę Prońko, Marylę Rodowicz czy Michała Bajora. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.

Niestety, z przyczyn zdrwowotnych, laureat nie mógł odebrać Medalu podczas targów, a w swoim mieszkaniu z rąkPrezesa Zarządu Targów Kielce dr Andrzeja Mochonia. 

„Otrzymałem nagrodę Per Artem Ad Deum. (..) Bardzo ważną, bo nadawaną w Rzymie przez Radę Papieską ds. Kultury.(..) Jestem teraz wśród paru artystów z Polski, mi bliskich, z którymi dzielę uczestnictwo w tej nagrodzie.(..) – podkreśla Ernest Bryll – laureat tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum".

 

(MB)

Polecane aktualności
28 września 2021
Udział w konferencji zorganizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 wzięła ukraińska pisarka ikon Khrystyna Kvyk i prof. dr hab. Krystyna Stawecka – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu
28 września 2021
Tradycją Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO są wyróżnienia wręczane przez Prawosławnego Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Najprzewielebniejszy Paisjusza.
28 września 2021
W ramach XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce odbyło się spotkanie Ekonomów i Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów w Polsce.
28 września 2021
Trwa spotkanie zorganizowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM, we współpracy z firmą INNPACT. Debata o tym "Jak przygotować się w zgromadzeniach i podmiotach kościelnych na duże wzrosty kosztów energii i gazu w kolejnych latach?" skierowana jest do gości targów SACROEXPO
27 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce, oprócz firm z branży sakralnej znalazło się także miejsce na kontemplację sztuki. Wystawa ikon we współczesnej odsłonie zorganizowana została przez Szkołę Pisania Ikon Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54.
27 września 2021
W uroczystości udział wzięli m.in. JE dr hab. Grzegorz Ryś – Arcybiskup Metropolita Łódzki i JE dr Jan Piotrowski - Biskup Diecezji Kieleckiej.
23 września 2021
Jeden z czołowych dostawców sprzętu audiowizualnego w Polsce z ponad 20 letnim doświadczeniem jest jednym z tegorocznych Wystawców targów Sacroexpo.
23 września 2021
Różańce, modlitewniki, dewocjonalia, ogromy wybór obrazków i ikon w okazyjnych cenach. To wszystko czekać będzie na gości XXII edycji Wystawy SACROEXPO, na stoisku firmy KUBARA Dewocjonalia.