Miedzynarodowy-dzien-bez-elektrycznych-smieci.png
Elektroodpady, problem czy cenny surowiec?

Wzrasta światowy poziom e-odpadów! Pamiętajmy o ich utylizacji.

14 października 2022
Nieużywane lub niedziałające urządzenia elektryczne takie jak smartphone, lodówka, pralka czy suszarka z jednej strony są źródłem cennych surowców do produkcji innych przedmiotów, a z drugiej strony zwierają wiele szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Na to zagadnienie zwracają uwagę inicjatorzy obchodzonego 14 października Międzynarodowego Dnia bez Elektrycznych Śmieci.

Według badań przeprowadzonych przez międzynarodową organizację WEEE Forum, w bieżącym roku z użycia wyjdzie 5,3 miliarda smartfonów. Szacuje się także, że ilość e-odpadów do 2030 roku osiągnie 74 mln ton. Aż 80 % z elektroodpadów można poddać recyklingowi, dlatego niezwykle istotne jest właściwe ich przetwarzanie i utylizacja.  W kilkudziesięciu państwach na świecie, a także w Polsce, 14 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Elektrycznych Śmieci. To inicjatywa, która powstała w 2018 roku przez Międzynarodową Organizację WEEE Forum, a głównym celem akcji jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Więcej informacji na stronie elektrycznesmieci.pl

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.