1Z6W1319.jpg

Występ kompanii Mehteran Ministerstwa Obrony Republiki Turcji

06 września 2022
Zespół Mehter, uważany za najstarszy zespół wojskowy na świecie, z okazji jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, zaprezentował wyjątkowe, pełne emocji przedstawienie. Pierwszy występ turecka orkiestra zagrała zaraz po oficjalnym otwarciu targów, w którym uczestniczyli m.in.: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Minister Obrony Turcji Hulusi Akar.

Pierwszego dnia MSPO zespół wystąpił dwukrotnie, zdobywając uznanie zgromadzonej publiczności. Pierwsze przykłady tureckiej muzyki wojskowej znaleźć można na inskrypcjach Orhun i Gokturk, odkrytych na ziemiach mongolskich, a napisanych w VIII wieku. Pojawiają się w nich: słowo „TUGH”, czyli Buńczuk, które oznacza standard oraz bębny. Buńczuk jest wykonany z mosiądzu i ma 2,5 metra długości. Po obu stronach znajduje się frędzel z końskiego włosia. Był on używany jako symbol wojskowy i oznaczenie posterunków sułtanatu i wezyra.

Faktyczne założenie Mehtera mogło datować się na okres, w którym powstał specjalny zespół i poczet flagowy. Zostały one wysłane przez sułtana Anatoliana Seljuk Giyaseddin Mesud II, który został mianowany „bejem” przez Osmana Gazi, założyciela Imperium Osmańskiego w 1289 roku.

Przez lata zespół Mehter nie tylko wzmacniał tożsamość narodową janczarów i podnosił ich morale za pomocą muzyki, ale także odstraszał wrogów na polach bitew. Dowódca zespołu Mehtera, zwany „Emir-I Alem”, dowodził w przeszłości janczarami i grupą muzyczną Mehter. Flagi są symbolem honoru. Czerwona oznacza „państwo”, zielona „islam”, a biała „niepodległość”.

„MEHTERBASI” jest dyrektorem muzycznym zespołu Mehter. Składa się on z siedmiu grup instrumentów. Są wśród nich: grupa „Cevgen” z ukrytymi małymi dzwoneczkami wewnątrz, trąbki sygnałowe, trąbki, małe kotły, talerze, bębny i duży bęben. Jednostka Mehteran działająca w ramach Ministerstwa Obrony reprezentuje wojskowe tradycje muzyczne Imperium Osmańskiego XVIII wieku.

(ŁK)

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.