butelki.png

Wystawcy targów Ekotech: Moda na ekologię jest droga.

18 sierpnia 2021
Segregowanie i powtórne użycie materiałów jest coraz częściej wykorzystywanym elementem biznesowym, jednak, wzrost popytu na recyklat jest coraz wyższy, a jego pozyskiwanie w Polsce wciąż jest na niskim poziomie. O problemie alarmują wystawcy Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.

Mimo wielu regulacji, plastikowe butelki i inne opakowania wciąż zalegają na wysypiskach i nie są poddawane recyklingowi. Nie ma więc surowca  produkcyjnego, a ten jest coraz bardziej potrzebny. W efekcie, polscy przedsiębiorcy kupują zmielony plastik za granicą. Jest to przykład złego gospodarowania odpadami.

- To paradoks, że tak wiele opakowań z tworzyw sztucznych, szkła, papieru, ląduje na wysypiskach śmieci, a my jako firmy recyklingowe nie mamy surowca do produkcji. Ceny popularnych butelek PET, HDPE, jak również folii z polietylenu, są najwyższe w historii. Recyklerzy muszą konkurować o ten odpad – mówi "Rzeczpospolitej" Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling.

Obecnie ceny  recyklat pochodzący głównie z przetworzonych butelek PET plasują się na poziomie 1350–1400 euro za tonę, prawie dwa razy więcej niż jesienią 2020 r. i ponad 20 proc. więcej niż nowy granulat tworzywa z rafinerii. Powodem jest pogoń firm za ekologią – wszyscy chcą pochwalić się tym, że ich opakowania są wytwarzane z użyciem materiału z recyklingu. Tyle, że tego surowca brakuje w Polsce.

W rozwiązaniu problemu mogłoby pomóc wprowadzenie systemu kaucyjnego za butelki, o którym niejednokrotnie rozmawiano podczas targów Ekotech.  Niestety projekt wciąż jest w powijakach. Problemem jest także wciąż niska świadomość konieczności segregacji śmieci, a także ich odpowiedniego przygotowania do recyklingu.

(MBr)

Polecane aktualności
30 maja 2022
Naukowcy z Tokio opracowali papier o właściwościach podobnych do tworzyw sztucznych, a w Niemczech odkryto enzym rozkładający tworzywa PET w ciągu doby. Te innowacyjne i ekologiczne rozwiązania z pewnością zrewolucjonizują system recyklingu odpadów.
24 maja 2022
Podczas konferencji "Recykling tworzyw sztucznych - jeden cel, wiele możliwości" organizowanej podczas targów PLASTPOL omawiano m.in. wykorzystanie platform do śledzenia obiegu surowców i recyrkulatów na przykładzie platformy RecoTrace.
11 maja 2022
W kwietniu br. podpisano umowę, na mocy której polsko-tajwańskie konsorcjum zrealizuje projekt polegający na budowie statku, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków
22 kwietnia 2022
Z danych statystycznych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrósł poziom recyklingu w Polsce. W 2020 roku wyniósł 38,7 proc. Zgodnie z unijnymi dyrektywami ten poziom powinien wzrosnąć do co najmniej 55 proc. Czy przy obecnych nawykach Polaków jest to osiągalne?
12 kwietnia 2022
Powstaje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Polska ma obowiązek wdrożyć rozszerzoną odpowiedzialność producentów najpóźniej do początku 2023 roku.
30 marca 2022
Następstwem kryzysu energetycznego w Europie i efektem skutków wojny na Ukrainie, może być szybszy rozwój biogazownictwa w krajach unijnych. W Polsce ten proces może dotyczyć zwłaszcza instalacji przy oczyszczalniach ścieków, które można wyposażyć w biogazownie. Obecnie w naszym kraju istnieje ponad 100 instalacji biogazowych przy oczyszczalniach.
15 marca 2022
Z powodu wojny, wielu obywateli opuściło Ukrainę i osiedliło się w Polsce, gdzie otrzymali pomoc w różnej postaci. Branża komunalna również wspiera uchodźców wprowadzając odpowiednie świadczenia i regulacje w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
08 marca 2022
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi zawiera ustalenia dot. systemu kaucyjnego mającego wspierać selektywne zbieranie opakowań. Swoje uwagi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska skierowali Pracodawcy RP, których zdaniem konieczne jest stworzenie systemu, który wpłynie na zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu.