IMG-0712.jpg

Wojna na Ukrainie – konsekwencje dla polskiego przemysłu obronnego

06 września 2022
Nad istniejącymi i możliwymi konsekwencjami wojny za wschodnią granicą Polski, w kontekście polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego, debatowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej pierwszego dnia targów MSPO.

Tocząca się od końcówki lutego wojna na Ukrainie niesie konsekwencje dla całego świata i wielu branż. W jej obliczu, z dużym wyzwaniem spotykają się szczególnie polskie firmy przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego. Sytuacja geopolityczna zmusza polską armię do rozbudowy i modernizacji. To z kolei wymusza zwiększoną produkcję sprzętu i realizację nowych programów zbrojeniowych. Sytuacja naturalnie dotyka również ukraińskie przedsiębiorstwa, które zmuszone są do radykalnych zmian. – Wojna zmienia geografię przemysłu zbrojeniowego. Ponad 50% ukraińskich firm tego sektora przeniosła się na zachód od Kijowa” – mówił dr inż. Józef Zakrzewski.

Konferencja odbywająca się podczas jubileuszowego 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego dała wiele odpowiedzi i wskazała kierunek, w jakim powinny podążać polskie firmy zbrojeniowe. W jej trakcie określono także zakres pożądanej produkcji zbrojeniowej przez nasz przemysł w najbliższych latach, zarówno jeśli chodzi o ilość produkcji, jak i rozpoczęcie w możliwie szybkim czasie wytwarzania nowych rodzajów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Z ogólnodostępnych danych, na które powoływał się dr inż. Rafał Kołodziejczyk wynika, że do tej pory udzielono pomocy blisko 6 mln uchodźców z Ukrainy, na co przeznaczono ponad 1 mld złotych. – Polska przekazała również Ukrainie sprzęt o wartości 7 mld złotych, co czyni ją trzecim krajem na świecie, po USA i Anglii – dodał podczas swojego wystąpienia dr inż. Rafał Kołodziejczyk. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in.: wyrzutnie i pociski PPZR Piorun, armatohaubice Krab, karabinki Grot, granatniki RGP-40, lekki moździerz piechoty LMP 2017, kontenery mieszkalne oraz zmodernizowane czołgi T-72M/M1/M1R.

Kolejnym punktem ogólnopolskiej debaty było przedstawienie postulatów i propozycji adresowanych do zaplecza badawczo-rozwojowego polskiego przemysłu obronnego, skupionego zwłaszcza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. Dotyczyły one zainicjowania nowych programów zbrojeniowych, a także podjęcia prac modernizujących uzbrojenie będące już na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Dr inż. Rafał Kołodziejczyk wspominał także o krokach podjętych w celu stworzenia polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego.

Obecni podczas spotkania profesorowie, eksperci i przedstawiciele firm sektora obronności analizowali w jakim stopniu wyżej przedstawione cele będą realizowane samodzielnie przez polski przemysł obronny, a w jakich dziedzinach we współpracy z partnerami zagranicznymi z NATO i Unii Europejskiej. Dr Paulina Zamelek z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie omówiła z kolei wybrane konsekwencje dla Federacji Rosyjskiej wynikające z prowadzonych od ponad pół roku działań zbrojnych. – Do najważniejszych należy izolacja polityczna Rosji na arenie międzynarodowej, reperkusje gospodarcze, wynikające z wojny, skutki społeczne oraz regres techniczny i technologiczny wynikające z braku dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań – podkreślała w swoim wystąpieniu. W trakcie ogólnopolskiej konferencji naukowej nie zabrakło czasu na debatę, z której chętnie skorzystali zarówno prelegenci, jak i uczestnicy spotkania, komentując i odwołując się do swoich wystąpień. Wygłoszone podczas konferencji referaty znajdą się w okolicznościowej monografii, która ukaże się nakładem Domu Wydawniczego ELIPSA.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych wraz z Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK oraz Targi Kielce S.A., wspólnie z innymi partnerami: Warszawską Szkołą Zarządzania-Szkołą Wyższą, Staropolską Akademią Nauk Stosowanych w Kielcach, Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, Polską Agencją Przemysłowo-Obronną i Polskim Lobby Przemysłowym.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.