logorynekelektryczny_nw.png

Wnioski online w programie Mój Prąd

29 maja 2020
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl partner medialny Targów ENEX w programie Mój Prąd obowiązują wnioski online. Warto poświęcić czas przed domowym komputerem, aby dzięki temu przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu.

W celu złożenia wniosku należy posłużyć się profilem zaufanym założonym, np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowodem. Od 22 maja 2020 r. można złożyć wniosek także za pośrednictwem pełnomocnika.

Papierowe wnioski w programie Mój Prąd można było składać tylko do 30 marca 2020 r. Zmiana ta nie dotyczy instalatorów PV, z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.

Zobacz także: Statystyki programu Mój Prąd

Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r., pod koniec pierwszego naboru, Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – wyjaśnia Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Zobacz także: Moc fotowoltaiki w Polsce

Nowa opcja składania wniosków przez pełnomocnika

Dla wszystkich, którzy nie mają profilu zaufanego czy e-dowodu, a chcą skorzystać z dotacji na przydomową fotowoltaikę, przygotowano kolejne ułatwienie - możliwość składnia elektronicznych wniosków na gov.pl przez pełnomocnika. Nowa opcja ma na celu maksymalne poszerzenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje. Od teraz pełnomocnik, czyli osoba upoważniona, może szybko i łatwo wyręczyć potencjalnych wnioskodawców w internetowym aplikowaniu o dotację.

Wzór pełnomocnictwa do złożenia wniosku w ramach programu Mój Prąd znajduje się na stronie mojprad.gov.pl (zakładka „Złóż wniosek”) i obowiązuje od 22 maja 2020 r. Należy go pobrać, wydrukować, podpisać a następnie załączyć w formie skanu do elektronicznego formularza na gov.pl.

Cyfryzacja Mojego Prądu została zakończona

Wdrożenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje przez pełnomocnika to ostatni krok w procesie cyfryzacji obsługi klienta w Moim Prądzie. Warto przypomnieć, że w momencie uruchomienia programu (30 sierpnia 2019 r.) jedyną możliwą opcją było składanie papierowych wniosków o dofinansowanie. Koneserów informatyzacji sektora publicznego zainteresuje z pewnością fakt, że cała obsługa programu Mój Prąd realizowana jest za pomocą chmury Microsoft Azure, z której korzysta NFOŚiGW.

Bieżące informacje o Moim Prądzie

Dotychczas, w ramach I i II naboru (odpowiednio od 30.08 do 20.12.2019 r. oraz od 13.01.2020 r. do 26.05.2020 r.), wpłynęło ponad 73 tys. wniosków o dotacje. Łącznie daje to moc zainstalowaną na poziomie 408 MW.

Wartość inwestycji w domową fotowoltaikę, zrealizowanych przez polskie gospodarstwa domowe dzięki programowi Mój Prąd, osiągnęła kwotę prawie 1,8 mld zł, z czego 360 mln to dopłaty z NFOŚiGW. Oznacza to, że kwota dofinansowania instalacji fotowoltaicznej stanowi 20 proc. inwestycji.

Polecane aktualności
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.
25 czerwca 2020
Forum Energii przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą kosztów odejścia Polski od węgla brunatnego. W raporcie wyszczególniono także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
25 czerwca 2020
Branżowi eksperci prognozują boom na naziemne farmy fotowoltaiczne.
29 maja 2020
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła.
28 kwietnia 2020
Ubiegły rok był rekordowy dla branży fotowoltaicznej. Jak podaje portal globenergia.pl, największym zainteresowaniem cieszyły się małe przydomowe elektrownie słoneczne. Ponadto, co raz więcej firm decyduje się na produkcję własnego prądu. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing. Fotowoltaika była jednym z najpopularniejszych tematów tegorocznej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
20 kwietnia 2020
Mimo szalejącej w ostatnim czasie pandemii koronawirusa, w branży odnawialnych źródeł energii padają kolejne rekordy. To dobry prognostyk dla kolejnej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
30 marca 2020
Miesiąc temu odbywały się XXIII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz XVIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Panująca na świecie pandemia paraliżuje wiele branż. Co z fotowoltaiką? Obszerny raport stworzyła redakcja GLOBEnergia - partner wydarzenia.