instalacja fotowoltaiczna.jpg

Leasing instalacji fotowoltaicznej - teoria i praktyka

28 kwietnia 2020
Ubiegły rok był rekordowy dla branży fotowoltaicznej. Jak podaje portal globenergia.pl, największym zainteresowaniem cieszyły się małe przydomowe elektrownie słoneczne. Ponadto, co raz więcej firm decyduje się na produkcję własnego prądu. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing. Fotowoltaika była jednym z najpopularniejszych tematów tegorocznej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.

Dwie opcje do wyboru

Decydując się na leasing jako formę finansowania instalacji fotowoltaicznej, mamy do wyboru dwie opcje: leasing operacyjny lub leasing finansowy.

Leasing operacyjny dla inwestora oznacza użytkowanie instalacji fotowoltaicznej w zamian za opłaty, czyli raty leasingowe. Główną korzyścią jest brak wymaganych dużych nakładów finansowych na start. W przypadku instalacji fotowoltaicznych amortyzacja wynosi 10% a okres trwania to minimum 4 lata. Warto zwrócić uwagę, że amortyzacja zostaje po stronie firmy leasingowej, a sama instalacja pozostaje własnością leasingodawcy.

Ważne! Klient musi dostarczyć wniosek oraz dokumenty finansowe za cały poprzedni i bieżący rok finansowy.

Leasing finansowy

Leasing finansowy wymaga znacznie większego nakładu początkowego, w skład którego wchodzi koszt pierwszej raty powiększony o VAT od całości. Instalacja, która jest przedmiotem leasingu, musi zostać ujęta w ewidencji środków trwałych kupującego. Amortyzacja pozostaje po stronie leasingobiorcy, który staje się właścicielem instalacji po wpłacie ostatniej raty.
Ważne! Istnieje możliwość odzyskania VAT w formie jednorazowego zwrotu z Urzędu Skarbowego lub rozliczenia go w ramach działalności bieżącej.

Uproszczenia dla instalacji PV

W przypadku finansowania instalacji fotowoltaicznej, której wartość nie przekracza 100 tys. zł netto, leasingobiorca może liczyć na uproszczenie formalności. Konieczne staje się tylko wypełnienie wniosku i oświadczenia majątkowego. Proces przyznawania podlega także przyspieszonej procedurze i trwa 1-4 dni.

Leasing na przykładzie

Portal globenergia.pl dla zobrazowania korzyści posłużył się poniższym przykładem:

Firma z sektora przetwórstwa przemysłowego zdecydowała się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Po konsultacjach z firmą wykonawczą ustalono, że wymagana jest instalacja o mocy 27 kW.

Koszt takiej inwestycji wynosi 100 230 zł (100 tys. netto). Inwestor wybrał opcję leasingu operacyjnego. Dodatkowo dysponował wolnymi środkami i zdecydował o wpłacie udziału własnego w wysokości 28%. Przy okresie spłaty wynoszącym 5 lat poszczególne raty będą wyglądały następująco:

Koszt instalacji Udział własny leasingobiorcy Pierwsza rata Pozostałe raty
100 230 zł 28% 28 450 zł 59 x 1 455 zł

źródło: globenergia.pl

(JN)

Polecane aktualności
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.
25 czerwca 2020
Forum Energii przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą kosztów odejścia Polski od węgla brunatnego. W raporcie wyszczególniono także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
25 czerwca 2020
Branżowi eksperci prognozują boom na naziemne farmy fotowoltaiczne.
29 maja 2020
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl partner medialny Targów ENEX w programie Mój Prąd obowiązują wnioski online. Warto poświęcić czas przed domowym komputerem, aby dzięki temu przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu.
29 maja 2020
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła.
20 kwietnia 2020
Mimo szalejącej w ostatnim czasie pandemii koronawirusa, w branży odnawialnych źródeł energii padają kolejne rekordy. To dobry prognostyk dla kolejnej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
30 marca 2020
Miesiąc temu odbywały się XXIII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz XVIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Panująca na świecie pandemia paraliżuje wiele branż. Co z fotowoltaiką? Obszerny raport stworzyła redakcja GLOBEnergia - partner wydarzenia.