PORT-PC-2-1.jpg

Boom na rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2020 r. - PORT PC

21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.

W I półroczu wolumen rynku pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do sprzedaży w pierwszym półroczu 2019 r., osiągając wzrost na poziomie +108%. Wg aktualnych szacunków wolumen sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda w 2020 przekroczy liczbę 40 tys. sztuk.

  • Liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2020 w stosunku do I półrocza 2019 wzrosła ponad dwukrotnie, w przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił jednak spadek o około 10%. 
  • W całym 2020 roku zapowiada się kolejny rekord sprzedaży na rynku pomp ciepła w Polsce.
  • Według prognoz PORT PC, sprzedaż na rynku pomp ciepła wzrośnie po uruchomieniu nowej wersji programu „Czyste Powietrze”.
  • Pompy ciepła wpisują się w nową strategię Komisji Europejskiej dotyczącą łączenia sektorów, jako najbardziej efektywna technologia grzewcza.
    Ich udział w zasobach urządzeń grzewczych w budynkach w Europie w 2030 roku ma wynieść ok. 40%.

Rynek gruntowych pomp ciepła odnotował nieznaczny spadek w I połowie 2020 roku na poziomie około 10%.

Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował w pierwszym półroczu wzrost na poziomie około 60% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania około 80%. 

Wyniki sprzedaży osiągnięte na rynku pomp ciepła w I półroczu 2020 roku w kilku grupach produktowych już zrównały się z wynikami osiągniętymi w całym 2019 roku. Zdaniem Pawła Lachmana – prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła kolejny rekord sprzedaży w 2020 jest już pewny.”

W II półroczu 2020 roku rozwój rynku pomp ciepła może być jeszcze bardziej znaczący, niż w I półroczu 2020 roku. Czynnikiem, który może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży może być uruchomiona 15. maja tego roku nowa wersja programu „Czyste Powietrze”.

Jak twierdzi Paweł Lachman – prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, “już teraz wielu producentów i dystrybutorów zaobserwowało, że po uruchomieniu nowej wersji programu znacząco wzrosło zainteresowanie pompami ciepła wśród potencjalnych inwestorów. Dzięki uruchomieniu zwiększonego dofinansowania w przypadku pomp ciepła o wysokiej efektywności, spadek dotyczący gruntowych pomp ciepła może zostać zniwelowany w drugim półroczu”.

Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła w najbliższych latach

Czynnikiem, który wpłynął na znaczny rozwój rynku pomp ciepła w poprzednim – 2019 roku, była możliwość uzyskania dofinansowania na pompę ciepła do nowego budynku. Jednak w ramach aktualnej wersji programu „Czyste Powietrze” w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma możliwości uzyskania dotacji. Wycofanie ze wsparcia nowych budynków szczególnie się odbiło na gruntowych pompach ciepła, które osiągnęły w pierwszym półroczu 2020 roku delikatny spadek, rzędu około 10%, w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku. Jednak prawdopodobny jest nieznaczny wzrost sprzedaży w tej grupie urządzeń w drugiej połowie 2020 roku.

Szansą na utrzymanie rozwoju rynku pomp ciepła w kolejnych latach byłoby uruchomienie programu wspierającego inwestycje w pompę ciepła w nowych budynkach.

Istotnym czynnikiem, który wpłynie na rozwój rynku pomp ciepła, będzie ogłoszona przez Komisję Europejska strategia inteligentnego łączenia sektorów. Strategia KE podkreśla, iż w UE do 2030 roku udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wzrośnie do 40%, a do 2050 roku 50-70%. Ponadto wskazuje na równie istotny potencjał dużych pomp ciepła w budownictwie komercyjnym – w którym udział w 2030 osiągnie 65%, a do 2050 nawet 80%, ponadto duży potencja zastosowania w sieciach ciepłowniczych i przemyśle. W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazał, iż w Polsce również będzie kontynuowany trwający od kilka lat wzrost. Obecnie wynosi on niecałe 3% wszystkich budynków jednorodzinnych, a do 2030 roku wzrośnie do poziomu 23% w wariancie optymistycznym. Przy zapewnieniu optymalnych warunków wsparcia sprzedaży i rozwoju technologii, liczba pracujących pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku może przekroczyć 2 mln sztuk.

Raport PORT PC "Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych
w Polsce do 2030 roku" dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/Raport_PORTPC_2020

Komunikat KE o strategii łączenia sektorów  „Powering a climate-neutral economy:
An EU Strategy for Energy System Integration”: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/energy_system_integration_strategy_.pdf

[Źródło: PORT PC]

O PORT PC 

Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i prowadzenie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. PORTPC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI. 

Więcej informacji o PORT PC na stronie: www.portpc.pl

 

Infografika-rozwoj-w-I-polroczu-2020.png [333.88 KB]

Polecane aktualności
15 grudnia 2021
Modyfikacja systemu rozliczenia produkcji energii elektrycznej w fotowoltaice: likwidacja systemu opustów i wprowadzenie modelu rozliczeń energii net-billingiem – to główne zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisanej przez Prezydenta RP.
25 czerwca 2020
Forum Energii przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą kosztów odejścia Polski od węgla brunatnego. W raporcie wyszczególniono także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
25 czerwca 2020
Branżowi eksperci prognozują boom na naziemne farmy fotowoltaiczne.
29 maja 2020
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl partner medialny Targów ENEX w programie Mój Prąd obowiązują wnioski online. Warto poświęcić czas przed domowym komputerem, aby dzięki temu przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu.
29 maja 2020
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła.
28 kwietnia 2020
Ubiegły rok był rekordowy dla branży fotowoltaicznej. Jak podaje portal globenergia.pl, największym zainteresowaniem cieszyły się małe przydomowe elektrownie słoneczne. Ponadto, co raz więcej firm decyduje się na produkcję własnego prądu. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing. Fotowoltaika była jednym z najpopularniejszych tematów tegorocznej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
20 kwietnia 2020
Mimo szalejącej w ostatnim czasie pandemii koronawirusa, w branży odnawialnych źródeł energii padają kolejne rekordy. To dobry prognostyk dla kolejnej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.