photo-1450101499163-c8848c66ca85.jpg
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisana przez Prezydenta RP.

Ustawa wprowadzająca ważne zmiany w branży energetycznej podpisana!

15 grudnia 2021
Modyfikacja systemu rozliczenia produkcji energii elektrycznej w fotowoltaice: likwidacja systemu opustów i wprowadzenie modelu rozliczeń energii net-billingiem – to główne zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisanej przez Prezydenta RP.

Jak można przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta RP, nowelizacja ustawy ma na celu modyfikację funkcjonującego systemu wsparcia prosumpcji, poprzez stworzenie warunków do szerszej partycypacji społeczeństwa. Ustawa przewiduje zmianę dotychczasowego systemu opustów i wprowadzenie modelu rozliczeń energii tzw. net-billingiem, który będzie obowiązywał nowych prosumentów wchodzących na rynek po 1 kwietnia 2022 roku. Zakłada on rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci, w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Na określonych warunkach, z systemu opustów będą mogli korzystać dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do 31 marca 2022 roku.

Model net-billing w oparciu o ceny miesięczne będzie funkcjonował od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku. W tym okresie energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Z kolei od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązywał model net-billingu w oparciu o ceny godzinowe – wartość energii wprowadzonej do sieci ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego.

Więcej informacji o nowelizacji ustawy na stronie Kancelarii Prezydenta RP

(MCh)

Polecane aktualności
23 maja 2022
Zainteresowanie tegorocznymi targami ENEX przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Statystycznie, impreza przyciągnęła o 20% więcej Wystawców i o 10% więcej Zwiedzających. Powierzchnia wystawiennicza była niemal dwukrotnie większa niż przed pandemią w 2020 roku. O tym jak wyglądała miniona edycja targów, można przeczytać w najnowszym raporcie.
12 kwietnia 2022
Program Mój Prąd to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę. W połowie kwietnia rusza nabór wniosków, który będzie prowadzony w trybie ciągłym do 2023 roku. Budżet programu wynosi 350 mln zł.
24 lutego 2022
Firmy BMZ POLAND, GALMET oraz VIESSMANN wybrały Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX jako miejsce spektakularnych premier.
23 lutego 2022
Pierwszego dnia targów Enex oraz Enex Nowa Energia podczas oficjalnej gali uhonorowano wybranych Wystawców nagrodami, medalami i wyróżnieniami.
23 lutego 2022
Zakończył się pierwszy dzień VI konferencji HEAT not LOST, organizowanej przez. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się podczas XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA w Targach Kielce.
23 lutego 2022
Galą 15-lecia Forum Pomp Ciepła zakończyło się ogólnopolskie spotkanie poświęcone tej tematyce. Poprzedziły ją trzy panele tematyczne, w których nie zabrakło informacji o instalacjach pomp ciepła, fotowoltaice i najnowszych technologiach.
23 lutego 2022
Podczas pierwszego dnia XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki i XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia zorganizowano konferencję poświęconą transformacji energetycznej. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.