photo-1450101499163-c8848c66ca85.jpg
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisana przez Prezydenta RP.

Ustawa wprowadzająca ważne zmiany w branży energetycznej podpisana!

15 grudnia 2021
Modyfikacja systemu rozliczenia produkcji energii elektrycznej w fotowoltaice: likwidacja systemu opustów i wprowadzenie modelu rozliczeń energii net-billingiem – to główne zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisanej przez Prezydenta RP.

Jak można przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta RP, nowelizacja ustawy ma na celu modyfikację funkcjonującego systemu wsparcia prosumpcji, poprzez stworzenie warunków do szerszej partycypacji społeczeństwa. Ustawa przewiduje zmianę dotychczasowego systemu opustów i wprowadzenie modelu rozliczeń energii tzw. net-billingiem, który będzie obowiązywał nowych prosumentów wchodzących na rynek po 1 kwietnia 2022 roku. Zakłada on rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci, w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Na określonych warunkach, z systemu opustów będą mogli korzystać dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do 31 marca 2022 roku.

Model net-billing w oparciu o ceny miesięczne będzie funkcjonował od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku. W tym okresie energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Z kolei od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązywał model net-billingu w oparciu o ceny godzinowe – wartość energii wprowadzonej do sieci ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego.

Więcej informacji o nowelizacji ustawy na stronie Kancelarii Prezydenta RP

(MCh)

Polecane aktualności
17 stycznia 2022
Firma z 30 letnim doświadczeniem w przetwórstwie stali na potrzeby budownictwa zadeklarowała swoją obecność podczas tegorocznych targów odnawialnych źródeł energii – ENEX.
17 stycznia 2022
Od 22 listopada 2021 roku, oprócz osób fizycznych, o dofinansowanie zakupu „elektryków” mogą ubiegać się także m.in.: firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze oraz stowarzyszenia i fundacje. Zagadnienia dot. elektromobilności i ochrony środowiska poruszane są również podczas targów ENEX.
13 stycznia 2022
Niezbędne elementy do montażu instalacji na dachu lub gruncie: panele PV, inwertery, konstrukcje do montażu oraz akcesoria elektryczne – to część oferty AS Energy, z którą będzie można zapoznać się już w lutym, w Targach Kielce podczas targów ENEX.
05 stycznia 2022
Przedsiębiorstwo o międzynarodowym charakterze z ponad 20-letnią tradycją pojawi się już w lutym w Targach Kielce podczas targów ENEX. Celem firmy BYD jest m.in. wykorzystywanie innowacji technologicznych do poprawy jakości życia ludzi.
03 stycznia 2022
Swoją obecność podczas targów ENEX zadeklarowała firma Viessmann, posiadająca nowoczesne systemy grzewcze na wszystkie nośniki energii i dla wszystkich rodzajów obiektów. Zapraszamy na stoisko przedsiębiorstwa już od 23 do 24 lutego 2022 roku, do Targów Kielce.
03 stycznia 2022
Największy w Polsce producent zaawansowanych technologicznie rozwiązań grzewczych do domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów przemysłowych i usługowych Wystawcą targów ENEX.
27 grudnia 2021
Do grona Wystawców kolejnej edycji targów ENEX dołączyła firma Corab – europejski lider w produkcji konstrukcji fotowoltaicznych oraz dystrybutor produktów renomowanych marek z branży PV. Produkty i konstrukcje firmy znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obiektach komercyjnych, a także farmach fotowoltaicznych i na terenach rolniczych.
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.