PV.jpg

Jak kryzys wpłynie na branżę fotowoltaiczną?

30 marca 2020
Miesiąc temu odbywały się XXIII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz XVIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Panująca na świecie pandemia paraliżuje wiele branż. Co z fotowoltaiką? Obszerny raport stworzyła redakcja GLOBEnergia - partner wydarzenia.

Epidemia koronawirusa zachwiała praktycznie wszystkimi możliwymi branżami na świecie. Także rynek fotowoltaiczny przeszedł przez istny rollercoaster. Czy problem został już zażegnany? Chińskie fabryki PV ruszyły pełną parą, a panele płyną do Europy szerokim strumieniem. Jednakże wielu importerów zastanawia się nad przesunięciem terminu dostaw. 

Fotowoltaika to nie gastronomia, czy hotelarstwo

Błędem jest traktowanie całego rynku fotowoltaicznego jako struktury jednolitej. Zróżnicowanie dynamiki inwestycji można zaobserwować biorąc pod uwagę poszczególne jego segmenty. Spadki dynamiki sprzedaży są najbardziej odczuwalne w zakresie instalacji prosumenckich dla firm. W przypadku klientów indywidualnych wskaźnik ten jest zdecydowanie bardziej wyważony – w segmencie inwestycji indywidualnych spadki są najmniejsze.

Fotowoltaiczny kalejdoskop

Pandemia koronawirusa w Chinach wydaje się opanowana, a większość kluczowych producentów uruchomiła produkcję i rozpoczęła eksport do swoich europejskich partnerów.

W ciągu miesiąca sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie; z deficytu podaży zbliżamy się do deficytu popytu, który prawdopodobnie nastąpi już w kwietniu. Obecnie, czyli w marcu spadku zamówień na moduły PV i falowniki jeszcze nie widać, gdyż w większości realizowane są umowy ze stycznia i lutego – często zaległe – komentuje Bogdan Szymański, prezes SBF POLSKA PV.

Prezes Stowarzyszenia zrzeszającego uczestników rynku fotowoltaicznego również widzi wyraźny spadek zawieranych nowych umów i ocenia:

Wynika to z jednej strony z obecnej wyjątkowej sytuacji niepewności gospodarczej, a z drugiej strony z konieczności i zaleceń pracy zdalnej, która dla wielu firm jest wyzwaniem do nabycia kompetencji w zakresie zdalnego zawierania umów – twierdzi Szymański.

Wszyscy zastanawiamy się jak sytuacja na rynku fotowoltaicznym będzie wyglądać po epidemii. Czy znów wrócimy na tory dynamicznego wzrostu?

Osobiście w tej materii jestem umiarkowanym optymistą. Własna elektrownia fotowoltaiczna już dawno przestała być drogim dobrem luksusowym. Coraz częściej jest natomiast narzędziem do oszczędzania, a tego typu inwestycji konsumenci szukają także w dobie kryzysu i niepewności – dodaje prezes SBF POLSKA PV.

Wzrost cen

Widoczny na rynku problem dystrybutorów to wzrost cen, który jest spowodowany jest w głównej mierze drastycznym wzrostem kursu walut. Przyjrzyjmy się, jak w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmienił się kurs Euro i Dolara Amerykańskiego.

Kolejna edycja targów ENEX/ENEX Nowa Energia zaplanowana jest na 24-25 lutego 2021. Całość artykułu dostępna jest TUTAJ.

źródło: www.globenergia.pl

(JN)

Polecane aktualności
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.
25 czerwca 2020
Forum Energii przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą kosztów odejścia Polski od węgla brunatnego. W raporcie wyszczególniono także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
25 czerwca 2020
Branżowi eksperci prognozują boom na naziemne farmy fotowoltaiczne.
29 maja 2020
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl partner medialny Targów ENEX w programie Mój Prąd obowiązują wnioski online. Warto poświęcić czas przed domowym komputerem, aby dzięki temu przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu.
29 maja 2020
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła.
28 kwietnia 2020
Ubiegły rok był rekordowy dla branży fotowoltaicznej. Jak podaje portal globenergia.pl, największym zainteresowaniem cieszyły się małe przydomowe elektrownie słoneczne. Ponadto, co raz więcej firm decyduje się na produkcję własnego prądu. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing. Fotowoltaika była jednym z najpopularniejszych tematów tegorocznej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
20 kwietnia 2020
Mimo szalejącej w ostatnim czasie pandemii koronawirusa, w branży odnawialnych źródeł energii padają kolejne rekordy. To dobry prognostyk dla kolejnej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.