1Z6W9888.jpg
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji jubileuszu 30-lecia MSPO.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Targach Kielce: - Wizjonerstwem było rozwijanie MSPO

05 września 2022
- Dzisiaj w Kielcach jest wielki świat, a Targi Kielce są ważną częścią wielkiego świata - powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas wizyty w ośrodku wystawienniczym z okazji jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO.

W poniedziałek, 5 września, Targi Kielce odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wizyta była częścią uroczystości związanych z jubileuszem 30-lecia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wydarzenie rozpoczął krótki film prezentujący m.in. historię powstania MSPO. - Jak słyszeliśmy, Pan Prezes Andrzej Mochoń podczas pierwszego Salonu Przemysłu Zbrojeniowego mówił, że to będą największe targi w Europie Środkowej i Wschodniej. Trzeba jasno powiedzieć, że tak się stało. Jest to ogromną zasługą Pana Prezesa, całego zespołu i współpracowników, a także wszystkich kolejnych przez ten czas władz miasta Kielce. MSPO stało się wielkim wydarzeniem na skalę światową - zaznaczał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 

MSPO w Kielcach to najważniejsze wydarzenie tej branży w Europie Środkowo–Wschodniej i  trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie.

Prezydent RP Andrzej Duda zaznaczał, że dla Polski te targi są bardzo ważne, zwłaszcza, gdy za wschodnią granicą toczy się konflikt zbrojny.

- Wojna uświadomiła nam wszystkim, że czas spokoju się skończył. Fakt ten stał się impulsem do rozwoju naszego rodzimego przemysłu obronnego i wyjątkowej troski o bezpieczeństwo. Musimy w szybkim tempie dokonywać modernizacji sił zbrojnych. Z tego punktu widzenia, wizjonerstwem było rozwijanie tego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego - mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. - Jestem tu po raz piąty i jestem z tego dumny. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił, że salon przemysłu obronnego służy przede wszystkim rozwijaniu tej branży, unowocześnianiu armii, a przez to i zwiększaniu bezpieczeństwa żołnierzy na polu walki, gdyż to oni są najważniejsi. – Przy całym rozwoju branży militarnej, to żołnierz jest niezastąpiony, jest najważniejszym elementem armii. Dlatego te targi obronne mają tak duże znaczenie – mówił. 

W 30. edycji MSPO bierze udział ponad 600 wystawców z 33 krajów.  - Dzisiaj w Kielcach jest wielki świat, a Targi Kielce są ważną częścią wielkiego świata - mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. - Nie mam wątpliwości, że wobec tego, co dzieje w  naszej części Europy, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego  będzie wiele kontraktów ustalanych. Mam nadzieję, umowy zostaną zawarte także z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. A te działania przyczynią się do rozwoju naszej gospodarki oraz do wzrostu bezpieczeństwa Polski. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwiedził także wystawę Polskich Sił Zbrojnych oraz Wystawę Narodową Turcji. 

 

/MŚ/

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.