HSC7623.JPG

Większe uprawnienia dla starostów. Mogą zyskać dostęp do bazy danych o odpadach

17 października 2022
Starostowie z szerszym dostępem do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami? Zgodnie z opublikowanym niedawno projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, szefowie powiatów zyskają większe uprawnienia. Ma to na celu uspójnienie informacji branych pod uwagę przy wydawaniu przez starostów decyzji środowiskowych.

Zdaniem autorów projektu, w związku z realizowanymi zadaniami, starostowie powinni mieć rozszerzony dostęp do danych dotyczących miejsc prowadzonych działalności czy funkcjonujących instalacji.

Do jakich informacji uzyskają dostęp starostowie na mocy rozporządzenia? Przede wszystkim do zawartych w BDO danych co do olejów smarowych i opon, a także powstających z nich odpadów. W bazie sprawdzą również informacje o pojazdach, sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach czy akumulatorach – również w kontekście generowanych z nich odpadów.

Starostowie mieliby także wgląd do danych dotyczących rodzajów i ilości wytwarzanych odpadów, a także ich źródłach. Byliby w stanie sprawdzić również poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, poziom odzysku i recyklingu pojazdów, a także odpadów z olejów i opon. W bazie znaleźliby także informacje odnośnie recyklingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz jego odzysku – podobne dane dotyczące zużytych baterii i akumulatorów również byłyby na wyciągnięcie ręki. Starostowie mogliby też sprawdzać rodzaje i ilości wytwarzanych odpadów oraz źródła ich pochodzenia.

Oprócz zmian, które zmienią uprawnienia starostów, projekt zakłada również nadanie dostępu do bazy zarządowi związku metropolitalnego realizującego zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.

Zanim rozporządzenie wejdzie w życie, projekt czekają uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.