Aktualności
Umowy z PGZ na 3 miliardy zł podczas MSPO
Podczas pierwszego dnia MSPO podpisane zostały zatwierdzenia siedmiu umów na sprzęt wojskowy. Umowa z firmą ROSOMAK na zakup 30 artyleryjskich wozów rozpoznawczych AWR na kwotę 1,6 miliarda złotych. Wozy zostaną dostarczone w latach 2024-2026. Umowa z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 na zakup aparatowni do łączności cyfrowej transmisyjnej na kwotę 880 milionów złotych. Aparatownie zostaną dostarczona w latach 2024-2026. Umowa z konsorcjum w składzie Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia na zakup 14 kabin dowodzenia dla programów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych WISŁA i NAREW na kwotę ponad pół miliarda złotych. Umowy zostaną dostarczone w latach 2024-2025. Dwa kontrakty z firmą JELCZ na zakup pojazdów ciężarowych wysokiej mobilności – 382 JELCZY 442 w latach 2023-2026 i 167 JELCZY 662 w latach 2023-2027. Wartość tych umów 880 milionów złotych. Umowa z firmą PCO na dostarczenie 5000 sztuk celowników termowizyjnych SCT-RUBIN i lornetek termowizyjnych NPL-1TIM za kwotę blisko 250 milionów złotych. Kontrakt ma być wypełniony w latach 2022-2025. Umowa z WB ELECTRONICS dotycząca pracy rozwojowej, których efektem będzie opracowanie dronów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS-2 na kwotę 50 milionów złotych. Praca rozwojowa ma być realizowana w latach 2022-2026.
– Sprzęt ten daje gwarancję zwiększenia potencjału obronnego Polskich Sił Zbrojnych. Kierujemy się zasadą, aby kupować przede wszystkim broń produkowaną przez polskie zakłady. W ten sposób stwarzamy możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego. Będziemy kontynuować tę pracę. Dzisiejsze targi należą do największych, jeśli chodzi o skalę. Sądzę, że będą korzystne dla polskiej zbrojeniówki – stwierdził minister Błaszczak.
– Hasło towarzyszące tegorocznej obecności Grupy PGZ na MSPO to „Partner Godny Zaufania”. Jestem przekonany, że przez ostatnie 30 lat udowodniliśmy, że polski przemysł obronny, zwłaszcza ten skupiony wokół PGZ, zasługuje na to miano. Kontrakty, które łącznie opiewają na kwotę przekraczającą 4 miliardy złotych potwierdzają naszą pozycję partnera zmian, jakie zachodzą w Siłach Zbrojnych RP. Ten sprzęt to inwestycja w bezpieczeństwo Polski i jej obywateli – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.
W podpisaniu zatwierdzenia umowy uczestniczyli m. in.: Szef Bura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Szef Agencji Uzbrojenia Generała Brygady Artur Kuptel i Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.