Aktualności

Targi zbrojeniowe w Kielcach z wynalazkami WAT
Wojskowa Akademia Techniczna intensywnie rozwija współpracę z przemysłem obronnym, której efektem są konkretne, nowatorskie opracowania.
– Targi zbrojeniowe w Kielcach to doskonała okazja do zaprezentowania na forum międzynarodowym osiągnięć naszych naukowców i inżynierów, a także ogromnego potencjału naukowo-badawczego Wojskowej Akademii Technicznej, która oprócz swojej statutowej misji kształcenia przyszłej kadry oficerskiej jest także jednym z najlepszych w Polsce ośrodków naukowo-badawczych. Przy tak intensywnym rozwoju przemysłu obronnego, jaki obserwujemy w naszym kraju w ostatnich latach, WAT jest jeszcze bardziej zaangażowany w rozwiązywanie problemów technicznych na potrzeby polskiej gospodarki, na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa naszego kraju – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.
Pośród 10 prezentowanych wynalazków WAT, aż cztery zostały zgłoszone do konkursu o nagrodę targów Defender. Są to:
- Automatyczna strzykawka – Centrum Transferu Technologii i Instytut Optoelektroniki
Strzykawka służy do wykonywania zastrzyków za pomocą jednej dłoni, dzięki czemu możliwe jest samodzielne i sprawne podawanie (również przez odzież wierzchnią) leku domięśniowego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na polu walki.
- System wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP – Wydział Cybernetyki
Do walki z cyberzagrożeniami opracowany program komputerowy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Gromadzony przez niego ruch sieciowy, analizowany jest pod kątem identyfikacji urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Dzięki możliwości graficznej prezentacji wyników wykrywa zagrożenia w trybie online, w szczególności na potrzeby Security Operations Center. Program został w pełni zaimplantowany i przetestowany, zarówno na symulowanym, jak i rzeczywistym ruchu złośliwym.
- Kwantowy Generator Liczb Losowych – Instytut Optoelektroniki
Urządzenie wykorzystuje zjawiska kwantowe do generacji liczb losowych. Otrzymane liczby wykorzystywane są do tworzenia klucza, który jest znacznie bardziej odporny na złamanie, a tym samym zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych danych. Generator umożliwi uruchomienie opracowanych przez zespół WAT urządzeń kwantowej dystrybucji klucza kwantowego (QKD) na bazie przesłania pojedynczych, jak i splątanych fotonów. Cechą charakterystyczną urządzenia jest całkowita nieprzewidywalność każdego, kolejnego generowanego bitu, niewrażliwość na zmiany środowiskowe, weryfikacja na żywo statusu pracy oraz wysoki poziom entropii Shannona.
- Mobilny wieloczujnikowy system obserwacyjny do zabezpieczenia strefy nadgranicznej – Instytut Optoelektroniki
Zadaniem systemu, zbudowanego w oparciu o pojazd terenowy, jest zabezpieczenie granicy państwowej pod kątem zapobiegania jej naruszenia w zakresie osób, środków transportu i przemycanych towarów. W tym celu wytwarzany jest kompleksowy obraz sytuacyjny, który powstaje w wyniku prowadzenia nasłuchu radiowego oraz lokalizacji emisji radiowej w strefie dookólnej, obserwacji w różnych warunkach pogodowych (dziennych lub nocnych) w paśmie podczerwieni w strefie dookólnej oraz śledzenia (w paśmie podczerwieni i w paśmie widzialnym) wykrytego obiektu. Elementy wytworzonego obrazu sytuacyjnego są przesyłane do przenośnych odbiorników, znajdujących się na wyposażeniu patroli współpracujących z pojazdem.
Na stoisku WAT zostaną również zaprezentowane:
- Teleinformatyczny moduł wspomagania identyfikacji ofiar katastrof i ataków terrorystycznych IDVICTIM – Wydział Elektroniki
- Wielokomorowy zestaw cylindrów do mielenia w młynkach planetarnych – Wydział Nowych Technologii i Chemii
- Zestaw cylindrów do kulowych młynków planetarnych do mielenia i mechanicznej syntezy w warunkach pasywnie kontrolowanej temperatury – Wydział Nowych Technologii i Chemii
- Inteligentna mapa życia – system do ratowania rannych żołnierzy z pola walki – Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji
- Modułowa platforma-kontener do transportu intermodalnego sprzętu wojskowego, towarów paletyzowanych, materiałów sypkich i dłużycy – Wydział Inżynierii Mechanicznej
- Wagon z obrotową platformą ładunkową do przewozów intermodalnych – Wydział Inżynierii Mechanicznej
Osiągnięcia WAT będzie można także zobaczyć na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To opracowane we współpracy z Fabryką Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o.:
- Modułowy granatnik kalibru 40 mm (podwieszany i samodzielny) oraz 7,62x51 mm (308 Win.)
- Samopowtarzalny karabin wyborowy.
Oba produkty zostały zgłoszone do nagrody Defender.
(ŁK)