System-do-ochrony-granicy.jpg

Targi zbrojeniowe w Kielcach z wynalazkami WAT

04 września 2023
10 projektów autorstwa naukowców Wojskowej Akademii Technicznej, a wśród nich: kwantowy generator liczb losowych, automatyczną strzykawkę, platformę do transportu sprzętu wojskowego, czy system obserwacyjny do zabezpieczenia strefy nadgranicznej, będzie można zobaczyć podczas najbliższej odsłony MSPO. Część z nich została zgłoszona do nagrody Defender.

Wojskowa Akademia Techniczna intensywnie rozwija współpracę z przemysłem obronnym, której efektem są konkretne, nowatorskie opracowania.

– Targi zbrojeniowe w Kielcach to doskonała okazja do zaprezentowania na forum międzynarodowym osiągnięć naszych naukowców i inżynierów, a także ogromnego potencjału naukowo-badawczego Wojskowej Akademii Technicznej, która oprócz swojej statutowej misji kształcenia przyszłej kadry oficerskiej jest także jednym z najlepszych w Polsce ośrodków naukowo-badawczych. Przy tak intensywnym rozwoju przemysłu obronnego, jaki obserwujemy w naszym kraju w ostatnich latach, WAT jest jeszcze bardziej zaangażowany w rozwiązywanie problemów technicznych na potrzeby polskiej gospodarki, na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa naszego kraju – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.

Pośród 10 prezentowanych wynalazków WAT, aż cztery zostały zgłoszone do konkursu o nagrodę targów Defender. Są to:

  • Automatyczna strzykawka – Centrum Transferu Technologii i Instytut Optoelektroniki

Strzykawka służy do wykonywania zastrzyków za pomocą jednej dłoni, dzięki czemu możliwe jest samodzielne i sprawne podawanie (również przez odzież wierzchnią) leku domięśniowego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na polu walki.

Automatyczna-strzykawka.jpg [782.27 KB]

  • System wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP – Wydział Cybernetyki

Do walki z cyberzagrożeniami opracowany program komputerowy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Gromadzony przez niego ruch sieciowy, analizowany jest pod kątem identyfikacji urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Dzięki możliwości graficznej prezentacji wyników wykrywa zagrożenia w trybie online, w szczególności na potrzeby Security Operations Center. Program został w pełni zaimplantowany i przetestowany, zarówno na symulowanym, jak i rzeczywistym ruchu złośliwym.

  • Kwantowy Generator Liczb Losowych – Instytut Optoelektroniki

Urządzenie wykorzystuje zjawiska kwantowe do generacji liczb losowych. Otrzymane liczby wykorzystywane są do tworzenia klucza, który jest znacznie bardziej odporny na złamanie, a tym samym zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych danych. Generator umożliwi uruchomienie opracowanych przez zespół WAT urządzeń kwantowej dystrybucji klucza kwantowego (QKD) na bazie przesłania pojedynczych, jak i splątanych fotonów. Cechą charakterystyczną urządzenia jest całkowita nieprzewidywalność każdego, kolejnego generowanego bitu, niewrażliwość na zmiany środowiskowe, weryfikacja na żywo statusu pracy oraz wysoki poziom entropii Shannona.

Kwantowy-generator.jpg [931.73 KB]

  • Mobilny wieloczujnikowy system obserwacyjny do zabezpieczenia strefy nadgranicznej – Instytut Optoelektroniki

Zadaniem systemu, zbudowanego w oparciu o pojazd terenowy, jest zabezpieczenie granicy państwowej pod kątem zapobiegania jej naruszenia w zakresie osób, środków transportu i przemycanych towarów. W tym celu wytwarzany jest kompleksowy obraz sytuacyjny, który powstaje w wyniku prowadzenia nasłuchu radiowego oraz lokalizacji emisji radiowej w strefie dookólnej, obserwacji w różnych warunkach pogodowych (dziennych lub nocnych) w paśmie podczerwieni w strefie dookólnej oraz śledzenia (w paśmie podczerwieni i w paśmie widzialnym) wykrytego obiektu. Elementy wytworzonego obrazu sytuacyjnego są przesyłane do przenośnych odbiorników, znajdujących się na wyposażeniu patroli współpracujących z pojazdem.

System-do-ochrony-granicy.jpg [165.30 KB]

Na stoisku WAT zostaną również zaprezentowane:

  • Teleinformatyczny moduł wspomagania identyfikacji ofiar katastrof i ataków terrorystycznych IDVICTIM – Wydział Elektroniki
  • Wielokomorowy zestaw cylindrów do mielenia w młynkach planetarnych – Wydział Nowych Technologii i Chemii
  • Zestaw cylindrów do kulowych młynków planetarnych do mielenia i mechanicznej syntezy w warunkach pasywnie kontrolowanej temperatury – Wydział Nowych Technologii i Chemii
  • Inteligentna mapa życia – system do ratowania rannych żołnierzy z pola walki – Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji
  • Modułowa platforma-kontener do transportu intermodalnego sprzętu wojskowego, towarów paletyzowanych, materiałów sypkich i dłużycy – Wydział Inżynierii Mechanicznej
  • Wagon z obrotową platformą ładunkową do przewozów intermodalnych – Wydział Inżynierii Mechanicznej

Osiągnięcia WAT będzie można także zobaczyć na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To opracowane we współpracy z Fabryką Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o.:

  • Modułowy granatnik kalibru 40 mm (podwieszany i samodzielny) oraz 7,62x51 mm (308 Win.)
  • Samopowtarzalny karabin wyborowy.

Oba produkty zostały zgłoszone do nagrody Defender.

(ŁK)

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.