099A8104.JPG
Szef BBN Minister Jacek Siewiera podczas debaty o logistyce Sił Zbrojnych RP

Logistyka Sił Zbrojnych RP tematem debaty BBN

07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.

– Logistyka jest krwioobiegiem naszej armii. To ona wygrywa wojnę, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Przy dysproporcji sił właśnie ona pozwala zyskać przewagę nad przeciwnikiem – mówił Minister Jacek Siewiera. – Logistyka jest niedoceniana dopóki wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy jednak następuje tąpnięcie, wszystkie oczy skierowane są właśnie na nią – wtórował mu gen. bryg. dr Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.

Patrząc na doświadczenia Ukrainy jasno widać, że nie da się osiągnąć zabezpieczenia logistycznego wykorzystując tylko wojsko. Bardzo ważna jest współpraca ze światem cywilnym i obiektami, jakimi ten dysponuje. – Polska ma największą flotę samochodów dostawczych w Europie. Mamy sieć kolejową, ale w tym przypadku nie jest tak kolorowo, bo średni czas załadunku sprzętu to 6 godzin. Na świecie są jednak specjalne rampy, które pozwalają to zrobić w 30 minut – mówił o przykładach procesów logistycznych Piotr Małecki, prezes Defence24.

O procesach logistycznych naszego wschodniego sąsiada mówił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. – Wojna, która się toczy za naszą wschodnią granicą daje nam wiele doświadczeń, które możemy wykorzystać. Popełniono wiele błędów, które sprawiły, że Ukraińcy mają problemy. Kluczową rolę odgrywało tu prognozowanie. Potrafili przewidzieć, jak rozlokować swoje wojsko, aby przeciwstawić się Rosji, ale zawiodła logistyka, kiedy zaatakowano obiekty strategiczne. Tak było w obszarze Chersońskim i Zaporoskim – mówił gen. broni w stanie spoczynku. – Właśnie dlatego warto już teraz zidentyfikować w Polsce firmy, które w przypadku wojny mogłyby wspomóc działania obronne, jak chociażby firmy remontowe – mówił gen Skrzypczak.

– Rozwój technologiczny wpływa na poziom standaryzacji przekładający się interoperacyjność, ale zawsze będzie wymuszał zmiany i dawał pole do poprawy. Plany operacyjne nabierają odpowiedniego kształtu, kiedy włączamy w nie logistykę – mówił gen. bryg. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. – Infrastruktura cywilna najlepiej maskuje zapasy, jakimi dysponuje armia. Patrząc na działania Rosji względem Ukrainy widać, że dysponuje ona planami strategicznymi z czasów Układu Warszawskiego. Dlatego tak ważne jest, aby wyznaczać nowe miejsca strategiczne i w przypadku wojny w nich składować sprzęt – mówił były dowódca Wojsk Lądowych.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówił natomiast o procedurach w przypadku wojny. – Wszystkie kryzysy wymuszają zmiany. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach nie ma takiego pojęcia, jak idealna procedura. Procedury powinny być elastyczne. Czasem w Agencji zmieniamy je kilka razy w miesiącu po to, aby były skuteczne. Kluczowe przy planowaniu rezerw jest ich zestawienie z bieżącymi działaniami. Każdy produkt, od żywności po amunicję, ma swój termin przydatności. Dlatego już na poziomie zakupów sprzętu należy wiedzieć, jak będzie on eksploatowany w swoim cyklu życia.

Debata pn. „Logistyka Sił Zbrojnych RP”, organizowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,  odbyła się w ramach 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbywa się od 5 do 8 września 2023 roku w Targach Kielce.

(ŁK)

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
06 września 2023
Uroczystość przekazania miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce. W przedsięwzięcie zaangażowane były polskie firmy Jakusz, Zasław TSS, Targi Kielce  oraz ukraińska spółka KRZ - Kijowski Radiozawod.