642K1525.jpg
Od lewej: Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc., Andrzej Mochoń – Prezes Targów Kielce, płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Czwórka uczniów z Polski mają szansę na lot w kosmos! Targi Kielce łączą siły z POLSA oraz Fundacją Endevour Scholarship dla przyszłości młodzieży

06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

„Endeavour” zachęca młodzież do bycia naukowcami, inżynierami i odkrywcami

Inicjatorem programu stypendialnego „Endeavour” był płk Alfred Merrill Worden - astronauta, pilot modułu dowodzenia „Endeavour” podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Program został stworzony w 2019 roku. W tym samym roku płk Worden był honorowym gościem MSPO w Targach Kielce. Podczas swojej wizyty przekazał na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie.

Pracę pułkownika Wordena kontynuuje pilot modułu księżycowego Apollo 16, generał brygady Charlie Duke, spotykając się ze stypendystami podczas wybranych ceremonii wręczenia nagród i inspirując setki osób. Tak było podczas obozu „kosmicznego” w latach 2022 i 2023.

– Częścią DNA naszej firmy jest wspieranie młodzieży w poszerzaniu wiedzy oraz ciągłe inspirowanie jej, by związała swoją przyszłość z obronnością, sektorem lotniczym oraz naukowym – mówił Peter Mckenna – wiceprezydent Kallman Worldwide Inc.

Stypendium „Endevour” Ala Wordena przyznawane jest uzdolnionym uczniom z wybranych krajów z całego świata na udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama, USA. Ośrodek ten działa od 1982 roku. Dotychczas przeszkolił ponad 900 000 osób, z których kilku zostało astronautami. Stypendium „Endeavour”, nazwane na cześć Ala i jego statku kosmicznego, pokrywa wszystkie wydatki za dojazd i tygodniowe, praktyczne szkolenie astronautów w tym ośrodku.

– Jestem szczęśliwy, że taki program trafił do Polski. Ja mogę ze swojej strony wyrazić tylko zazdrość. Moje pokolenie o takich możliwościach mogło tylko pomarzyć – skomentował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

– To stypendium pozwoli młodym ludziom w Polsce mocno zainteresować się kosmosem, nowymi technologiami, inżynierią, jak i pokazać swoje zainteresowania szerokiej publiczności – mówił płk. Marcin Mazur – wiceprezydent Polskiej Agencji Kosmicznej.

Z każdego kraju w drodze konkursu wyłanianych jest 4 uczniów (w wieku 15-18 lat) oraz ich opiekun. Udział w szkoleniu nie tylko inspiruje kolejne pokolenie odkrywców, ale również pomaga wpływać na ich kariery i tworzyć więzi na całe życie.

Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu.

Program jest finansowany dzięki wsparciu firm z sektora prywatnego i publicznego oraz osób, które podzielają pasję Ala Wordena do inspirowania przyszłych pokoleń do międzynarodowej współpracy i poszerzana wiedzy.

/YY/

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Uroczystość przekazania miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce. W przedsięwzięcie zaangażowane były polskie firmy Jakusz, Zasław TSS, Targi Kielce  oraz ukraińska spółka KRZ - Kijowski Radiozawod.