642K1202.jpg
Symboliczne przekazanie pojemnika przeciwwybuchowego stronie ukraińskiej. Wiktoria na podwoziu Zasław w tle.

„Ukraina potrzebuje takich urządzeń”. Pojemnik przeciwwybuchowy Wiktoria na podwoziu Zasław w rękach policyjnych pirotechników

06 września 2023
Uroczystość przekazania miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce. W przedsięwzięcie zaangażowane były polskie firmy Jakusz, Zasław TSS, Targi Kielce  oraz ukraińska spółka KRZ - Kijowski Radiozawod.

 

Przeciwwybuchowy pojemnik WIKTORIA przeznaczony jest do izolacji i bezpiecznego przewożenia niewybuchów i niewypałów zawierających równoważnik do 10 kg trotylu oraz pocisku artyleryjskiego 152 mm / 155 mm NATO, podejmowanych przez wojskowe patrole oczyszczania terenu lub inne pododdziały. Skutecznie chroni ludzi i otoczenie przed rażeniem odłamkami w przypadku niekontrolowanego wybuchu. Pojemnik zamontowany na przyczepie Zasław może być użytkowany w różnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych.

 

- Odkąd zaczęła się wojna, staraliśmy się pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom. Obserwując sytuację, wiemy, że rozminowywanie to jest coś, co nie może czekać na zakończenie wojny, a musi się dziać teraz.  Następstwem tej konkluzji jest przekazanie pojemnika naszym przyjaciołom z Ukrainy. To rozwiązanie służy polskim saperom i mam nadzieję, że będzie elementem ratowania życia w Ukrainie – mówił Bartosz Jakusz, prezes firmy Jakusz z Kościerzyny.

 

Jak podkreślała wiceprezes Marta Rados – Jakusz, zaszczytem dla firmy Jakusz jest projektowanie i dostarczanie sprzętu służbom, które dbają o bezpieczeństwo. – Mam tu na myśli saperów wojskowych, pirotechników policyjnych, straż graniczną i żandarmerię wojskową. Dziękuję wszystkim współdarczyńcom pojemnika przeciwwybuchowego, bez Państwa nie byłoby tego wydarzenia – zaznaczyła.  Zwróciła się do przedstawicieli policyjnych pirotechników z Ukrainy: - Większość z nas wróci za chwilę do codziennego życia. Panowie wrócą do ciężkiej służby. Zdajemy sobie sprawę, że pojemnik to kropla w morzu potrzeb, mamy nadzieję, że ta inicjatywa to początek drogi wyposażenia służb pirotechnicznych w specjalistyczny sprzęt – mówiła  Marta Rados – Jakusz.

 

Pojemnik przeciwwybuchowy Wiktoria zintegrowany jest z podwoziem Zasław. - To polska firma z bogatą tradycją sięgającą 70 lat. Dostarczamy na rynek polski i europejski przyczepy, naczepy, przyczepki i przyczepy towarowe. Doświadczenie oraz nowoczesne zaplecze pozwala nam dostarczać pojazdy specjalistyczne, w tym pojazdy wojskowe – mówił Paweł Pilch, prezes firmy Zasław TSS. – Szczególnie cieszy nas ta inicjatywa. Kiedy Pani Wiceprezes firmy Jakusz zgłosiła się do nas z propozycją, nie zastanawialiśmy się długo.  Więc dziś mamy przyjemność przekazać naszym sąsiadom podwozie firmy Zasław zabudowane pojemnikiem przeciwwybuchowym Wiktoria wyprodukowanym przez firmę Jakusz.  Szczególnie cieszę się, że pojazd może zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa w trudnych warunkach w Ukrainie oraz pirotechnikom, podejmującym zadania rozminowania terenu. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tej szczytnej inicjatywie.

 

Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń zwrócił uwagę, że przekazanie jednego pojemnika na jednej przyczepie ma znaczenie symboliczne. - Mając na uwadze, że  odbywa się w czasie targów MSPO, a na Kielce zwrócone są oczy części Europy zainteresowanej kwestiami obronnymi, wydarzenie nabiera wagi. Z Kielc popłynie sygnał do kręgów opiniotwórczych w Polsce, do rządu, do rządów krajów Unii Europejskiej i władz Unii. Ten głos z Kielc, z targów MSPO to dramatyczny sygnał: Ukraina potrzebuje takich urządzeń. Mam nadzieję, że ten głos zostanie usłyszany – mówił prezes Targów Kielce.  

 

- Wierzę, że produkt uratuje wiele żyć. To był najważniejszy cel, który postawiliśmy przy realizacji projektu – zaznaczył Mykhailo Kostiuk,  wiceprezes KRZ – Kijowskij Radiozawod. Ta ukraińska spółka jest jednym z fundatorów produktu.

 

W uroczystości udział wziął także  Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz. - Dzisiaj jedna trzecia terytorium Ukrainy jest zaminowana przez Rosjan, dlatego kwestia rozminowywania jest szczególnie ważna  dla skuteczności naszej kontrofensywy. A jeszcze ważniejsze jest to, że te zaminowane pola stwarzają zagrożenie dla cywilów, dla matek i dzieci - mówił ambasador. - Bardzo dziękuję firmie Jakusz i wszystkim fundatorom tego pojemnika i wierzę, że uratuje on niejedno życie. Bardzo wymowna jest nazwa „Wiktoria”. Mam nadzieję, że wkrótce nastąpi wiktoria dla całej naszej Ukrainy. Dziękuję Polsce, Sława Ukrainie.

 

Przeciwwybuchowy pojemnik WIKTORIA przeznaczony jest do izolacji i bezpiecznego przewożenia niewybuchów i niewypałów zawierających równoważnik do 10 kg trotylu oraz pocisku artyleryjskiego 152 mm / 155 mm NATO, podejmowanych przez wojskowe patrole oczyszczania terenu lub inne pododdziały. Skutecznie chroni ludzi i otoczenie przed rażeniem odłamkami w przypadku niekontrolowanego wybuchu oraz zapewnia szybki i bezpieczny transport znalezionych materiałów w miejsce zniszczenia. Pojemnik zamontowany na przyczepie Zasław może być użytkowany w różnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Zdolny jest do poruszania się po drogach gruntowych i terenach zurbanizowanych.

Pojemnik WIKTORIA można zobaczyć przez cały czas trwania MSPO, do 8 września, na stoisku ZC-2 w Targach Kielce.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.