azygan1.jpg
Anna Zygan, kierownik sprzedaży międzynarodowej działu Govermental and Defence w Milliken & Co, oraz Adam Ogrodnik, prezes Zarządu Maskpol S.A. omówili plany współpracy i transferu technologii podczas briefingu prasowego w Targach Kielce.

Milliken i PSO Maskpol o nowych obszarach współpracy podczas MSPO w Targach Kielce

08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Poza prezentowanymi kompletami bielizny trudnopalnej, zapowiedziane zostały kolejne, dotyczące nowego projektu ocieplaczy wojskowych. Projekt ten miałby odbywać się w tej samej formule - z przeniesieniem technologii i produkcji do Polski.

- Prezentujemy rozwiązanie, które będzie testowane w armii w najbliższych miesiącach. Nasz wspólny projekt może nie jest tak spektakularny jak programy w tych dniach inicjowane przez MON i Grupę PGZ  na MSPO, ale w naszej ocenie jest bardzo ważny dla żołnierzy służących w Wojsku Polskim. Jest to element pierwszej warstwy umundurowania dla żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, czyli bardzo wysokiej jakości bielizna trudnozapalna. Zakończyliśmy projekt wdrożeniowy dotyczący bielizny letniej i zimowej w formule zaproponowanej przez Maskpol, a przyjętej przez Milliken, czyli pełnego transferu technologii do Polski. Jego najważniejszym elementem był przeniesienie technologii produkcji dzianin trudnozapalnych i ten transfer się zakończył – informuje Adam Ogrodnik, prezes Zarządu Maskpol S.A.

 

Milliken i Maskpol pracują nad szeregiem nowych rozwiązań elementów umundurowania, które ze względu na zakres prac nie mogą być na obecnie upublicznione. Zgodnie z zapowiedziami wszystkie mają charakteryzować się zastosowaniem nowoczesnych technologii, w tym trudnopalnych dzianin wykorzystanych w wybranych produktach. Do głównych zalet nowych produktów mają należeć: trwałość, wygodą użytkowania oraz ergonomia.

 

- Nasza współpraca rozpoczęła się niespełna rok temu i wszyscy pracowaliśmy na to, aby osiągnąć obecny etap. Naszym celem od początku było zaoferowanie amerykańskiej technologii na bazie polskiej produkcji. Nasze technologie to są lata pracy naszego działu R&D, a ich celem jest zaoferowanie produktu, który jest wytrzymały, trwały, a jednocześnie funkcjonalny, zapewnia komfort termiczny i transport wilgoci. Chcemy, aby Wojsko Polskie miało wyposażenie na miarę XXI w., na które absolutnie zasługują nasi żołnierze, pełniący trudną służbę dla kraju – informuje Anna Zygan, kierownik sprzedaży międzynarodowej działu Govermental and Defence w Milliken & Co.

Celem Milliken jest oferowanie i dostarczanie najnowocześniejszych technologii, zarówno polskiej armii, służbom mundurowym, jak i pozostałym europejskim sojusznikom.  Istotnym jest, aby partnerskie fabryki w Polsce uzyskały dostęp do najnowszych technologii, a całość procesów produkcyjnych odbywała się w Polsce.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
06 września 2023
Uroczystość przekazania miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce. W przedsięwzięcie zaangażowane były polskie firmy Jakusz, Zasław TSS, Targi Kielce  oraz ukraińska spółka KRZ - Kijowski Radiozawod.