DSC00366.JPG
Taras Chmut, szef fundacji „Wróć żywy” oraz tłumacz Yevhenii Kostyshyn podczas spotkania z dziennikarzami w Targach Kielce.

Taras Chmut na MSPO w Targach Kielce: Ukraina nie może sama produkować broni. Kupujemy bądź dostajemy

07 września 2022
- Zbyt ryzykowna jest produkcja broni dziś na Ukrainie. Możemy jedynie kupować lub otrzymywać - mówił Taras Chmut, szef największej „wojskowej” fundacji Ukrainy „Wróć Żywy” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.  Przyjechał do Targów Kielce, by negocjować kontrakty i pozyskiwać sprzęt obronny.

 

Fundacja „Wróć Żywy” od 2014 wpiera żołnierzy na frontach. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebrała ponad 4 miliardy hrywien, czyli około 513 milionów złotych. Taras Czmut podkreślał, że zadaniem fundacji nie jest zaopatrzenie każdego żołnierza, ale wykorzystanie datków w taki sposób, aby zmienić przebieg działań wojennych. Stale kupuje broń, sprzęt wojenny, samochody, bezzałogowe statki powietrzne, noktowizory, zasoby komunikacji  dla ukraińskiej armii. Decyzje są podejmowane w zależności od potrzeb wojska, fundacja stara się szybko na nie reagować.

Dużą rolę w obronie Ukrainy przed rosyjskim agresorem odrywają bezzałogowe statki powietrzne, jak znane Bayraktary tureckiej firmy Baykar, które są wykorzystywane nie tylko do rozpoznania terenu, ale i w celach bojowych. Cenione na polu walki są też polskie sprzęty i technologie. - Samobieżne armatohaubice Krab z Huty Stalowa Wola oraz wyrzutnie i rakiety Piorun ze skarżyskiego Mesko to skuteczna broń w walce – mówił Taras Chmut. – Będziemy je nadal pozyskiwać. Wszystko, co jest kupowane bądź to, co dostajemy z Polski, od razu trafia na front. Jest bardzo potrzebne.

Krytycznie brakuje amunicji

Taras Chmut podkreślał, że względu na ogromne ryzyko napadu rakietowego, Ukraina nie może sama produkować broni. – Krytycznie brakuje amunicji. To jest pierwsza potrzeba ukraińskich żołnierzy. Na ukraińskie cele rosyjskie wojska wysyłają 50 tysięcy sztuk różnej amunicji dziennie, zaś ukraińska armia jest wstanie odpowiedzieć liczbą czterech, pięciu tysięcy. To zdecydowanie za mało! Rakiety, pociski do czołgów, do broni strzeleckiej to jest najbardziej oczekiwany produkt – wyjaśniał.

Jak mówił, fundacja stale pozyskuje nowe urządzenia, pojazdy, pociski, samochody. W tym celu Taras Chmut przyjechał na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego do Kielc.

 

 

/MŚ/

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.