taras-chmut-photo.jpg

Spotkanie z szefem ukraińskiej fundacji podczas MSPO

03 września 2022
Taras Czmut, szef największej „wojskowej” fundacji Ukrainy „Wróć Żywy” spotka się z dziennikarzami w pierwszym dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, 6 września.

Od początku rosyjskiej inwazji fundacja „Wróć Żywy” zebrała ponad 4 mld UAH (około 513 mln PLN).

Taras Czmut podkreśla, że zadaniem fundacji nie jest zaopatrzenie każdego żołnierza, ale wykorzystanie datków w taki sposób, aby zmienić przebieg działań wojennych. Za 10 milionów dolarów fundacja może kupić jeden myśliwiec i nic się nie zmieni. Można też przeznaczyć tę kwotę na 10 profesjonalnych systemów bezzałogowych, które współpracując z wyrzutniami HIMARS, zmienią sytuację na linii frontu.

Fundacja „Wróć Żywy” stała się pierwszą organizacją charytatywną w Ukrainie, która otrzymała pozwolenie na zakup broni. W maju podpisano umowę, a już w czerwcu bezzałogowy kompleks Bayraktar TB2 o wartości 16,5 mln dolarów został dostarczony. Obecnie jest to największy projekt fundacji.

Czmut interesował się tematyką wojskową jeszcze w szkole. W wieku 16 lat wraz z dziennikarzem Ołeksandrem Argatem założyłi „Ukraiński Portal Wojskowy”. Po rozpoczęciu wojny w 2014 roku Taras zgłosił się na ochotnika, w latach 2015-2017 służył w piechocie morskiej.

Na początku 2022 roku Czmut zamierzał odejść ze stanowiska szefa fundacji i przenieść się do Azji. Wojna zmieniła jego plany: przez pierwsze 2,5 miesiąca dosłownie mieszkał w biurze. „Teraz wszyscy muszą skupić się na wojnie i naszym zwycięstwie” – mówi Taras Czmut.

Dziennikarze spotkają się z działaczem we wtorek 6 września o 15.00 w Biurze Prasowym Targów Kielce.

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.