gray-truck-removing-snow-road-during-daytime.jpg

Ścieki zamiast soli na zaśnieżone drogi. Co na to wystawcy targów Ekotech?

26 stycznia 2021
Ścieki z fabryki produkującej ogórki są używane jako alternatywna metoda antypoślizowa. To rozwiązanie, które sprawdziło się już w Bawarii w Niemczech. Czy można je zastosować również w Polsce?

Już rok temu niemieccy drogowcy wykorzystali do walką z lodem i śniegiem na drodze ścieki z fabryki przetworów. Recykling słonej wody po ogórkach i innych warzywach zmniejsza ilości soli wykorzystywanej do odśnieżania. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ma duży wpływ na środowisko.

Słone ścieki z fabryki miały stężenie soli na poziomie 7 proc. i  wcześniej trafiały w całości do kanalizacji. W ramach pilotażowego projektu woda jest obecnie przerabiana na solankę z zawartością soli na poziomie 21 proc. i idealnie nadaje się do walki z lodem. Metodę zastosowano w usuwaniu śniegu z ulic w mieście Dingolfing. Plany zakładają, że woda z fabryki może zastąpić 1000 ton soli drogowej.

Takie rozwiązanie może się okazać także bardziej przyjazne dla zwierząt, ponieważ sól drogowa dostająca się do łap sprawia ból czworonogom. 

Czy w Polsce możemy zrezygnować z soli? I co na to wystawcy targów Ekotech?

(MBr na podstawie Polsat News)

Polecane aktualności
20 lipca 2021
W czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Eksperci podkreślają jednak, że ich likwidacja mogłaby być tańsza.
22 czerwca 2021
W kwietniu podczas wirtualnej edycji targów Ekotech słuchacze mieli okazję wziąć udział w konferencji dotyczącej norm dla altan śmietnikowych. Współorganizator spotkania – firma Eneris Surowce wraz z Izbą Architektów Rzeczypospolitej przygotowali poradnik, który zawiera szereg praktycznych wytycznych, w tym wzór na odpowiedni wymiar altany.
04 maja 2021
W czasie targów Ekotech on-line przyznano nagrody Ekonowator. Wyróżnienia trafiają do firm i instytucji, których nowatorskie podejście zmienia branżę komunalną. Kto, według komisji konkursowej, zasłużył na tegoroczne nagrody?
29 kwietnia 2021
Specjaliści z zakresu gospodarki odpadowej i recyklingu podczas konferencji „Zamykamy obiegi surowców – energia z Odpadów” rozmawiali o nowych rozwiązaniach opartych o m.in. energię pozyskiwaną z bioodpadów i nowe modele cyrkularne.
29 kwietnia 2021
Konferencja "Norma dla Altan Odpadowych. zróbmy w końcu porządek" w toku. Organizatorem spotkania jest firma Eneris Surowce
29 kwietnia 2021
Wyjątkowa, internetowa edycja Targów Ochrony Środowiska i Gospodarkami Odpadami EKOTECH rozpoczęta.
27 kwietnia 2021
W ofercie firmy znajduje się m.in. produkcja, serwis, modernizacje i montaż instalacji do recyklingu odpadów
27 kwietnia 2021
Polska Ekologia, zajmuje się wymianą informacji w dziedzinie ochrony środowiska oraz edukacją ekologiczną.