odpady-medyczne.png

Odpady medyczne – drogi kłopot

20 lipca 2021
W czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Eksperci podkreślają jednak, że ich likwidacja mogłaby być tańsza.

Polskie przepisy nakazują palić odpady medyczne, co znacznie podnosi koszty ich utylizacji. Tymczasem eksperci wskazują, że o wiele  tańsza i efektywniejsza jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza dopuszczenia takiej metody, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

Senacka Komisji Zdrowia uważa, że polskie przepisy w sprawie odpadów medycznych narażają placówki na duże koszty. Senatorowie chcą, by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jaki jest koszt utylizacji oraz zbadała możliwość alternatywnych metod neutralizacji odpadów poza spalaniem.

Według obwiązujących przepisów odpady medyczne w Polsce mogą być neutralizowane jedynie poprzez spalanie w wyspecjalizowanych spalarniach. W Polsce działa ich 23.

Pandemia Covid-19 zwiększyła ilość odpadów powstających w podmiotach medycznych - szacuje się, że mogło to być ponad 100 tys. ton. Z danych spalarni wynika, że cena utylizacji kilograma odpadów waha się od 3 do 30 zł.

(MBr)

Polecane aktualności
22 czerwca 2021
W kwietniu podczas wirtualnej edycji targów Ekotech słuchacze mieli okazję wziąć udział w konferencji dotyczącej norm dla altan śmietnikowych. Współorganizator spotkania – firma Eneris Surowce wraz z Izbą Architektów Rzeczypospolitej przygotowali poradnik, który zawiera szereg praktycznych wytycznych, w tym wzór na odpowiedni wymiar altany.
04 maja 2021
W czasie targów Ekotech on-line przyznano nagrody Ekonowator. Wyróżnienia trafiają do firm i instytucji, których nowatorskie podejście zmienia branżę komunalną. Kto, według komisji konkursowej, zasłużył na tegoroczne nagrody?
29 kwietnia 2021
Specjaliści z zakresu gospodarki odpadowej i recyklingu podczas konferencji „Zamykamy obiegi surowców – energia z Odpadów” rozmawiali o nowych rozwiązaniach opartych o m.in. energię pozyskiwaną z bioodpadów i nowe modele cyrkularne.
29 kwietnia 2021
Konferencja "Norma dla Altan Odpadowych. zróbmy w końcu porządek" w toku. Organizatorem spotkania jest firma Eneris Surowce
29 kwietnia 2021
Wyjątkowa, internetowa edycja Targów Ochrony Środowiska i Gospodarkami Odpadami EKOTECH rozpoczęta.
27 kwietnia 2021
W ofercie firmy znajduje się m.in. produkcja, serwis, modernizacje i montaż instalacji do recyklingu odpadów
27 kwietnia 2021
Polska Ekologia, zajmuje się wymianą informacji w dziedzinie ochrony środowiska oraz edukacją ekologiczną.
27 kwietnia 2021
Firma specjalizuje się w projektach badawczo-rozwojowych, na podstawie których tworzy narzędzia IT wspomagające gospodarkę odpadami.