642a1957-20230317-TargiKielce-Agroexpo.jpg
Roboty NAIO podczas Agrotechu 2023.

Roboty rolnicze z coraz większym udziałem w rynku

09 października 2023
Prezentowane podczas targów Agrotech w Kielcach autonomiczne maszyny cieszą się zainteresowaniem rolników. Według raportu MarketsandMarkets, zapotrzebowanie na agroboty będzie rosło, a w 2028 roku ich wartość na rynku globalnym ma przekroczyć 40 miliardów dolarów.  

Robotti duńskiej firmy Agrointelli, czyli robot przystosowany do pracy zdalnej i autonomicznej, współpracujący z różnymi modułami – pielnik, bronę, siewnik, rozsiewacz a nawet opryskiwacz, wzbudzał zainteresowanie zwiedzających wystawę techniki rolniczej w Targach Kielce. Podobnie uwagę przyciągał nieduży Naio OZ, który przeznaczony jest do bronowania, pielenia, wykonywania bruzd, siania i sadzenia oraz odchwaszczania. Hodowcy zaś przyglądali się modelowi EM Lizard firmy Euromilk do automatycznego podgarniania paszy. Z edycji na edycję rozwiązań wyręczających rolnika w pracach i poprawiających efektywność robót przybywa, coraz większy nacisk gospodarze kładą na rolnictwo precyzyjne. 

 

Wartość globalnego rynku robotów rolniczych w 2023 roku szacuje się na 13,5 miliarda dolarów – czytamy w raporcie amerykańskiej firmy konsultingowej MarketsandMarkets. Według tych analiz, wartość będzie rosła w najbliższych latach, a w 2028 roku może przekroczyć nawet 40 miliardów dolarów.  Prognoza obejmuje bezzałogowe statki powietrzne, roboty udojowe, traktory autonomiczne, zautomatyzowane systemy odbioru, maszyny do prac w polach.   

 

Największą zaletą robotów rolniczych jest możliwość nieustannego i efektywnego wykonywania prac, co redukuje potrzebę pracy ręcznej. Mogą działać 24/7, znacząco zwiększając poziom wydajności. Roboty mogą stosować nawozy, pestycydy oraz wodę z precyzją, zapewniając optymalne wykorzystanie zasobów i redukując wpływ na środowisko. W oparciu o zebrane dane na temat zdrowia gleby, wzrostu roślin i inwazji szkodników rolnikom łatwiej podjąć decyzję wpływającą na jakość plonu i upraw. Kolejne modele mogą zastępować gospodarza w pracach przy obsłudze zwierząt.  Jak czytamy w raporcie MarketsandMarkets, do 2025 roku około 50 procent wszystkich stad w Europie będzie dojone przez roboty. 

Zobacz Em Lizard w akcji

 

Minusem ograniczającym ich stosowanie w gospodarstwach jest cena. Specjaliści z MarketsandMarkets prognozują, że w odpowiedzi na tak wysokie ceny, wiele firm zamiast żądać pełnej zapłaty, rozważa leasing swoich robotów, z wyjątkiem dronów.  

Rynek rolniczych robotów staje się może napędzającą siłą transformacji tradycyjnych praktyk rolniczych. Z potencjałem zwiększenia wydajności, redukcji wpływu na środowisko i radzenia sobie z brakami pracowników, te roboty zajmą ważne miejsce w nowoczesnym rolnictwie. Tak roboty, rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, jak i nowiutkie maszyny do każdego gospodarstwa zostaną zaprezentowane podczas targów Agrotech w Kielcach w dniach od 8 do 10 marca 2024.   

 

 

Czytaj więcej o targach Agrotech na targikielce.pl/agrotech

/MŚ/

Polecane aktualności
11 marca 2024
29. edycja targów Agrotech oraz 23. targi Las-Expo zapisują się jako rekordowe pod względem liczby osób zwiedzających. Od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, to o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów, zaś w poprzedniej - 450 z 15 państw. Co było wyróżnikiem wydarzenia to bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
10 marca 2024
Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO przyciągnęły tłumy z całego kraju. Najbardziej kusił blask najnowszych technologii. Trzydniowy program targów był nasycony spotkaniami ze osobami z rolniczych programów oraz popularnymi youtuberami.
10 marca 2024
Kiedy rolnicy, a więc i dystrybutorzy maszyn mogą się spodziewać puli pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup ciągników i sprzętów? Kiedy kolejny nabór na rolnictwo 4.0? To były najważniejsze pytania zadawane specjalistom z ProInvest Karolinie Szałas i Grzegorzowi Przysusze w czasie szkolenia, które przeprowadzili na targach Agrotech.
10 marca 2024
Znany polski rolnik, TikToker i uczestnik programów telewizyjnych odwiedził 29. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej! Na stoisku firmy Wanicki Agro poprowadził konkurs z rolnictwa precyzyjnego, które stało się absolutnym hitem wśród nowości na tegorocznych Targach AgroTech.
10 marca 2024
- Tyle robisz dla rolnictwa i tak pięknie dziś o nim mówiłeś, że jest to absolutnie zasłużone odznaczenie – mówił minister rolnictwa Czesław Siekierski przekazując prezesowi Andrzejowi Mochoniowi odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medal otrzymał także Kamil Perz, dyrektor projektu Agrotech w Targach Kielce.
10 marca 2024
520 firm z 17 krajów przywiozło do kieleckiego ośrodka wystawienniczego ofertę najnowocześniejszych maszyn, technologii i środków produkcji. Okazja, żeby zobaczyć sprzęt rolniczy jeszcze dziś do 17.00
09 marca 2024
Targi Agrotech 2024 to doskonała okazja, aby spotkać znane z sieci oraz telewizyjnych programów osoby związane z branżą rolniczą. Wielu fanów przyciągnęło spotkanie z popularnymi Youtuberami - Rolnikiem Nieprofesjonalnym i Rolnikiem na każdą okazję. Goście opowiedzieli o swoich działaniach w sieci oraz o tym, dlaczego odwiedzanie targów jest dla nich wartościowym doświadczeniem zawodowym. Zdradzili także, że filmy, które publikują w sieci często nagrywają i montują podczas pracy w polu.
09 marca 2024
29. Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej AGROTECH towarzyszyła uroczysta inauguracja Klastra Ogrodnictwo Przyszłości. Podczas oficjalnego podpisania listu intencyjnego przez członków oraz założycieli klastra, zaprezentowano także cele tej nowatorskiej w branży ogrodniczej inicjatywy.