AGROTECH (17-19.03.2023)

XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

Do wydarzenia pozostało...

Światowe nowości branży rolniczej w Kielcach 17-19 marca. Czym zaskoczy Agrotech?

agrotech-2023-fota1a.jpg [513.66 KB] 28. edycja targów rolniczych Agrotech będzie prezentacją najnowszych osiągnięć branży rolniczej z całego świata, tak wśród ciągników, kombajnów i maszyn, jak i rozwiązań do nawożenia czy uprawy roli. Rok rocznie na wydarzenie zjeżdżają gospodarze z całego kraju, by znaleźć tu pełną ofertę dla ich działalności. Wydarzenie 2023 roku może stać się też polem do dyskusji o nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystko 17-19 marca w Targach Kielce.

Największe światowe firmy, polscy i lokalni producenci z branży agrotechniki wiosną zajmą miejsce na terenie Targów Kielce, by pokazać najnowsze i najpopularniejsze propozycje wśród ciągników, kombajnów, maszyn sadowniczych, uprawowych, siewnych, czy rozwiązań do obsługi hodowli. Lata doświadczeń Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej udowadniają, że wystawa Agrotechu z roku na rok zaskakuje. Podczas ostatniej edycji furorę robiły Steyr Konzept  z silnikiem elektrycznym i autonomiczny robot duńskiej firmy Agrointelli.

Czym wyróżni się edycja 2023? Producenci ukierunkowują zamysł nie tylko na komfort i efektywność, ale też na oszczędność - przede wszystkim paliwa i siły pracowniczej. Lokują na jednym ciągniku kilka maszyn, pracują nad oszczędnymi silnikami, czy oprogramowaniem, które odpowiednio steruje maszyną, by nie tracić nasion i substancji rozprowadzanych na polu.  Coraz więcej rolników ma kłopot ze znalezieniem pracowników, więc dążą do tego, by gospodarstwa prowadzić  samodzielnie, a więc z wykorzystaniem różnych technologii.

agrotech-2023-fota2a.jpg [80.73 KB] W ofercie przedsiębiorstw z pewnością znajdą wiele odpowiedzi na te potrzeby. Podczas 27. edycji prezentowały się firmy z  11 krajów, w tym z Austrii, Czech, USA, czy Włoch. Na ostatnich targach obecni byli m. in. Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Deutz – Fahr, Zetor, czy McCormick, Fendt, Farmtrack, Kuhn. Była też silna reprezentacja Polski, w tym Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol, Lisicki i wiele innych.

Nawożenie wyzwaniem

Spodziewać się można, że zainteresowaniem, bardziej niż dotąd, cieszyć się będą stoiska firm oferujących materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, a także rozwiązania służące utrzymaniu dobrostanu upraw. Ostatnie podwyżki cen nawozów i paliwa sprawiają, że przybywa rolników interesujących się metodami ekologicznymi, czy poplonami. Wyzwaniem staje się zachowanie wielkości plonu.

agrotech-2023-fota3.jpg [3.50 MB] Nowy PROW dla rolnictwa

Na pewno wiele zapytań padnie na stoiskach instytucji służących rolnictwu, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czy Krajowa Rada Izb Rolniczych, przed nami bowiem rok 2023, a więc okres wdrażania nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Historyczne zmiany dla rolników są wprowadzane w ramach ubezpieczenia społecznego, więc padną zapytania i do KRUSu.

Agrotech to nie tylko technologia i przepisy, to też życie, pasja i miłość. Podczas ostatniego wydarzenia Piotr oświadczył się swojej wybrance - Anecie. Wybrał stoisko Masseya Fergusona, gdyż obydwoje są fanami ciągników tej marki.

Jednocześnie z Agrotechem trwać będą  22. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To nie tylko pojazdy i maszyny służące do prac w lesie, ale także popisy obróbki drewna, gdzie wióry lecą!

Jednocześnie z XXVIII Międzynarodowymi Targami Techniki Rolniczej AGROTECH trwają XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Zapraszamy do Targów Kielce w weekend 17-19 marca 2023.

Aktualności
19 września 2022
Przez cztery dni 400 uczestnikom V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego towarzyszyły „świętokrzyskie” folklor i smaki. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, w Targach Kielce, a goście z 40 państw spędzali czas pomiędzy owocami, warzywami, kwiatami, widokami i rolniczymi maszynami z naszego województwa.
15 września 2022
Pilne potrzeby i konieczne zmiany wskazuje Deklaracja Mieszkańców Wsi wypracowana w czasie czterodniowego V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach. Mowa między innymi o bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym, prostym dostępie do funduszy unijnych oraz eliminacji węgla.
15 września 2022
– Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów podczas dyskusji w Targach Kielce.
13 września 2022
– Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi – mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie od poniedziałku do czwartku trwa w Targach Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.
12 września 2022
– Europejski Parlament Wiejski  to partner do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas otwarcia wydarzenia w poniedziałek, 12 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.