javelin-USARMY.jpg
Javelin, przeciwpancerny pocisk kierowany, wraz z lekkim zestawem celowania i naprowadzania LWCLU, zostanie zaprezentowany na stoisku koncernu Raytheon podczas MSPO w Kielcach.

Amerykański Raytheon na MSPO z pociskami przeciwpancernymi i rakietami

16 sierpnia 2022
Raytheon Company, jeden z największych koncernów obronnych świata, zaprezentuje podczas jubileuszowego MSPO w Kielcach najnowsze modele amunicji. Będą to kierowane pociski artyleryjskie Excalibur, przeciwpancerne Javelin wraz z zestawem do naprowadzania LWCLU oraz rakiety SkyCeptor. Są one cenione w polskim wojsku i w wielu krajach globu.

Amerykańska korporacja Raytheon, posiadająca oddziały w wielu krajach na świecie, w tym także biuro w Polsce, od lat współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi, między innymi w zakresie realizacji programu Wisła. W styczniu tego roku została podpisana umowa na kontynuację produkcji i dostaw kierowanych pocisków artyleryjskich Excalibur. Najnowsze modele tej amunicji zostaną zaprezentowane na 30. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. W ostatniej wersji wykazują niemal całkowitą niezawodność, dzięki naprowadzaniu za pomocą GPS i inercyjnego.

 

W Kielcach również zostanie pokazany przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin, który już jest na wyposażeniu polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem tej amunicji jest niszczenie celów opancerzonych przeciwnika, w tym czołgów. Co ciekawe, Polska była pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków Javelin w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F. W Kielcach zobaczymy także urządzenia, za pomocą których pociski są wystrzeliwane - czyli lekkie zestawy celowania i naprowadzania LWCLU.

 

Prezentację koncernu Raytheon podczas salonu obronnego dopełnią rakiety SkyCeptor, które zostały stworzone dla systemów klasy Wisły i służą do zwalczania pocisków balistycznych, rakiet manewrujących, samolotów i śmigłowców. 

 

Przypomnijmy, że „Wisła” to jeden z kluczowych programów modernizacyjnych polskich Sił Zbrojnych.

 

/MŚ/

 

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.