DSC01832.jpg

Przyszłość dekarstwa jest obiecująca, ale brakuje młodych reprezentantów branży

14 stycznia 2023
- Chcemy, by wszyscy dekarze mieli w życiu łatwiej. By praca, często stresująca, była prostsza – mówił podczas swojego wystąpienia Bogdan Kalinowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Na scenie towarzyszył mu wiceprezes Stowarzyszenia, Ryszard Piwowski, który swoją część prelekcji poświęcił przede wszystkim kształceniu młodego pokolenia dekarzy. Panowie zaprezentowali swoje wystąpienie podczas drugiej edycji Dach Forum w Targach Kielce.

Zawód dekarza wciąż się zmienia

- Okres prosperity mija, ale trudniejsze czasy mogą sprawić, że będziemy bardziej kreatywni – nie tylko jako dekarze, ale także jako przedsiębiorcy – podkreślał Bogdan Kalinowski. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy działa między innymi po to, by pokazać przedstawicielom branży, w jaki sposób działać na wciąż zmieniającym się rynku. – Naszym kolejnym celem jest integracja środowiska, która pozytywnie wpływa na komunikację, a co za tym idzie – na jakość oferowanych przez nas usług. Możliwość konsultacji z innymi dekarzami jest nieoceniona – zauważył Roman Piwowski, wiceprezes Stowarzyszenia.

- Dekarz zawsze będzie zawodem tradycyjnym, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na nowoczesność – mówił Bogdan Kalinowski.

PSD zainicjowało stworzenie „Zeszytów wytycznych dekarskich”, w których można znaleźć wszelkie niezbędne zasady  wykonywania dachów. – Czasy są coraz bardziej wymagające, a klienci coraz skrupulatniej oceniają naszą pracę. Chcemy, by sztuka dekarska oparta była na uniwersalnych wytycznych – podkreślał Bogdan Kalinowski.

Młode pokolenie dekarzy

Co zrobić, by zawód dekarza był bardziej atrakcyjny z punktu widzenia młodzieży? PSD opracowało program „Zawód przyszłości – dekarz”, w ramach którego przedstawiciele zachęcają młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w branży. Mogą się oni kształcić na kierunku „technik dekarstwa” – obecnie działa już 6 klas technikum oraz 15 klas szkoły branżowej, a łącznie tajniki zawodu poznaje 160 uczniów.

Przyszłość zawodu dekarza

Jak kształtują się kolejne lata branży? Na co powinni być gotowi dekarze, blacharze i cieśle?

- Perspektywy są obiecujące – dekarze dbają o swoje marki. Chętnie się kształcą, rozwijają i uczą nowych technologii – mówił Bogdan Kalinowski, a Roman Piwowski uzupełniał: -Jest też coraz więcej entuzjastów ciesielstwa. Dzięki integracji środowiska – w większości –znamy się i chętnie ze sobą współpracujemy. Wyzwaniem może być natomiast niewielka liczba młodych dekarzy i chętnych do uczenia się zawodu – zauważył Roman Piwowski.

- Następców trzeba nam zawsze, dlatego wciąż promujemy zawód dekarza i zachęcamy przedstawicieli młodego pokolenia do rozpoczęcia kariery w branży – podsumował wiceprezes Piwowski.

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy działa od 1999 roku. W całej Polsce istnieje 15 oddziałów, w których zrzeszonych jest 620 firm, czyli kilka tysięcy członków. Jest właścicielem dwumiesięcznika „Nowy Dekarz”.

 

Polecane aktualności
13 marca 2023
Strefa rzemiosła, towarzysząca targom Dach Forum, to miejsce, w którym najlepsi fachowcy z branży prezentują swoje umiejętności dekarskie, blacharskie i ciesielskie. Gospodarzem rzemiosła i opiekunem strefy, w której spotkacie m.in. Maćka Parcelewskiego - MetalManiaka, Roberta Szutę - Antyfarmersa, czy Maćka Bieniasa - Macieja Dekarza będzie Ogólnopolski Cech Dekarzy, Blacharzy i Cieśli Wiecha.
15 stycznia 2023
II Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli DACH FORUM zakończono uroczystą galą konkursu Dach Masters. Podczas wydarzenia przestawiono laureatów narody branży blacharsko-dekarskiej.
15 stycznia 2023
Co zrobić, gdy po skończonym dachu nie da się na niego wejść? Czy da się nauczyć blacharstwa przez Internet? Czy dachy mogą stanowić element estetyczny w miastach? Drugi dzień II Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli DACH FORUM upłynął pod znakiem użytecznej wiedzy, której często nie da się zdobyć nawet na specjalistycznych uczelniach.
14 stycznia 2023
Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli DACH FORUM to nie tylko ciekawa ekspozycja, ale także szereg pokazów i warsztatów.
14 stycznia 2023
II Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli DACH FORUM odbywa się przy wsparciu najważniejszych graczy z branży.
14 stycznia 2023
Druga edycja Dach Forum rozpoczęła się z rozmachem. W halach Targów Kielce stanęły imponujące stoiska, które już od sobotniego ranka odwiedzali licznie przybyli goście. Czekały na nich również pokazy, prelekcje, a także konkurs, w którym pula nagród wyniosła 100 tysięcy złotych.
12 stycznia 2023
Ambasador marki Pruszyński, Złotego Sponsora targów Dach Forum, pojawi się w sobotę, 14 stycznia o 12:00 w Targach Kielce podczas Kongresu i Targów Dekarzy, Blacharzy, Cieśli. Firma Pruszyński przygotowała Strefę zabawy dla najmłodszych i Strefę piękna dla kobiet. Dzieci oraz młodzież na podstawie legitymacji oraz Panie wejdą za darmo!
12 stycznia 2023
Firma „Dachy Bawarii” to Generalny Partner na rynku polskim Bawarskich Cegielni Bogen, które wchodzą w skład koncernu Wienerberger – Koramic Niemcy oraz Generalny Partner na rynku polskim hiszpańskiego producenta kamienia naturalnego firmy Cupa Pizarras.