7S1A1300.jpg

Producent materiałów wybuchowych i amunicji NITRO-CHEM obecny podczas MSPO

24 sierpnia 2022
Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. są wiodącym producentem materiałów wybuchowych i amunicji na świecie oraz liderem eksportowym polskiej branży zbrojeniowej. Spółka posiada 75-letnie doświadczenie, a wytwarzane produkty trafiają niemal na wszystkie kontynenty i cieszą się uznaniem wśród klientów z takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Turcja, Niemcy, Ukraina, Czechy, Austria, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania, Francja, Izrael czy Tajwan.

Firma aktywnie uczestniczy w procesie modernizacji polskiej armii, zaopatrując wojsko m.in.: w pociski artyleryjskie, czołgowe, moździerzowe i ładunki trotylowe. W zakładzie NITRO-CHEM powstają także bomby Mk82, a część wytwarzanych materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym z branży górniczej czy inżynieryjnej.

Podczas jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Spółka zaprezentuje swoje flagowe produkty w postaci ich imitacji (granulat-tworzywo sztuczne) do których należą:

  • Bomba lotnicza odłamkowo-burząca Mk82 – imitacja

Mark82 to uniwersalna, swobodnie opadająca bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia. Może być napełniana konwencjonalnymi materiałami wybuchowymi oraz innymi kompozycjami MW (TNT, Tritonal, Comp B).  Jest użytkowana w Siłach Powietrznych na całym świecie na samolotach takich, jak F-16, F-35, JAS-39 Gripen.

  • Trotyl kawałkowany

Trotyl kawałkowany to materiał wybuchowy kruszący stosowany do napełniania korpusów pocisków, min i innych elementów bojowych amunicji oraz do produkcji cywilnych środków strzałowych, np. pobudzaczy, ładunków burzących. Materiał w formie półkul o max. średnicy 24 mm.

  • Trotyl łuskowany

Trinitrotoluen TNT jest kruszącym materiałem wybuchowym używanym do napełniania korpusów pocisków, min i innych elementów bojowych amunicji oraz do produkcji cywilnych środków strzałowych, np. pobudzaczy, ładunków burzących.

  • RDX flegmatyzowany

Heksogen Flegmatyzowany  - Kompozycje stosuje się do elaboracji bomb, min i torped metodą prasowania
i zalewania. Służą, również do wytwarzania ładunków prasowanych standardowych oraz kumulacyjnych. Heksogen będący głównym składnikiem kompozycji jest jednym z najsilniejszych kruszących materiałów wybuchowych.

  • HMX flegmatyzowany

Oktogen Flegmatyzowany, Kompozycje na bazie Oktogenu używane są w procesie elaboracji amunicji w celu zwiększenia siły detonacji. Mieszaniny wykorzystywane są również w produkcji ładunków prasowanych i zalewanych. Oktogen będący głównym komponentem kompozycji jest jednym z najsilniejszych kruszących materiałów wybuchowych.

  • HMX krystaliczny

Oktogen (HMX) jest jednym z najpotężniejszych produkowanych seryjnie kruszących materiałów wybuchowych. Ma zastosowanie jako militarny materiał wybuchowy, samodzielnie w postaci różnych ładunków, jak również jako składnik mieszanin wybuchowych.

  • Tritonal

(kompozycja TNT/AL w postaci kawałkowanej), Kompozycja TNT i Aluminium używana jest do elaboracji amunicji, bomb lotniczych i min morskich.

  • RDX krystaliczny

Heksogen jest jednym z silniejszych materiałów wybuchowych kruszących. Ma szerokie zastosowanie jako militarny materiał wybuchowy, zarówno samodzielnie w postaci różnych ładunków, jak i jako składnik wielu mieszanin. Po dodaniu do niego plastyfikatorów i innych składników powstają plastyczne materiały wybuchowe. Stosowany m.in. w ładunkach kumulacyjnych oraz pancerzach reaktywnych.

  • Kompozycja B

Kompozycja B jest mieszaniną Heksogenu i Trotylu, używaną w procesie elaboracji pocisków, bomb, min, torped oraz ładunków. Hexogen, który jest głównym składnikiem tej kompozycji uważany jest za jeden z najsilniejszych materiałów wybuchowych.

  • RG-NW ręczny granat termobaryczny

Zaczepny granat ręczny RG-NW - demonstrator nowej polskiej kompozycji termobarycznej TBX-NW. Przeznaczony jest do zwalczania siły żywej chronionej osłonami balistycznymi w wnętrzach budynków i schronów, w przestrzeni otwartej, w okopach i za przeszkodami oraz do niszczenia konstrukcji budynków i schronów, techniki wojskowej oraz nieopancerzonych i lekko opancerzonych pojazdów.

Spółka NITRO-CHEM dysponuje sprawdzonymi, wydajnymi i stale unowocześnianymi obiektami produkcyjnymi, bazującymi na najlepszych rozwiązaniach technologicznych. W strukturach firmy funkcjonuje dział badawczo-rozwojowy. Firma współpracuje również z kadrą wyższych uczelni, renomowanych i uznanych w kraju i na świecie  ośrodków naukowych,  zarówno cywilnych jak i wojskowych. Dzięki temu, oferowane produkty oraz świadczone usługi charakteryzuje najwyższa jakość odpowiadająca międzynarodowym standardom i potrzebom nowoczesnej armii.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.