299146769-365100322478917-939225967354414826-n.jpg

Ponad 3,8 miliarda złotych na armatohaubice Krab. Szef MON zatwierdził umowę

05 września 2022
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w Targach Kielce zatwierdził państwowy kontrakt militarny na ponad 3,8 miliarda złotych. To wieloletnia umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola na dostawę kolejnych elementów do dwóch dywizjonowych modułów ogniowych Regina. Wydarzenie miało miejsce podczas wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w przeddzień rozpoczęcia 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

- Armatohaubice Krab już sprawdziły się na wojnie. Stanową ważną i skuteczną broń w obronie Ukrainy. Naszym zadaniem jest budowanie siły polskiego wojska i Polski  - powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że nowe zamówienia świadczą o wzroście potencjału produkcyjnego Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której skład wchodzi Huta Stalowa Wola,  i polskiego przemysłu obronnego.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że umacnianie obronności kraju jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji politycznej w Europie środkowo-wschodniej. Dodał, że jest pod wrażeniem skali tegorocznej edycji MSPO.

- Cieszę się, że umowa ta jest zawarta w przeddzień jubileuszowej, 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. To jest naprawdę duże wydarzenie. Liczę na to, że podpisane zostanie wiele porozumień handlowych, także w polskimi firmami zbrojeniowymi - zaznaczył.

Zgodnie z umową Huta Stalowa Wola ma dostarczyć polskiej armii elementy do dwóch  dywizjonowych modułów ogniowych Regina: 48 samobieżnych armatohaubic Krab oraz 36 wozów towarzyszących, w tym wozów dowodzenia, dowódczo-sztabowych i amunicyjnych, a także pakiety logistyczne i szkoleniowe. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025-2027.

Pierwsza umowa na armatohaubice Krab została zawarta w 2016 roku. Wówczas Huta Stalowa Wola zobowiązała się do dostawy  96 armatohaubic Krab i 100 pojazdów towarzyszących. Kontrakt ten jest wciąż realizowany.

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.