Projekt-bez-nazwy-3.jpg

Polska żywność coraz popularniejsza na świecie. Inwestorzy gotowi do ekspansji

07 czerwca 2023
Eksport polskiej żywności na dalekie rynki, takie jak Afrykę i Azję, może przynieść duże szanse i zyski, ale również wiąże się z pewnym ryzykiem. Eksperci podkreślają znaczenie poznawania tych rynków i próbowania swoich sił.

W 2022 roku polski eksport artykułów rolno-spożywczych osiągnął rekordową wartość, wynoszącą 47,6 mld euro. Według raportu Banku Pekao SA, polscy eksporterzy powinni skupić się na krajach azjatyckich i zwiększyć sprzedaż do państw Afryki Północnej oraz Unii Europejskiej.

Eksperci zaznaczyli, że szczególną uwagę należy zwrócić na kraje azjatyckie, takie jak Chiny, Korea Południowa i Azja Południowo-Wschodnia, gdzie przewiduje się przyspieszenie wzrostu gospodarczego w najbliższych latach. Podobnie jest w przypadku Afryki Północnej, gdzie spodziewane jest znaczne przyspieszenie rozwoju w 2024 roku. Polscy eksporterzy powinni skupić się także na większej aktywności w krajach Unii Europejskiej, szczególnie w przypadku wyrobów przetworzonych oraz napojów.

Najważniejsze, to poznać rynek

Finansowanie eksportu na odległe rynki może wiązać się z pewnym ryzykiem, takim jak brak znajomości kontrahenta czy zasad funkcjonowania na danym rynku. Jednak wiele polskich firm świetnie radzi sobie poza granicami naszego kraju. Mlekpol, jako znaczący gracz w biznesie mleczarskim, eksportuje swoje produkty do blisko 100 krajów na całym świecie, korzystając z lokalnych marek i marki Łaciate.

Najprostszą metodą na poznawanie nowego rynku jest uczestnictwo w targach. Dla przykładu, z kieleckimi targami kontraktacyjnymi dla branży kosmetycznej i farmaceutycznej Slavic B2Beauty związanych jest ponad 100 kupców. Część tego sukcesu związane jest z misjami delegacyjnymi z takich krajów jak np. Malezja, organizowanymi przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Podobnych rezultatów możemy spodziewać się przy okazji targów marek własnych Future Private Labels, również organizowanych wspólnie przez Targi Kielce i PAIH. Wydarzenie odbędzie się 15-16 listopada tego roku.

– Wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych, budowa pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej oraz wspieranie polskich eksporterów mają obecnie kluczowe znaczenie. Przed polskim eksportem wciąż stoją istotne wyzwania. Część z nich jest dobrze znana już od lat, ale w okresie pandemii pojawiły się też całkiem nowe, jak np. zakłócenia łańcuchów dostaw w skali globalnej, w tym skracanie się łańcuchów dostaw i ich regionalizacja.  Wszystkie te czynniki powodują,  iż  w obecnych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje nowych atrakcyjnych rynków zbytu – mówi Joanna Marcjan, zastępca dyrektora wydziału targów w Targach Kielce. – Wychodząc na przeciw  wyzwaniom jakie stoją przed polskimi producentami Targi Kielce  umożliwiają  kontakt z rynkami do których samodzielnie ciężko byłoby dotrzeć. Nieocenioną pomoc stanowią nasi partnerzy, w tym izby przemysłowe, takie jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Dzięki nim polscy przedsiębiorcy mają możliwość szybkiego i skutecznego nawiązania kontaktów biznesowych z firmami praktycznie z całego świata.

Marki Własne szansą na łatwiejszy start

Eksporterzy podkreślają, że sprzedaż produktów pod własnymi brandami, a nie markami własnymi wymaga umiejętności i wysiłku. Podczas webinaru współorganizowanego przez Portalspożywczy.pl Józef Rolnik, współzałożyciel firmy Rolnik zaznaczył, że sprzedaż za granicę z myślą o wykorzystaniu przez tamtejsze sieci handlowe jest dużo prostsza, niż wprowadzenie na obcym rynku swojego autorskiego produktu. – Uważam, że za każdą wyeksportowaną paletę polskiego produktu we własnym brandzie przedsiębiorcy powinni dostawać medale od premiera. To jest prawdziwa sztuka umieć coś sprzedać sieci handlowej nie pod private label – stwierdził Józef Rolnik.

 

 

 

Polecane aktualności
03 października 2023
Producenci wyrobów mięsnych i przedstawiciele handlu mogą dołączyć  do dyskusji przy Okrągłym Stole podczas Targów Marek Własnych w Kielcach.  To pierwsze i jedyne tego typu wydarzenie branży mięsnej, które otworzy drzwi do nowych możliwości i cennych relacji biznesowych. Zaplanowane zostało na 15 listopada 2023 roku.
03 października 2023
Już można zgłaszać udział do najsmaczniejszego wydarzenia roku, które udowodni, że jakość ma smak, a ten smak jest najlepszy z możliwych! Konkurs Smak Jakości® jest okazją do pokazania, że tylko smaczne, zdrowe i produkowane z prawdziwą pasją wyroby zasługują na miano produktów jakościowych. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada 2023 roku, na terenie Targów Kielce, podczas Targów Marek Własnych FUTURE PRIVATE LABELS.
28 września 2023
Konkretne dane o rynku, ocena jakości, opakowania i etykiety, wyzwania związane z produkcją i sprzedażą marek własnych z udziałem przedstawicieli producentów i sieci handlowych - te tematy podejmą eksperci w czasie Forum Marek Własnych. Wydarzenie będzie trwało 15 i 16 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce, jednocześnie z Targami Marek Własnych. 
20 września 2023
Targi Marek Własnych będą prezentacją bardzo różnorodnych produktów z Polski i zagranicy. Wśród wystawców będzie aż 10 firm ze Słowacji. Z kupcami i przedstawicielami sieci handlowych spotkają 15 i 16 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
12 września 2023
15 i 16 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce producenci i kupcy z Polski i Europy nawiążą biznesowe relacje. Celem tych spotkań jest wprowadzenie nowego produktu na nowe rynki. Ofertę przedsiębiorcom przedstawi Novo-Pak, polski producent opakowań z tworzyw sztucznych.
12 września 2023
Będą to konkurs „Smak Jakości”, Okrągły Stół Branży Mięsnej i Handlu Nowoczesnego oraz wspólna strefa wystawiennicza. – Całe wydarzenie, które odbędzie się 15 i 16 listopada, stanowi świetną okazję do prezentacji oferty i nawiązania relacji biznesowych – mówi Marek Bielski, właściciel agencji Gemini Group, która jest partnerem Targów Marek Własnych.  
12 września 2023
50 procent konsumentów w Europie Centralnej deklaruje kupowanie w sklepach dyskontowych i wybieranie produktów marek własnych – wynika z raportu „State of Grocery in Central Europe 2023: The battle for the new shopper” przygotowanego przez McKinsey & Company.
30 sierpnia 2023
15 i 16 listopada w Targach Kielce to czas marek własnych oraz eksportu. Podczas prelekcji i dyskusji zostaną podjęte tematy, które pomogą planować działania firm obu branż. Warto już teraz kupić bilet i wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących Targom Marek Własnych.