1662548593446.jpg
Spotkanie z autorami podczas MSPO.

Opowieści, które wyciskają łzy - spotkania z autorami książek o tematyce wojennej podczas MSPO

07 września 2022
W trakcie trzech dni jubileuszowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO pojawili się autorzy książek o tematyce militarno-wojennej. W Targach Kielce można było zdobyć podpisy takich autorów jak: Serhyj Syniuk, gen. prof. Bogusław Pacek, Krzysztof Puwalski, Naval oraz Leszek Erenfeicht.

W pierwszym dniu MSPO w Targach Kielce na stoisku Wydawnictwa Bellona można było spotkać Serhyja  Syniuka, twórcę książki pt. „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”, w której opisano pierwsze dni na Ukrainie, losy rodzin pełne cierpienia, poświęcenia i determinacji. Spotkania z autorami podczas kolejnego dnia MSPO także rozpoczęły się od prezentacji publikacji na temat konfliktu zbrojnego na wschodzie. Gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek, przedstawiciel Sztabu Wojskowego NATO, profesor w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, który przez 7 lat prowadził działania w Ukrainie, w tym samym czasie kiedy wybuchła tam wojna. To konflikt wyjątkowo ciekawy, nie tylko dla badacza, ale także dla generała. W trakcie MSPO gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek wyjaśniał na czym polega istota wojny hybrydowej i czym się ona różni od wojny klasycznej.

- Nieprzypadkowo zatytułowałem książkę „Wojna hybrydowa”. W dużym stopniu w tym wydaniu zajmuję się wyjaśnieniem pojęcia hybrydowości, przytaczam opinie różnych ekspertów, przedstawiam prawdziwe historie uczestników wojny, które wyciskają łzy. Przybliżam to pojęcie czytelnikom. Wojna hybrydowa to takie „wash and go” w jednym wydaniu, wojna w której z jednej strony brały udział najnowocześniejsze technologie, drony wywiad satelitarny, nowoczesne środki bojowe, a z drugiej strony wykorzystane zostały środki konwencjonalne, charakterystyczne dla czasów I wojny światowej np. butelki mołotowa. To co się działo w latach 2014-2017 na wschodzie, to typowa klasyka wojny hybrydowej - wyjaśniał gen. dyw. prof. dr hab. Bogusław Pacek.

Podczas MSPO można będzie spotkać także Krzysztofa Puwalskiego, autora książki "Operator 594", Navala prezentującego książkę „Afganistan na kołach” opowiadającą o wojennych przeżyciach i Leszka Erenfeichta, jednego z czołowych polskich ekspertów w dziedzinie bronioznawstwa z książką "Słynna broń”.

(MS)

 

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.