DSC00052.JPG
Co zrobić, aby transformacja cyfrowa firm produkcyjnych była skuteczna?

O transformacji cyfrowej firm produkcyjnych podczas METALU

21 września 2022
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zorganizował seminarium pn. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?” w trakcie trwającej w Targach Kielce Przemysłowej Jesieni. Prowadzący spotkanie Michał Żelichowski podkreślał, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.

Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku uzależnione jest od wdrożenia w przedsiębiorstwie transformacji cyfrowej. To proces długotrwały, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W innym przypadku projekty transformacji cyfrowej kończą się fiaskiem.

Jak podkreślał Michał Żelichowski w swojej prelekcji, aż 60 % wdrożeń systemów IT nie udaje się. Najczęstszymi powodami jest brak gotowości na zmiany i nastawienie na wdrożenie technologii, a nie na transformację biznesową. Systemy informatyczne są tylko narzędziami, najważniejsza jest świadomość tego, po co wdrażamy transformację.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey ok. 70% projektów transformacji kończy się fiaskiem, czego powodem jest  m.in. słaba komunikacja celów i nieskuteczny system motywacyjny. Z kolei według audytu strategii Lean przeprowadzonej przez organizację Leanpassion, aż 95% członków zarządu nie zna misji firmy, ponad 80% procesów nie zostało zmienionych, a pracownicy swoje decyzje opierają na opiniach, a nie na faktach, a  9/10 prób doskonalenia firmy kończy się na pilotażu.

Michał Żelichowski podczas seminarium przedstawił 5 filarów skutecznej i trwałej reorganizacji przedsiębiorstwa. Są nimi: cele biznesowe, doskonalenie procesów, rozwój umiejętności kompetencji, zarządzanie i role procesowe oraz kultura organizacyjna.

W trakcie spotkania omówiono także metody mapowania procesów w firmie: diagram SIPOC przedstawiający podstawowe elementy konkretnego procesu biznesowego oraz diagram żółwia - narzędzia jakościowego pomagającego w projektowaniu lub ulepszaniu istniejących procesów.

Na koniec spotkania Marta Pawłowska z SIPH przedstawiła zasady naboru do projektu „Kadry dla biznesu. Dofinansowanie usług rozwojowych”, a także nową usługę handlową SIPH, która ma przygotować firmy produkcyjne do transformacji cyfrowej i unowocześnienia. W skład usługi wchodzi: analiza modelu biznesowego firmy, badanie gotowości cyfrowej firmy oraz założenie mapy drogowej i planu transformacji. Pilotaż usługi przewidziano na 2023 rok.

Ostatniego dnia targów METAL w czwartek, 22 września Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa zaplanowała webinarium pn. Przemysł przyszłości, a branża metalowa”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. czym jest przemysł przyszłości oraz czy branża metalowa może być nowoczesna.

(MS)

Polecane aktualności
14 czerwca 2023
Ekipa targów METAL przebywa aktualnie w Dusseldorfie, gdzie odbywają się XV Międzynarodowe Targi Technologii Odlewnictwa GIFA. Każdego dnia prowadzone są rozmowy z wystawcami, których zobaczycie podczas najbliższej odsłony Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce.
19 stycznia 2023
Europejskie Zrzeszenie Odlewni (CAEF) wybrało nowego prezesa. Rolę tę od 2023 roku objął Milko Milanov.
08 listopada 2022
Ogólnopolski Dzień Odlewnika to najważniejsze wydarzenie branży odlewniczej w Polsce, od kilku lat jest również istotnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba uczestników z zagranicy. Targi Kielce, związane z przemysłem odlewniczym za pośrednictwem Targów METAL i towarzyszącej im „Przemysłowej Jesieni” mają zaszczyt objęcia srebrnym patronatem tego wydarzenia.
17 października 2022
Pod hasłem "Wyzwania dla przemysłu odlewniczego" odbędzie się Ogólnopolski Dzień Odlewnika. Wydarzenie zaplanowane jest na 9 grudnia w Hotelu Best Western PREMIER w Krakowie.
21 września 2022
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii.
21 września 2022
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
20 września 2022
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.
20 września 2022
Od uderzenia w dzwon, ufundowanego przez firmę HÜTTENES-ALBERTUS Polska z okazji jubileuszu 30 lat działalności Targów Kielce, rozpoczęły się targi branży metalurgicznej. „Przemysłowa jesień” i odbywające się w jej ramach targi: METAL, HEAT TREATMENT, ALUMINIUM&NONFERMET, RECYKLING i CONTROL-TECH potrwają do czwartku 22 września 2022 roku w Targach Kielce.