DSC00052.JPG
Co zrobić, aby transformacja cyfrowa firm produkcyjnych była skuteczna?

O transformacji cyfrowej firm produkcyjnych podczas METALU

21 września 2022
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zorganizował seminarium pn. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?” w trakcie trwającej w Targach Kielce Przemysłowej Jesieni. Prowadzący spotkanie Michał Żelichowski podkreślał, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.

Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku uzależnione jest od wdrożenia w przedsiębiorstwie transformacji cyfrowej. To proces długotrwały, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W innym przypadku projekty transformacji cyfrowej kończą się fiaskiem.

Jak podkreślał Michał Żelichowski w swojej prelekcji, aż 60 % wdrożeń systemów IT nie udaje się. Najczęstszymi powodami jest brak gotowości na zmiany i nastawienie na wdrożenie technologii, a nie na transformację biznesową. Systemy informatyczne są tylko narzędziami, najważniejsza jest świadomość tego, po co wdrażamy transformację.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey ok. 70% projektów transformacji kończy się fiaskiem, czego powodem jest  m.in. słaba komunikacja celów i nieskuteczny system motywacyjny. Z kolei według audytu strategii Lean przeprowadzonej przez organizację Leanpassion, aż 95% członków zarządu nie zna misji firmy, ponad 80% procesów nie zostało zmienionych, a pracownicy swoje decyzje opierają na opiniach, a nie na faktach, a  9/10 prób doskonalenia firmy kończy się na pilotażu.

Michał Żelichowski podczas seminarium przedstawił 5 filarów skutecznej i trwałej reorganizacji przedsiębiorstwa. Są nimi: cele biznesowe, doskonalenie procesów, rozwój umiejętności kompetencji, zarządzanie i role procesowe oraz kultura organizacyjna.

W trakcie spotkania omówiono także metody mapowania procesów w firmie: diagram SIPOC przedstawiający podstawowe elementy konkretnego procesu biznesowego oraz diagram żółwia - narzędzia jakościowego pomagającego w projektowaniu lub ulepszaniu istniejących procesów.

Na koniec spotkania Marta Pawłowska z SIPH przedstawiła zasady naboru do projektu „Kadry dla biznesu. Dofinansowanie usług rozwojowych”, a także nową usługę handlową SIPH, która ma przygotować firmy produkcyjne do transformacji cyfrowej i unowocześnienia. W skład usługi wchodzi: analiza modelu biznesowego firmy, badanie gotowości cyfrowej firmy oraz założenie mapy drogowej i planu transformacji. Pilotaż usługi przewidziano na 2023 rok.

Ostatniego dnia targów METAL w czwartek, 22 września Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa zaplanowała webinarium pn. Przemysł przyszłości, a branża metalowa”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. czym jest przemysł przyszłości oraz czy branża metalowa może być nowoczesna.

(MS)

Polecane aktualności
21 września 2022
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii.
21 września 2022
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
20 września 2022
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.
20 września 2022
Od uderzenia w dzwon, ufundowanego przez firmę HÜTTENES-ALBERTUS Polska z okazji jubileuszu 30 lat działalności Targów Kielce, rozpoczęły się targi branży metalurgicznej. „Przemysłowa jesień” i odbywające się w jej ramach targi: METAL, HEAT TREATMENT, ALUMINIUM&NONFERMET, RECYKLING i CONTROL-TECH potrwają do czwartku 22 września 2022 roku w Targach Kielce.
12 września 2022
Nowoczesne technologie przemysłu i obróbka cieplna metali oraz Foundry 4.0 – takie tematy poruszone będą podczas seminarium technicznego Foundry Goes Green, organizowanego podczas Targów METAL, będącego częścią wydarzenia Przemysłowa jesień w Targach Kielce.
10 września 2022
O sytuacji branży odlewniczej w Europie, ekologii i potrzebie spotkań twarzą w twarz rozmawialiśmy z dr. Dr Fynn-Willem Lohe - Sekretarzem Generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Odlewników CAEF.
09 września 2022
abas Business Solutions Poland jest częścią globalnej Grupy abas - lidera w dziedzinie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Pracownicy firmy, podczas konferencji towarzyszącej targom METAL, powiedzą na czym polega cyfryzacja produkcji w branży metalurgicznej i optymalizacja 8 kluczowych obszarów.
09 września 2022
Sinkoplex już od 1971 roku dostarcza swym klientom niezawodne urządzenia grzewcze. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją różnego rodzaju grzałek, wytwarzanych z dbałością o najwyższą jakość i wytrzymałość produktu oraz łatwość i bezpieczeństwo jego użytkowania. Dzięki wykorzystywaniu wysokiej klasy materiałów produkcyjnych urządzenia grzewcze osiągają doskonałe parametry.