image00006.jpeg
Wojciech Kwilosz, dyrektor produkcji w przedsiębiorstwie Odlewnie Polskie oraz Łukasz Rasała, członek zarządu w abas Business Solutions Poland mówili o korzyściach z wdrożenia zaawansowanego oprogramowania do  zarządzania firmą.

Zielona energia i pełna cyfryzacja to oszczędności dla budżetu firm. Seminarium Foundry Goes Green

21 września 2022
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii.

"Przemysłowa jesień" w Targach Kielce skupiła przedsiębiorców branży odlewniczej. W środę liczni przysłuchiwali się prelekcjom zorganizowanym w ramach seminarium technicznego Foundry Goes Green.

Uwagę szerokiego grona przyciągnęła prezentacja Anny Dębowskiej z firmy Luneos Polska o tym,  ile można zaoszczędzić na transformacji energetycznej i dlaczego jest to dziś  strategiczna konieczność dla przedsiębiorstw. – W ramach transformacji energetycznej firma może skorzystać z szerokiego pakietu możliwości, a zastosowanie pełnego prowadzi  do całkowitego przejścia na zieloną energię, co generuje ogromne oszczędności – mówiła. Podała przykład firmy, która zainstalowała pełny pakiet Transformacji energetycznej 360, w tym pompa ciepła, fotowoltaika, kogeneracja,  oświetlenie led, dzięki czemu w ciągu 15 lat zaoszczędziła 28 milionów złotych.  

Z kolei na oszczędność czasu, energii i finansów oraz usprawnienie wszystkich procesów zachodzących w firmie wpływa cyfryzacja.  

-Zaawansowane oprogramowanie do  zarządzania firmą ERP pozwoliło na pełną integrację wszystkich obszarów, czyli produkcji, sprzedaży, zakupów, kontroli jakości  – mówił Wojciech Kwilosz, dyrektor produkcji w przedsiębiorstwie Odlewnie Polskie.  

Jak wyjaśniał, dzięki temu, że system abas ERP jest zainstalowany we wszystkich gniazdach produkcyjnych, dane z etapów produkcji są dostępne online dla szerokiego grona zainteresowanych – planistów, technologów, działu sprzedaży. – Dzięki modułowi Laboratorium mamy wgląd nie tylko w dane produkcyjne, ale i w jakościowe, dotyczące każdego materiału i odlewu – tłumaczył dyrektor.

- System abas pozwala na obsługę wszystkich procesów w odlewniach żeliwnych, staliwnych, aluminium... W każdym nowym wdrożeniu dokładamy kolejne funkcjonalności dedykowane danej firmie – opisywał Łukasz Rasała, członek zarządu w abas  Business Solutions Poland. -  Dwie duże innowacje wdrożyliśmy w Odlewniach Polskich, pierwszą w zarządzaniu i wytapianiu, a mianowicie w obsłudze podwytopotów, a drugą w planowaniu linii automatycznego zalewania z odpowiednim układaniem.

Jak zaznaczał, abas  pozwala na obsługę pełnego procesu produkcyjnego, czyli od wejścia materiału do magazynu, przez kontrolę, planowanie i produkcję rdzenia, zarządzanie i planowanie formowania, zalewania, wybijania, oczyszczania, po sprzedaż  odlewu, który w tym procesie powstaje.    

Dyrektor Kwilosz z Odlewni Polskich zaznaczał, że pełna cyfryzacja usprawnia pracę i pozwała na szybkie podejmowanie decyzji, także finansowych. -  abas gromadzi absolutnie wszystkie dane produkcyjne, finansowo -  księgowe, co pozwala szybko mieć informację i decydować, co robić. Danymi można obracać na różne sposoby, tylko wyobraźnia nas ogranicza – podkreślił dyrektor Kwilosz.

 

W czasie seminarium pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, opowiedzieli z kolei o Technologii Przemysłu 4.0., która jest jednym z kierunków kształcenia na krakowskiej uczelni. Jej absolwenci po ukończonych studiach są gotowi do podjęcia pracy w firmach funkcjonujących w ramach szeroko pojętej czwartej rewolucji przemysłowej. Prof. dr hab. Rafał Dańko, prorektor uczelni, prof. dr hab. inż. Marcin Górny, dziekan wydziału odlewnictwa AGH  oraz dr hab. inż. Paweł Malinowski, lider programu rozwoju 4.0 w wydziale odlewnictwa dyskutowali także o kształceniu kadr i zwracali uwagę, że nie łatwo jest zachęcić dziś młodych ludzi do wybierania tych kierunków.

 

Na finał seminarium o tym, dlaczego ekologiczne odlewnie polegają na energooszczędnej filtracji powietrza wylotowego mówił Christian Kurtsiefer, General Manager KMA Umwelttechnik GmbH.

 

 

Polecane aktualności
14 czerwca 2023
Ekipa targów METAL przebywa aktualnie w Dusseldorfie, gdzie odbywają się XV Międzynarodowe Targi Technologii Odlewnictwa GIFA. Każdego dnia prowadzone są rozmowy z wystawcami, których zobaczycie podczas najbliższej odsłony Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce.
19 stycznia 2023
Europejskie Zrzeszenie Odlewni (CAEF) wybrało nowego prezesa. Rolę tę od 2023 roku objął Milko Milanov.
08 listopada 2022
Ogólnopolski Dzień Odlewnika to najważniejsze wydarzenie branży odlewniczej w Polsce, od kilku lat jest również istotnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba uczestników z zagranicy. Targi Kielce, związane z przemysłem odlewniczym za pośrednictwem Targów METAL i towarzyszącej im „Przemysłowej Jesieni” mają zaszczyt objęcia srebrnym patronatem tego wydarzenia.
17 października 2022
Pod hasłem "Wyzwania dla przemysłu odlewniczego" odbędzie się Ogólnopolski Dzień Odlewnika. Wydarzenie zaplanowane jest na 9 grudnia w Hotelu Best Western PREMIER w Krakowie.
21 września 2022
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
21 września 2022
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zorganizował seminarium pn. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?” w trakcie trwającej w Targach Kielce Przemysłowej Jesieni. Prowadzący spotkanie Michał Żelichowski podkreślał, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.
20 września 2022
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.
20 września 2022
Od uderzenia w dzwon, ufundowanego przez firmę HÜTTENES-ALBERTUS Polska z okazji jubileuszu 30 lat działalności Targów Kielce, rozpoczęły się targi branży metalurgicznej. „Przemysłowa jesień” i odbywające się w jej ramach targi: METAL, HEAT TREATMENT, ALUMINIUM&NONFERMET, RECYKLING i CONTROL-TECH potrwają do czwartku 22 września 2022 roku w Targach Kielce.