1Z6W3115.jpg
Uroczysta, jubileuszowa gala targów MSPO.

"Nieoczywista historia Kopciuszka" w wykonaniu tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca podczas uroczystej, jubileuszowej gali MSPO

06 września 2022
Jubileusz 30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce uczciły wyjątkową galą. Spotkanie odbyło się we wtorek, 6 września, w Centrum Kongresowym, a jubileusz pracownicy Targów świętowali wspólnie z wystawcami oraz zaproszonymi gośćmi. Wyjątkowy charakter wydarzenia podkreślił występ tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca, którzy przedstawili spektakl „Nieoczywista historia Kopciuszka”. Wybór repertuaru, w kontekście świętowanej rocznicy był nieprzypadkowy.

Na uczestników jubileuszowej gali MSPO czekał przygotowany specjalnie na 30-lecie MSPO film. Przeprowadził on widzów przez historię targów obronnych – od mniej oczywistych początków idei, które sięgały aż powstania styczniowego, poprzez utworzony wiele lat później Staropolski, a następnie Centralny Okręg Przemysłowy, aż do kontrowersji wokół pierwszej edycji Salonu. Film przybliżył też najnowszą historię MSPO, która również obfitowała w wyzwania – do chyba największych należała pandemia COVID-19.

Po projekcji głos zabrał prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. W swoim wystąpieniu nawiązał do długoletniej historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, która trwa nieprzerwanie od 30 lat. Dziękował osobom, które od początku wierzyły w sens kieleckich targów, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu MSPO.

Swoimi wspomnieniami podzielili się z uczestnikami spotkania również szczególni goście – osoby, które przez kilkadziesiąt lat istnienia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego były świadkami jego sukcesywnego rozwoju. W gronie mówców znaleźli się były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, były sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew oraz były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mieczysław Cieniuch.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia mieli szansę zobaczyć występ tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca, którzy zaprezentowali spektakl pod tytułem „Nieoczywista historia Kopciuszka”, a jego wybór był nieprzypadkowy. Jak mówił podczas poniedziałkowego otwarcia MSPO prezydent Andrzej Duda, początki targów zbrojeniowych nie należały do łatwych, a wielu wątpiło w ich powodzenie. 30 lat temu MSPO było zatem targowym Kopciuszkiem, który mimo przeciwności losu zabłysnął na trudnym rynku lat 90., a jeszcze większego blasku nabrał w kolejnych latach.

Jubileuszową galę poprowadziła Agnieszka Wicha-Dauksza, dyrektor Wydziału Public Relations Targów Kielce.

(EŁ)

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.