Aktualności

Miasto Kielce w trosce o środowisko
W trosce o wysoką jakość powietrza
W 2020 roku Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął uchwałę w sprawie określenia „Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych”, a w 2021 r. opracowano i przyjęto Uchwałę Rady Miasta Kielce w sprawie przyjęcia „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Kielce”. W ramach realizacji „PONE” udzielane są mieszkańcom Kielce dotacje celowe w zakresie wymiany systemów ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych. W latach 2014-2021 udzielono 853 dotacje z budżetu Miasta Kielce na kwotę 5 404 760,37 zł (m.in. zmiany na kolektory słoneczne, na pompę ciepła, na ogrzewanie gazowe, czy na ogrzewanie elektryczne) i zlikwidowano na terenie miasta Kielce 853 kotły oparte na paliwie stałym w budynkach lub lokalach mieszkalnych. W roku 2022 w ramach udzielanych dotacji na zmianę źródeł ogrzewania podpisanych zostało 146 umów o udzielanie dotacji. Na rok 2023 w budżecie miasta zostało zarezerwowanych 2 000 000 zł.
Realizację celów zawartych w polityce energetycznej państwa umożliwiają działania opisane w założeniach do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Kielce. Zadania te są realizowane bezpośrednio przez przedsiębiorstwa energetyczne działające na terenie Miasta Kielce (MPEC Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A., PSG Sp. z o.o., Zakład Energetyki Cieplnej Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej) zapewniając pełne bezpieczeństwo energetyczne Miasta.
Monitoring zużycia energii i systemów grzewczych na terenie Miasta Kielce
Monitoring Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Kielce (PGN) to kolejny dokument, który pozwala na zidentyfikowanie sektorów oraz obszarów zlokalizowanych na terenie gminy, które charakteryzują się zwiększonym zużyciem energii. Dzięki temu można dopasować działania, których wdrożenie będzie miało na celu m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych, czy poprawę jakości powietrza. W ramach PGN-u istnieje możliwość aplikowania o środki finansowe na zaplanowane inwestycje związane z efektywnością energetyczną.
W mieście realizowany jest także „Program Monitorowania zużycia energii”, którym objęte jest 105 jednostek. Program ten z jednej strony daje Miastu możliwość stałej analizy zużycia energii, a z drugiej strony jest narzędziem, który ma wspomagać zarządcę obiektu. Miasto może typować obiekty do remontów czy termomodernizacji. W obiektach, które generują opłaty za moc bierną przeprowadzono kompensację mocy biernej, czego wynikiem są wymierne oszczędności. Prowadzona jest również na bieżąco inwentaryzacja systemów grzewczych na terenie Miasta Kielce w oparciu o dane pozyskane ze złożonych wniosków o przyznanie dotacji na wymianę kotłów opalanych paliwem stałym oraz prowadzonych kontroli przez Straż Miejską.
Z myślą o elektromobilności
Dokument pn.: „Strategia rozwoju elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych na terenie Miasta Kielce (z uwzględnieniem Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego)” to przedsięwzięcie, które ma na celu ocenić możliwości, określić plan oraz możliwe do realizacji zadania i inwestycje z zakresu elektromobilności, jakie zostaną podjęte, aby zahamować negatywny wpływ transportu na środowisko na terenie Kielc. Wdrażanie działań z zakresu elektromobilności na obszarze Polski bezpośrednio wynika z opracowanego Programu Rozwoju Elektromobilności, który jest jednym z głównych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Już od 8 do 9 marca 2023 roku podczas 23. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH będzie można zapoznać się z działaniami instytucji miejskich podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, poprawy jakości powietrza czy wdrażania odnawialnych źródeł energii.
(MS)