DSC00220.JPG

Merytorycznie o gazie podczas Targów EXPO-GAS

20 kwietnia 2023
O tym, że era gazownictwa jeszcze się nie skończyła, a ten surowiec jeszcze wiele lat wykorzystywany będzie w energetyce, przekonywali eksperci podczas jubileuszowej konferencji Izby Gospodarczej Gazownictwa w trakcie EXPO-GAS w Targach Kielce. Transformacja energetyczna sprawi, że udziału gazu ziemnego w bilansie energetycznym w 2040 roku wynosił będzie 15 %. Szybka przesiadka na inne, alternatywne źródła energii nam nie grozi.

Transformacja energetyczna w Polsce ma na celu stopniowe wycofywanie się z węgla i przyspieszenie rozwoju źródeł energii odnawialnej, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna czy biomasa. Planuje się, że do 2040 roku Polska uzyska ponad połowę swojej energii ze źródeł odnawialnych, a do 2050 roku osiągnięcie neutralności klimatycznej. – W 2040 roku udział gazu ziemnego w bilansie energetycznym stanowić będzie około 15%. By osiągnąć suwerenność energetyczną, musimy w pełni wykorzystywać własne zasoby – mówił podczas konferencji pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, minister Piotr Dziadzio. Wydobycie gazu ziemnego w Polsce może być stopniowo zastępowane przez rozwój źródeł energii odnawialnej, jednak zdaniem ekspertów, wciąż będzie odgrywać istotną rolę w polskim bilansie energetycznym w najbliższych latach.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wydobycie gazu ziemnego w Polsce będzie utrzymywało się na stałym poziomie w najbliższych latach. – Polska jest jednym z liderów transformacji energetycznej w tej części Europy. Jest ona traktowana bardzo poważnie. Jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż 5 lat temu – mówił Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej PKN Orlen. Spółka do 2030 roku chce wyprodukować miliard metrów sześciennych biogazu i biometanu, zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w swoim bilansie energetycznym. – Maksymalizacja wartości, strategiczny rozwój i inwestycje w przyszłość to trzy najważniejsze kierunki rozwoju firmy – podkreślał Barański podczas konferencji w Targach Kielce.

Goście konferencji „Nowe technologie dla multienergetyki” odnosili się również bezpieczeństwa rozwiązań technicznych dla zielonej energetyki, kierunków rozwoju koncernów multienergetycznych na świecie i w Polsce oraz finansowania transformacji energetycznej. – Nie ma jednej ścieżki dekarbonizacji i doprowadzenia do zeroemisyjności. Technologia SMR to technologia przyszłości – mówił Stanisław Barański na temat wykorzystywania metanu w produkcji wodoru.  W drugiej części konferencji dużo czasu poświęcono na omówienie systemów wdrażania Funduszy Europejskich do finansowania rozwoju technologii energetycznych oraz roli dystrybucji w ograniczaniu emisyjności Polskiej gospodarki. Poruszono także kwestię zmian na rynku gazu i  jego wpływu na gospodarkę. – Szukamy narzędzi zwiększających elastyczność, jeśli chodzi o ustalanie cen i taryf, jednocześnie pamiętając o bezpieczeństwie i stabilności dostaw surowców dla odbiorców – mówił Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Polecane aktualności
19 kwietnia 2023
Ponad 130 wystawców z Polski, Ukrainy, Niemiec, Szwajcarii, Czech i Słowacji weźmie udział w Targach Techniki Gazowniczej EXPO-GAS od 19 do 20 kwietnia. Wydarzenie od pierwszej edycji współorganizowane jest przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa.
18 kwietnia 2023
Ukraińska firma, która w rekordowym czasie przywróciła dostawy gazu dla 510 tysięcy rodzin w wyzwolonych miastach, jest gotowa dołączyć się do programu gazyfikacji Polski
18 kwietnia 2023
AIUT – wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań dla branży gazowniczej na tegorocznych targach EXPO-GAS zaprezentuje swoje inteligentne systemy do zdalnych odczytów liczników i automatycznej kontroli sieci.
12 kwietnia 2023
Świętująca w 2023 roku jubileusz 20-lecia działalności Izba Gospodarcza Gazownictwa, współorganizator Targów EXPO-GAS zaprasza na merytoryczne spotkanie branży gazowniczej. W pierwszym dniu targów odbędzie się konferencja Izby zatytułowana „Nowe Technologie dla multienergetyki””.
05 kwietnia 2023
TSG Brudnik - potentat branży gazowniczej będzie obecny podczas tegorocznej edycji targów Expo-Gas. Targi odbędą się pod koniec kwietnia w Targach Kielce.
05 kwietnia 2023
Jobimet - polski producent obudów gazowych, stacji redukcyjnych oraz gazomierzowych wystawi się na tegorocznych targach Expo-Gas w Targach Kielce. Firma przedstawi swoje najnowsze produkty.
21 marca 2023
Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS są ważnym wydarzeniem dla branży. Świadczy o tym z pewnością wsparcie jakie ta wystawa otrzymuje.
02 marca 2023
Jednym z wystawców Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS będzie w 2023 roku firma INTERLAB. Targi odbędą się od 19 do 20 kwietnia.