1Z6E5343.jpg

Kongres PORT PC podczas targów ENEX

27 lutego 2020
O nowych standardach w technice grzewczej i prognozach wzrostu rynku pomp ciepła w Europie 2020-2030 rozmawiano podczas międzynarodowego spotkania w Centrum Kongresowym Targów Kielce

Kongres podzielony został na trzy sesje tematyczne: efektywna elektryfikacja ogrzewania, warunki techniczne 2021 – rola budynków plusenergetycznych oraz wytyczne PORT PC, gdzie omawiano dolne źródła dla pomp ciepła oraz projektowanie, wykonanie i odbiór instalacji z pompami ciepła.

Głównym tematem spotkania było zagadnienie New Green Deal, czyli w polskim tłumaczeniu – Nowy Zielony Ład, który jest programem reform globalnego systemu finansowego, podatkowego i energetycznego oraz masowych inwestycji, których celem jest pobudzenie gospodarki światowej i uniezależnienie jej od nieodnawialnych surowców oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu: - To wyzwanie jest niezwykle istotne. Czeka nas bardzo wiele pracy, żeby sprostać temu wymogowi, szczególnie w Polsce. W ramach Nowego Zielonego Ładu bardzo ważnym celem jest neutralność klimatyczna. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy Polska dołączy do tego celu – mówił Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.

1Z6E5285.jpg [1.21 MB]

W ciągu ostatniego roku miało miejsce wiele cennych dla branży energetycznej wydarzeń. Najważniejszym elementem było wprowadzenie pomp ciepła do przepisów prawa budowlanego jako źródło ogrzewania, które zwalnia z obowiązku podłączania do sieci ciepłowniczej nowo budowanych budynków: - To bardzo jasny sygnał pokazujący, że pompy ciepła są osadzane w systemie przepisów prawa dotyczących procesu inwestycyjnego, dotyczących budowania nowych domów. Wszyscy życzymy sobie żeby wszystkie nowo budowane budynki w Polsce, których buduje się około 80 tysięcy były wyposażane w instalacje OZE – odnawialne źródła energii – mówił Piotr Woźny, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

1Z6E5337.jpg [559.23 KB]

Podczas spotkania, wyemitowano również krótki materiał filmowy, w którym Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego mówił o współczesnej technice grzewczej w oparciu o unijne regulacje prawne: - Sektor ogrzewania i chłodzenia jest odpowiedzialny za połowę całkowitego zużycia energii końcowej w Unii Europejskiej. Ma on do odegrania wielką rolę w osiągnięciu unijnych celów energetyczno-klimatycznych. Dzisiaj około 20% energii cieplnej w Unii Europejskiej pochodzi ze źródeł odnawialnych i ta liczba będzie co roku rosła, o co zadbaliśmy w trakcie prac nad nową dyrektywą o odnawialnych źródłach energii, w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego – stwierdził Jerzy Buzek.

1Z6E5383.jpg [1.24 MB]

Kongres jest również okazją do wręczenia wyróżnień dla osób szczególnie troszczących się o innowacyjność i wdrażanie technologii, które przyczyniają się do poprawy naszego klimatu. W tym roku nagroda trafiła do Thomasa Nowaka - sekretarza generalnego European Heat Pump Association, który zajmuje się tematem pomp ciepła.

1Z6E5365.JPG [929.40 KB]

W trakcie spotkania odbyły się również branżowe debaty i dyskusje na temat przyszłości rynku urządzeń grzewczych w Polsce oraz nowych wytycznych PORT PC.

(AO)

Polecane aktualności
30 marca 2020
Miesiąc temu odbywały się XXIII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz XVIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. Panująca na świecie pandemia paraliżuje wiele branż. Co z fotowoltaiką? Obszerny raport stworzyła redakcja GLOBEnergia - partner wydarzenia.
20 kwietnia 2020
Mimo szalejącej w ostatnim czasie pandemii koronawirusa, w branży odnawialnych źródeł energii padają kolejne rekordy. To dobry prognostyk dla kolejnej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
28 kwietnia 2020
Ubiegły rok był rekordowy dla branży fotowoltaicznej. Jak podaje portal globenergia.pl, największym zainteresowaniem cieszyły się małe przydomowe elektrownie słoneczne. Ponadto, co raz więcej firm decyduje się na produkcję własnego prądu. Zachętę stanowią atrakcyjne formy finansowania takich inwestycji. Jedną z nich bez wątpienia jest leasing. Fotowoltaika była jednym z najpopularniejszych tematów tegorocznej edycji targów ENEX/ENEX Nowa Energia.
29 maja 2020
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła.
29 maja 2020
Jak podaje portal rynekelektryczny.pl partner medialny Targów ENEX w programie Mój Prąd obowiązują wnioski online. Warto poświęcić czas przed domowym komputerem, aby dzięki temu przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu.
25 czerwca 2020
Branżowi eksperci prognozują boom na naziemne farmy fotowoltaiczne.
25 czerwca 2020
Forum Energii przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą kosztów odejścia Polski od węgla brunatnego. W raporcie wyszczególniono także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy