1Z6E5343.jpg

Kongres PORT PC podczas targów ENEX

27 lutego 2020
O nowych standardach w technice grzewczej i prognozach wzrostu rynku pomp ciepła w Europie 2020-2030 rozmawiano podczas międzynarodowego spotkania w Centrum Kongresowym Targów Kielce

Kongres podzielony został na trzy sesje tematyczne: efektywna elektryfikacja ogrzewania, warunki techniczne 2021 – rola budynków plusenergetycznych oraz wytyczne PORT PC, gdzie omawiano dolne źródła dla pomp ciepła oraz projektowanie, wykonanie i odbiór instalacji z pompami ciepła.

Głównym tematem spotkania było zagadnienie New Green Deal, czyli w polskim tłumaczeniu – Nowy Zielony Ład, który jest programem reform globalnego systemu finansowego, podatkowego i energetycznego oraz masowych inwestycji, których celem jest pobudzenie gospodarki światowej i uniezależnienie jej od nieodnawialnych surowców oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu: - To wyzwanie jest niezwykle istotne. Czeka nas bardzo wiele pracy, żeby sprostać temu wymogowi, szczególnie w Polsce. W ramach Nowego Zielonego Ładu bardzo ważnym celem jest neutralność klimatyczna. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy Polska dołączy do tego celu – mówił Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.

1Z6E5285.jpg [1.21 MB]

W ciągu ostatniego roku miało miejsce wiele cennych dla branży energetycznej wydarzeń. Najważniejszym elementem było wprowadzenie pomp ciepła do przepisów prawa budowlanego jako źródło ogrzewania, które zwalnia z obowiązku podłączania do sieci ciepłowniczej nowo budowanych budynków: - To bardzo jasny sygnał pokazujący, że pompy ciepła są osadzane w systemie przepisów prawa dotyczących procesu inwestycyjnego, dotyczących budowania nowych domów. Wszyscy życzymy sobie żeby wszystkie nowo budowane budynki w Polsce, których buduje się około 80 tysięcy były wyposażane w instalacje OZE – odnawialne źródła energii – mówił Piotr Woźny, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

1Z6E5337.jpg [559.23 KB]

Podczas spotkania, wyemitowano również krótki materiał filmowy, w którym Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego mówił o współczesnej technice grzewczej w oparciu o unijne regulacje prawne: - Sektor ogrzewania i chłodzenia jest odpowiedzialny za połowę całkowitego zużycia energii końcowej w Unii Europejskiej. Ma on do odegrania wielką rolę w osiągnięciu unijnych celów energetyczno-klimatycznych. Dzisiaj około 20% energii cieplnej w Unii Europejskiej pochodzi ze źródeł odnawialnych i ta liczba będzie co roku rosła, o co zadbaliśmy w trakcie prac nad nową dyrektywą o odnawialnych źródłach energii, w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego – stwierdził Jerzy Buzek.

1Z6E5383.jpg [1.24 MB]

Kongres jest również okazją do wręczenia wyróżnień dla osób szczególnie troszczących się o innowacyjność i wdrażanie technologii, które przyczyniają się do poprawy naszego klimatu. W tym roku nagroda trafiła do Thomasa Nowaka - sekretarza generalnego European Heat Pump Association, który zajmuje się tematem pomp ciepła.

1Z6E5365.JPG [929.40 KB]

W trakcie spotkania odbyły się również branżowe debaty i dyskusje na temat przyszłości rynku urządzeń grzewczych w Polsce oraz nowych wytycznych PORT PC.

(AO)

Polecane aktualności
26 lutego 2020
Na torze jazd pokazowych przygotowanym przez Forum Elektromobilności zwiedzający mają okazję przejechać się samochodami elektrycznymi i dowiedzieć się więcej o ich działaniu.
26 lutego 2020
Do budowy domów pasywnych wykorzystuje się systemy mające wyższe parametry izolacji cieplnej niż w przypadku standardowych domów. Różnica między nimi jest taka, że projektowany jest on w taki sposób, żeby pozyskiwać energię z otoczenia.
26 lutego 2020
Podczas pierwszego dnia Targów Enex w Kielcach podczas konkursu o tytuł Instalatora Roku walczyło 6 firm. W trzech rundach pierwszego etapu starły się ze sobą: Solar Spot z PV System, Oze Projekt z Sunsol oraz Helios Power z Bio-Energy. W finale walczyły ze sobą drużyna PV System z Helios Power. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszła firma Helios Power, która została tegorocznym Instalatorem Roku.
27 lutego 2020
Koniec pierwszego dnia targów (27 lutego) upłynął pod znakiem medali i wyróżnień przyznanych za najlepsze produkty i stoiska prezentowane podczas tegorocznych XXIII Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki ENEX, XVIII Targach Odnawialnych Źródeł Energii ENEX oraz XXI Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
27 lutego 2020
Magazyny energii w mikrosieciach i klastrach energetycznych były przewodnim tematem spotkania ENERGIA PL w Targach Kielce
27 lutego 2020
Nowe rozwiązanie wprowadzane przez MITSUBISHI ELECTRIC na rynek europejski mogli zobaczyć goście Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki.
28 lutego 2020
Drugi dzień największych Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce upłynął pod znakiem gwiazd. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: Weronika Nowakowska, Mariusz Jurasik, Daniel Dujshebaev oraz Branko Vujović.
03 marca 2020
Przedstawiciele 176 firm z 14 krajów pojawili się na największych w Polsce targach odnawialnych źródeł energii ENEX/ENEX Nowa Energia oraz XXI Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy