1z6r1736-20220524-TargiKielce-Plastpol-Omniplast.jpg

Komisja Europejska chce zaostrzyć regulacje dotyczące plastikowych odpadów

30 listopada 2022
Regulacje dotyczące gospodarowania plastikowymi odpadami niebawem zostaną zaostrzone. Komisja Europejska jest o krok od zmiany dyrektywy, która zobowiąże kraje Wspólnoty do egzekwowania wyższego poziomu wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku oraz wykorzystania w produkcji opakowań plastiku z recyklingu. Nowe zasady mają na celu przyspieszenie wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego.

30 listopada Komisja miała opublikować projekt dyrektywy, która ma na celu ograniczenie produkcji odpadów – w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ona aż o 20%, do 80 milionów ton rocznie. Wprowadzana dyrektywa zakłada zmianę obowiązkowych celów w kwestii produkcji odpadów.

Więcej opakowań wielokrotnego użytku

Wymogi dotyczące stosowania opakowań wielokrotnego użytku Komisja planuje ustalić na poziomie:

- 20% opakowań na napoje gorące i zimne (do 2030 roku) oraz 80% (do 2040 roku),

- 10% opakowań na garmażerkę (do 2030 roku) oraz 40% (do 2040 roku),

- 10% opakowań na napoje o niskiej zawartości alkoholu i napoje bezalkoholowe (do 2030 roku) oraz 25% (do 2040 roku).

Zmiany dotyczą również opakowań wielokrotnego użytku wykorzystywanych w sektorze transportu. Do 2030 roku ma to być 10% opakowań w branży e-commerce, a do 2040 roku – już 50%.

W projekcie poruszono też kwestię butelek na wina: do 2030 roku 5% z nich powinno nadawać się do ponownego użycia, a do 2040 roku - 15%.

W stosunku do pierwotnych planów, założenia dyrektywy ostatecznie złagodzono, z powodu protestów firm z branży. Ich przedstawiciele podnosili, że tak restrykcyjne wymogi stanowią wyraźne zagrożenie dla istniejących systemów recyklingu.

Wyższy poziom recyklingu

Komisja zdecydowała się również podnieść poziom obowiązkowego wykorzystania plastiku z recyklingu wykorzystywanego w produkcji opakowań. Nowe wymogi zdefiniowano na poziomie:

- 30% w przypadku opakowań wrażliwych na kontakt (tzw. contact-sensitive plastic packaging) wykonanych z plastiku typu PET,

- 10% opakowań wrażliwych na kontakt – oprócz plastikowych butelek jednokrotnego użytku wykonanych z materiałów innych niż PET,

- 30% plastikowych butelek na napoje jednokrotnego użytku,

- 35% innych opakowań plastikowych.

Czy nowe założenia ostatecznie zostaną wdrożone w niezmienionym kształcie dowiemy się niebawem.

Temat gospodarowania plastikowymi odpadami zostanie poruszony podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, które rozpoczną się 8 marca 2023 roku i potrwają dwa dni. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń towarzyszących wystawie, które będą doskonałym polem do dyskusji na temat polityki środowiskowej. Już teraz zapraszamy do rezerwacji stoisk.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.