20240309-104707.jpg
Klaster Ogrodnictwo Przyszłości oficjalnie rozpoczął działalność

Klaster Ogrodnictwo Przyszłości oficjalnie rozpoczął działalność

09 marca 2024
29. Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej AGROTECH towarzyszyła uroczysta inauguracja Klastra Ogrodnictwo Przyszłości. Podczas oficjalnego podpisania listu intencyjnego przez członków oraz założycieli klastra, zaprezentowano także cele tej nowatorskiej w branży ogrodniczej inicjatywy.

Klaster ma nie tylko zrzeszać wiodące firmy z polskiego sektora ogrodnictwa i produkcji jagód, ale także służyć jako platforma do wdrażania innowacyjnych technologii do polskich gospodarstw. Jak wspominają założyciele organizacji, będą działać na rzecz promocji i rozwoju całej branży.

Jesteśmy w stanie generować dodatkową wartość dla krajowej gospodarki czy dla firm, które z nami współpracują, poprzez wdrażanie nowych technologii – mówi Mirosław Korzeniowski, koordynator klastra. – Jeden z naszych członków, gospodarstwo Horti Team, ma pełnić funkcję rdzenia stacji badawczo-rozwojowej. Ta stacja będzie w pewnym sensie też rozproszona, bo pewne projekty będziemy wykonywać w różnych gospodarstwach. Jeżeli będziemy realizować doświadczenia związane z oceną nowych odmian, to nawet wskazane by było, żeby część tych badań była na Lubelszczyźnie, a część np. na Pomorzu – dodaje Mirosław Korzeniowski.

Cele strategiczne Klastra to m. in.:

 • Konsolidacja wiodącego w Europie Środkowej środowiska eksperckiego w branży ogrodniczej.
 • Utworzenie i rozwijanie Branżowego Centrum Kompetencji i Hubu Innowacji Ogrodniczych.
 • Synergia kompetencji założycieli, którzy reprezentują wiodących w Polsce producentów owoców, środowisko naukowe oraz organizację pozarządową wspierającą transfer wiedzy i wdrażanie innowacji w ogrodnictwie.
 • Dalszy, dynamiczny rozwój branży ogrodniczej i jej otoczenia w Polsce, oparty na strategii i innowacjach.

Wśród założycieli klastra znalazły się wiodący producenci o europejskiej randze:

 1. Agronom Berries Sp. z o.o.
 2. Aronia Eggert Sp. z o.o.
 3. Fieldstone Investments II Sp. z o.o.
 4. Horti Team Paweł Krawiec
 5. Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o.
 6. InnoTech4Life sp. z o.o. - spółka celowa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
 7. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy
 8. Stowarzyszenie Agroekoton

Targi Agrotech i Las-Expo potrwaja do 10 marca. 

Wszystkie informacje dla zwiedzających: Agrotech 2024 w Kielcach. Sprawdź, gdzie kupić bilety [godziny otwarcia, mapa wejść, parking]

 

Polecane aktualności
11 marca 2024
29. edycja targów Agrotech oraz 23. targi Las-Expo zapisują się jako rekordowe pod względem liczby osób zwiedzających. Od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, to o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów, zaś w poprzedniej - 450 z 15 państw. Co było wyróżnikiem wydarzenia to bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
10 marca 2024
Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO przyciągnęły tłumy z całego kraju. Najbardziej kusił blask najnowszych technologii. Trzydniowy program targów był nasycony spotkaniami ze osobami z rolniczych programów oraz popularnymi youtuberami.
10 marca 2024
Kiedy rolnicy, a więc i dystrybutorzy maszyn mogą się spodziewać puli pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup ciągników i sprzętów? Kiedy kolejny nabór na rolnictwo 4.0? To były najważniejsze pytania zadawane specjalistom z ProInvest Karolinie Szałas i Grzegorzowi Przysusze w czasie szkolenia, które przeprowadzili na targach Agrotech.
10 marca 2024
Znany polski rolnik, TikToker i uczestnik programów telewizyjnych odwiedził 29. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej! Na stoisku firmy Wanicki Agro poprowadził konkurs z rolnictwa precyzyjnego, które stało się absolutnym hitem wśród nowości na tegorocznych Targach AgroTech.
10 marca 2024
- Tyle robisz dla rolnictwa i tak pięknie dziś o nim mówiłeś, że jest to absolutnie zasłużone odznaczenie – mówił minister rolnictwa Czesław Siekierski przekazując prezesowi Andrzejowi Mochoniowi odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medal otrzymał także Kamil Perz, dyrektor projektu Agrotech w Targach Kielce.
10 marca 2024
520 firm z 17 krajów przywiozło do kieleckiego ośrodka wystawienniczego ofertę najnowocześniejszych maszyn, technologii i środków produkcji. Okazja, żeby zobaczyć sprzęt rolniczy jeszcze dziś do 17.00
09 marca 2024
Targi Agrotech 2024 to doskonała okazja, aby spotkać znane z sieci oraz telewizyjnych programów osoby związane z branżą rolniczą. Wielu fanów przyciągnęło spotkanie z popularnymi Youtuberami - Rolnikiem Nieprofesjonalnym i Rolnikiem na każdą okazję. Goście opowiedzieli o swoich działaniach w sieci oraz o tym, dlaczego odwiedzanie targów jest dla nich wartościowym doświadczeniem zawodowym. Zdradzili także, że filmy, które publikują w sieci często nagrywają i montują podczas pracy w polu.
09 marca 2024
29. Targi Techniki Rolniczej Agrotech i 23. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO przyciągają gości z całego kraju. Program targów wypełniony jest po brzegi spotkaniami ze znanymi osobami z branży, w tym również z youtuberami. Chętni mogą przetestować komputerową grę Farming Simulator.