IMG-2629.JPG
Innowacyjna drylownica pozwala na zachowanie nienaruszonej struktury wiśni.

Innowacje technologiczne Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na targach Agrotech

14 lutego 2024
Targi rolnicze Agrotech, które już 8 marca rozpoczynają się w Targach Kielce będą wypełnione najnowszą technologią dla gospodarstw. W 10 halach miejsca zajmą maszyny, urządzenia, nawozy i środki ochrony. Innowacyjne projekty zaprezentują specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na swoim stoisku w hali H.

ŚODR pokaże technologie opracowane w ramach Działania Współpraca objętego PROW 2014-2020. Będą to: 

  •  „WIŚNIA bez PESTKI” - projekt innowacyjnej technologii drylowania wiśni, która pozwala usunąć pestki z owoców, zachowując przy tym ich strukturę niemal nienaruszoną. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie drylowanych wiśni w procesach kandyzowania, suszenia czy mrożenia.
  • „SŁOMKA ze SŁOMY” - opracowano innowacyjną produkcję słomek do picia ze słomy, mając na celu poprawę przydatności użytkowej tego surowca w postaci słomy o ulepszonej jakości.
  • „Spersonalizowane Sery twarogowe” - to technologia produkcji serów twarogowych z wykorzystaniem własnych bakterii kwasu mlekowego, co ma wpływ na ich właściwości prozdrowotne, szczególnie dla osób starszych.
  • „Nasz czosnek” - liofilizowane preparaty z czosnku kiszonego i czarnego, które łączą prozdrowotne cechy czosnku z unikalnymi cechami żywieniowymi i sensorycznymi.
  • „Zdrowe drzewo smaczny owoc” - innowacyjna technologia zwalczania szkodników w ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych, wraz z ulepszoną metodą organizacji i marketingu za pomocą prototypowego opryskiwacza. 
  • "Ochrona moszczu przed utlenieniem kluczem do wysokiej jakości wina” - w ramach tego projektu badano wpływ zastosowania gazów obojętnych na etapie przed fermentacyjnej obróbki moszczu na skład chemiczny, jakość sensoryczną oraz właściwości nutraceutyczne wina.

 

Eksperci ŚODR opowiedzą o każdym z tych projektów, co więcej - będzie można skosztować spersonalizowanych serów, czy wypróbować, jak działa drylownica, która nie uszkadza owoców. Stoisko Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego będzie mieścić się w hali H. 

Targi techniki rolniczej Agrotech i targi przemysłu drzewnego Las-Expo trwają trzy dni, od piątku, 8 marca do niedzieli, 10 marca w Targach Kielce. 

Bilety na targikielce.pl/agrotech

Wszystkie informacje dla zwiedzających: Bilety na targi Agrotech 2024 już dostępne. Kup i nie czekaj w kolejce do kas! [godziny otwarcia, mapa]

/MŚ/

Polecane aktualności
11 marca 2024
29. edycja targów Agrotech oraz 23. targi Las-Expo zapisują się jako rekordowe pod względem liczby osób zwiedzających. Od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, to o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów, zaś w poprzedniej - 450 z 15 państw. Co było wyróżnikiem wydarzenia to bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
10 marca 2024
Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO przyciągnęły tłumy z całego kraju. Najbardziej kusił blask najnowszych technologii. Trzydniowy program targów był nasycony spotkaniami ze osobami z rolniczych programów oraz popularnymi youtuberami.
10 marca 2024
Kiedy rolnicy, a więc i dystrybutorzy maszyn mogą się spodziewać puli pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup ciągników i sprzętów? Kiedy kolejny nabór na rolnictwo 4.0? To były najważniejsze pytania zadawane specjalistom z ProInvest Karolinie Szałas i Grzegorzowi Przysusze w czasie szkolenia, które przeprowadzili na targach Agrotech.
10 marca 2024
Znany polski rolnik, TikToker i uczestnik programów telewizyjnych odwiedził 29. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej! Na stoisku firmy Wanicki Agro poprowadził konkurs z rolnictwa precyzyjnego, które stało się absolutnym hitem wśród nowości na tegorocznych Targach AgroTech.
10 marca 2024
- Tyle robisz dla rolnictwa i tak pięknie dziś o nim mówiłeś, że jest to absolutnie zasłużone odznaczenie – mówił minister rolnictwa Czesław Siekierski przekazując prezesowi Andrzejowi Mochoniowi odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medal otrzymał także Kamil Perz, dyrektor projektu Agrotech w Targach Kielce.
10 marca 2024
520 firm z 17 krajów przywiozło do kieleckiego ośrodka wystawienniczego ofertę najnowocześniejszych maszyn, technologii i środków produkcji. Okazja, żeby zobaczyć sprzęt rolniczy jeszcze dziś do 17.00
09 marca 2024
Targi Agrotech 2024 to doskonała okazja, aby spotkać znane z sieci oraz telewizyjnych programów osoby związane z branżą rolniczą. Wielu fanów przyciągnęło spotkanie z popularnymi Youtuberami - Rolnikiem Nieprofesjonalnym i Rolnikiem na każdą okazję. Goście opowiedzieli o swoich działaniach w sieci oraz o tym, dlaczego odwiedzanie targów jest dla nich wartościowym doświadczeniem zawodowym. Zdradzili także, że filmy, które publikują w sieci często nagrywają i montują podczas pracy w polu.
09 marca 2024
29. Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej AGROTECH towarzyszyła uroczysta inauguracja Klastra Ogrodnictwo Przyszłości. Podczas oficjalnego podpisania listu intencyjnego przez członków oraz założycieli klastra, zaprezentowano także cele tej nowatorskiej w branży ogrodniczej inicjatywy.