1z6n5441-20220224-TargiKielce-Ekotech.jpg

Gospodarka niskoemisyjna, wodno-kanalizacyjna i komunalna. NFOŚiGW zaplanował 12 miliardów złotych na projekty środowiskowe

04 stycznia 2023
Niespełna 12 miliardów złotych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy w 2023 roku na projekty środowiskowe. W puli środków zabezpieczono prawie miliard złotych na gospodarkę wodno-kanalizacyjną oraz 670 milionów na gospodarkę odpadami. Natomiast ponad 8 miliardów trafi do beneficjentów w formie dotacji.

Priorytetem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie w tym roku eliminacja niskiej emisji z ogrzewania i transportu. Fundusz będzie kontynuował program „Czyste Powietrze”, w ramach którego finansuje m.in. termomodernizacje budynków. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 2,6 miliarda złotych. Działania obejmą także sferę transportu niskoemisyjnego: rozbudowana zostanie infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych, na co przeznaczono 1,2 mld złotych. Kolejne 1,5 miliarda trafi na Fundusz Dróg Samorządowych oraz Fundusz Przewozów Autobusowych.  

W rozpoczynającym się roku NFOŚiGW będzie uczestniczyć w finansowaniu rozwoju infrastruktury energetycznej i kogeneracji dla energetyki i przemysłu (454 miliony złotych), a także w realizacji przedsięwzięć z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (300 milionów złotych). Ponad 500 milionów przeznaczonych zostanie na budownictwo energooszczędne, a 470 milionów Fundusz wykorzysta na inwestycje pozwalające na ograniczenie szkodliwych emisji przemysłowych i zużycia surowców. Natomiast na programy, w ramach których powstają mikroinstalacje fotowoltaiczne, przeznaczono prawie 300 milionów („Mój Prąd” – 250 mln oraz „Agroenergia” – 44 mln).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2023 rok zaplanował również inwestycje w rozwój systemów oczyszczania ścieków komunalnych. Na realizację tego celu w aglomeracjach przewidziano ponad 400 milionów złotych, a poza aglomeracjami – niespełna 150 milionów. Z kolei 430 milionów przeznaczonych zostanie na programy, w ramach których możliwe jest finansowanie zwiększenia retencji wody na posesjach przy domach jednorodzinnych.

Na zadania dotyczące racjonalnej gospodarki odpadami oraz usuwanie porzuconych odpadów zaplanowano natomiast 670 milionów złotych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFOŚiGW, w 2022 roku udało się zrealizować projekty środowiskowe o wartości ponad 10,6 miliarda złotych.

Ochrona środowiska oraz gospodarka komunalna będą tematem nadchodzących targów EKOTECH, które 8 i 9 marca trwać będą w Targach Kielce. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Darmowa rejestracja dostępna jest pod linkiem https://www.targikielce.pl/ekotech/zostan-zwiedzajacym

Wydarzenie swoim patronatem objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.