642f5816-20230524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Opakowania z tworzyw sztucznych prezentowane na targach Plastpol.

Co wyróżnia tworzywa sztuczne na tle innych materiałów? Dyrektor Generalny PZPTS Robert Szyman odpowiada - zobacz wideo

02 stycznia 2024
O tym, dlaczego tworzywa sztuczne częściowo wyparły materiały, do których przemysł był wcześniej przyzwyczajony, jak ceramika, szkło czy aluminium oraz o prognozach dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych dyrektor generalny w Polskim Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych Robert Szyman mówił w podcaście "Eko bez kantów" prowadzonym przez Jakuba Pawłowskiego.

Podcast "Eko bez kantów" podejmuje tematy ekologii i gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z gości Jakuba Pawłowskiego jest Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Padło wiele trudnych pytań o plastik i jego przyszłość. 

Dyrektor Szyman przypomniał, co było powodem opracowania i wdrożenia do powszechnego użytku tworzyw sztucznych. Porównał  produkcję szklanych butelek do produkcji plastikowych. 

- Opakowania wykonane z tworzyw sztucznych zabezpieczają także produkty przed czynnikami zewnętrznymi jak uszkodzenia w transporcie czy dotykiem innych konsumentów na półkach sklepowych, dlatego są tak częstym wyborem w przemyśle spożywczym. Konsumenci nie chcą kupować opakowań, a produkty, które nie zostały zniszczone podczas procesu logistycznego i trafiły do sklepu w niezmienionej formie. Co więcej ślad środowiskowy produkowanej żywności jest wyższy, niż samych opakowań - słyszymy. 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. 

 

 

Dyskusje o produkcji plastiku zawsze towarzyszą targom Plastpol. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 21-24 maja 2024 w Targach Kielce. 

/MŚ/

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Zwiedzający zobaczą model t-win, serwo-hydrauliczną maszynę dwupłytową, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej. Na targi Plastpol 2024, które potrwają od 21 do 24 kwietnia, trwa rejestracja uczestników.
05 kwietnia 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
05 kwietnia 2024
Podczas targów Plastpol Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny udowodni swoją mocną pozycję w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentując energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250. Na wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 maja w Targach Kielce, zwiedzający mogą się rejestrować.
26 marca 2024
Arburg, ceniony na świecie producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i stały wystawca majowych targów Plastpol w Kielcach, na najbliższą edycję wydarzenia przygotowuje prezentację najnowszej wtryskarki ALLROUNDER 720 E GOLDEN ELECTRIC. Atrakcją na stoisku przedsiębiorstwa będzie pokaz produkcji półlitrowych kufli do piwa w ekspresowym tempie.
22 marca 2024
Najnowocześniejsze technologie, najnowsze surowce i usługi z całego świata odpowiadające na wyzwania branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Warto zarejestrować swój udział, kupić bilet na stronie plastpol.com i poznać rozwiązania, które zrewolucjonizują prace przedsiębiorstw.
19 marca 2024
– Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.
11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.
27 lutego 2024
Ośrodki targowe w Polsce i wielu krajach, a także liczni organizatorzy wszelakich eventów troszczący się o środowisko oczekują ekologicznego rozwiązania dla wykładzin. Przedsiębiorstwo, które zaprezentuje najkorzystniejszą technologię w Targach Kielce 10 i 11 kwietnia, znajdzie odbiorców na całym świecie. Czas na zgłoszenia do Targi Kielce Hackathon mija 29 lutego.