642f5816-20230524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Opakowania z tworzyw sztucznych prezentowane na targach Plastpol.

Co wyróżnia tworzywa sztuczne na tle innych materiałów? Dyrektor Generalny PZPTS Robert Szyman odpowiada - zobacz wideo

02 stycznia 2024
O tym, dlaczego tworzywa sztuczne częściowo wyparły materiały, do których przemysł był wcześniej przyzwyczajony, jak ceramika, szkło czy aluminium oraz o prognozach dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych dyrektor generalny w Polskim Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych Robert Szyman mówił w podcaście "Eko bez kantów" prowadzonym przez Jakuba Pawłowskiego.

Podcast "Eko bez kantów" podejmuje tematy ekologii i gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z gości Jakuba Pawłowskiego jest Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Padło wiele trudnych pytań o plastik i jego przyszłość. 

Dyrektor Szyman przypomniał, co było powodem opracowania i wdrożenia do powszechnego użytku tworzyw sztucznych. Porównał  produkcję szklanych butelek do produkcji plastikowych. 

- Opakowania wykonane z tworzyw sztucznych zabezpieczają także produkty przed czynnikami zewnętrznymi jak uszkodzenia w transporcie czy dotykiem innych konsumentów na półkach sklepowych, dlatego są tak częstym wyborem w przemyśle spożywczym. Konsumenci nie chcą kupować opakowań, a produkty, które nie zostały zniszczone podczas procesu logistycznego i trafiły do sklepu w niezmienionej formie. Co więcej ślad środowiskowy produkowanej żywności jest wyższy, niż samych opakowań - słyszymy. 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. 

 

 

Dyskusje o produkcji plastiku zawsze towarzyszą targom Plastpol. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 21-24 maja 2024 w Targach Kielce. 

/MŚ/

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.