Centrum-prewencji.png

Centrum Prewencji Terrorystycznej zaprezentuje słynną ENIGMĘ!

30 sierpnia 2022
CPT jest wyspecjalizowaną jednostką Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmującą się szeroko pojętą profilaktyką antyterrorystyczną. Prewencja jest pierwszą linią obrony przed terroryzmem, dlatego powstała w 2018 roku jednostka, w trakcie targów przekaże wiedzę praktyczną służącą podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w kraju.

Priorytetem jest kompleksowe podejście do terroryzmu, profilaktyka i podnoszenie świadomości o naturze i formach tego zjawiska wśród pracowników sektora publicznego, prywatnego oraz struktur społeczeństwa obywatelskiego. Misją i strategicznym celem Centrum jest budowanie silnej kultury bezpieczeństwa. Jego pracownicy są przekonani, że dzięki temu nasze państwo oraz jego obywatele będą bardziej odporni na radykalizację i zagrożenia terrorystyczno-ekstremistyczne. Aby sprostać związanym z tym wyzwaniom CPT ABW organizuje liczne szkolenia, warsztaty, konferencje, a także przygotowuje specjalistyczne publikacje. We współpracy z innymi instytucjami oraz podmiotami przeprowadza ćwiczenia weryfikujące poziom narażenia polskiej infrastruktury krytycznej na złośliwe wykorzystanie przez ekstremistów innowacyjnych technologii, substancji CBRN oraz materiałów wybuchowych. 

Udział w targach MSPO będzie znakomita okazją, aby przekazać wiedzę o aktywności i pracy na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz pokazaniu szczególnej roli CPT ABW w szerokim gronie krajowych i międzynarodowych instytucji z sektora bezpieczeństwa, obronności i porządku publicznego.

Podczas tegorocznej edycji Salonu jednostka zaprezentuje m.in. muzealny egzemplarz ENIGMY – wirnikowej maszyny szyfrującej meldunki sił zbrojnych III Rzeszy, w której rozkodowaniu zasłużył się zespół polskich kryptologów z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Wybitny sukces polskich służb specjalnych II Rzeczpospolitej przyczynił się do szybszego zakończenia II wojny światowej, a osiągnięcia w tym zakresie są wciąż wyznacznikiem obecnych kierunków działań oraz ambicji polskich struktur bezpieczeństwa.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.