1z6n3940-20220223-TargiKielce-Ekotech.jpg

1/5 Polaków nie płaci za odbiór odpadów. Konsekwencje ponosi środowisko

21 listopada 2022
Polacy skutecznie unikają opłat za wywóz śmieci. W 2020 roku niespełna 20% wszystkich mieszkańców gmin nie zostało uwzględnionych w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ze względu na te różnice, portfele wielu Polaków łapią oddech, ale cierpi środowisko.

Z opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska raportu wynika, że polski system wyliczania opłat za odbiór odpadów jest nieszczelny. Pomiędzy faktyczną liczbą mieszkańców, a liczbą mieszkańców wynikającą z deklaracji za odbiór odpadów, istnieją spore rozbieżności. W 2020 roku polskie gminy zamieszkiwało ponad 35,5 miliona ludzi, natomiast według deklaracji było to zaledwie niespełna 29 milionów. Ponad 6,5 miliona Polaków nie zostało zatem uwzględnionych w rozliczeniach, a co za tym idzie – nie zapłaciło za gospodarowanie odpadami.

Największe różnice pomiędzy liczbą mieszkańców, a liczbą wniesionych za odbiór śmieci opłat (gdzie faktyczna liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę zadeklarowaną), dotyczą województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Zaskakuje wynik województwa opolskiego, gdzie zadeklarowana liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę faktyczną – to jedyny taki przypadek w Polsce.

Istotne rozbieżności dotyczą także ilości odebranych odpadów wygenerowanych przez jedną osobę w ciągu roku. Najwięcej śmieci odbieranych jest od statystycznego mieszkańca województwa małopolskiego – to rocznie aż 503 kg. Drugie miejsce zajmują mieszkańcy województwa dolnośląskiego (428 kg), a trzecie – śląskiego (417 kg). Najmniej odpadów do odbioru, zgodnie z raportem, generują mieszkańcy województwa podkarpackiego – to 228 kg. Różnice pomiędzy województwami są zatem znaczące – od statystycznego mieszkańca Małopolski odbieranych jest ponad 2 razy więcej odpadów, niż od jego sąsiada z Podkarpacia.

Warto wspomnieć również o przytoczonym w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska wskaźniku efektywności gospodarowania odpadami. Dla Polski wynosi on 21,7%, natomiast pomiędzy konkretnymi województwami znów widać spore dysproporcje. Najwyższy wskaźnik osiągnęło województwo wielkopolskie (33,1%), a tuż za nim uplasowało się pomorskie (32,8%). Najniższy poziom efektywności gospodarowania odpadami osiągnęło województwo świętokrzyskie, z wynikiem zaledwie 11%.

Raport Instytutu Ochrony Środowiska dowodzi, że w Polsce w kwestii gospodarki odpadami wciąż mamy sporo do zrobienia. Niezbędna wydaje się dalsza edukacja społeczeństwa oraz konkretne działania usprawniające system.

Doskonałą okazją do dyskusji na tematy związane z gospodarką odpadami, ale i poruszenia wszelkich kwestii oscylujących wokół ochrony środowiska, będą nadchodzące Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, organizowane przez Targi Kielce. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca 2023 roku i potrwa 2 dni.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.