1z6n3940-20220223-TargiKielce-Ekotech.jpg

1/5 Polaków nie płaci za odbiór odpadów. Konsekwencje ponosi środowisko

21 listopada 2022
Polacy skutecznie unikają opłat za wywóz śmieci. W 2020 roku niespełna 20% wszystkich mieszkańców gmin nie zostało uwzględnionych w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ze względu na te różnice, portfele wielu Polaków łapią oddech, ale cierpi środowisko.

Z opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska raportu wynika, że polski system wyliczania opłat za odbiór odpadów jest nieszczelny. Pomiędzy faktyczną liczbą mieszkańców, a liczbą mieszkańców wynikającą z deklaracji za odbiór odpadów, istnieją spore rozbieżności. W 2020 roku polskie gminy zamieszkiwało ponad 35,5 miliona ludzi, natomiast według deklaracji było to zaledwie niespełna 29 milionów. Ponad 6,5 miliona Polaków nie zostało zatem uwzględnionych w rozliczeniach, a co za tym idzie – nie zapłaciło za gospodarowanie odpadami.

Największe różnice pomiędzy liczbą mieszkańców, a liczbą wniesionych za odbiór śmieci opłat (gdzie faktyczna liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę zadeklarowaną), dotyczą województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Zaskakuje wynik województwa opolskiego, gdzie zadeklarowana liczba mieszkańców znacznie przekracza liczbę faktyczną – to jedyny taki przypadek w Polsce.

Istotne rozbieżności dotyczą także ilości odebranych odpadów wygenerowanych przez jedną osobę w ciągu roku. Najwięcej śmieci odbieranych jest od statystycznego mieszkańca województwa małopolskiego – to rocznie aż 503 kg. Drugie miejsce zajmują mieszkańcy województwa dolnośląskiego (428 kg), a trzecie – śląskiego (417 kg). Najmniej odpadów do odbioru, zgodnie z raportem, generują mieszkańcy województwa podkarpackiego – to 228 kg. Różnice pomiędzy województwami są zatem znaczące – od statystycznego mieszkańca Małopolski odbieranych jest ponad 2 razy więcej odpadów, niż od jego sąsiada z Podkarpacia.

Warto wspomnieć również o przytoczonym w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska wskaźniku efektywności gospodarowania odpadami. Dla Polski wynosi on 21,7%, natomiast pomiędzy konkretnymi województwami znów widać spore dysproporcje. Najwyższy wskaźnik osiągnęło województwo wielkopolskie (33,1%), a tuż za nim uplasowało się pomorskie (32,8%). Najniższy poziom efektywności gospodarowania odpadami osiągnęło województwo świętokrzyskie, z wynikiem zaledwie 11%.

Raport Instytutu Ochrony Środowiska dowodzi, że w Polsce w kwestii gospodarki odpadami wciąż mamy sporo do zrobienia. Niezbędna wydaje się dalsza edukacja społeczeństwa oraz konkretne działania usprawniające system.

Doskonałą okazją do dyskusji na tematy związane z gospodarką odpadami, ale i poruszenia wszelkich kwestii oscylujących wokół ochrony środowiska, będą nadchodzące Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, organizowane przez Targi Kielce. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca 2023 roku i potrwa 2 dni.

Polecane aktualności
07 grudnia 2022
Polski pomysłodawca i projektant systemu wspierającego zbiórkę opakowań po napojach jest Wystawcą spotkania branży komunalnej. Z najnowszymi rozwiązaniami firmy będzie można zapoznać się od 8 do 9 marca 2023 roku podczas Targów EKOTECH.
05 grudnia 2022
Firma ELJOT, która na rynku funkcjonuje od ponad 30 lat i ma doświadczenie zdobyte niemal w każdej branży, pojawi się od 8 do 9 marca 2023 roku w gronie Wystawców Targów EKOTECH. Ten wiodący producent i dostawca układów do detekcji i separacji metalu w Polsce zaprezentuje swoją ofertę w Targach Kielce.
02 grudnia 2022
Misją firmy Eurocentrum Polska jest szerzenie świadomości związanej z odpowiedzialnym zagospodarowaniem odpadów, a także racjonalnym wykorzystaniem energii. W ofercie firmy można zatem znaleźć produkowane według najnowocześniejszych technologii Ekozgniatarki do kompresowania odpadów, które będzie można poznać podczas Targów EKOTECH.
30 listopada 2022
Regulacje dotyczące gospodarowania plastikowymi odpadami niebawem zostaną zaostrzone. Komisja Europejska jest o krok od zmiany dyrektywy, która zobowiąże kraje Wspólnoty do egzekwowania wyższego poziomu wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku oraz wykorzystania w produkcji opakowań plastiku z recyklingu. Nowe zasady mają na celu przyspieszenie wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego.
29 listopada 2022
Dystrybutor maszyn, urządzeń i kompletnych systemów recyklingu wystawcą Targów EKOTECH, które odbędą się już od 8 do 9 marca 2023 roku. Zapraszamy do Targów Kielce!
29 listopada 2022
Wszystkie osoby zainteresowane praktycznymi aspektami gospodarki odpadami zapraszamy do udziału w MIFOD - Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami organizowanym przez AK NOVA. Spotkanie odbędzie się pierwszego dnia Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, 8 marca 2023 roku.
22 listopada 2022
W przyszłorocznej edycji Targów EKOTECH, od 8 do 9 marca na stoisku firmy ARTechnic będzie zapoznać się z szeroką ofertą m.in. belownic do odpadów. Zapraszamy do Targów Kielce!
18 listopada 2022
W ofercie firmy ARBENA znajdują się lekkie hale dla rolnictwa, uniwersalne hale tunelowe wykorzystywane w przemyśle, magazyny dla branży recyklingowej oraz hale wykorzystywane na zadaszenie kruszyw. Wśród nowości Wystawcy Targów EKOTECH są hale o szerokości 20m i 24m, których konstrukcja opiera się na kratownicy.