WESTIARKI-2-DO-WYBORU.jpg
Prace Zgromadzenia Sióstr Westiarek prezentowane podczas Wystawy Sacroexpo cieszą się dużym uznaniem.

Zgromadzenie Sióstr Westiarek na Wystawie Sacroexpo

19 maja 2023
Unikatowe szaty liturgiczne wykonane przez Westiarki Jezusa cieszą się ogromnym zainteresowaniem podczas wystawy Sacroexpo w Targach Kielce. Najnowsze modele ornatów, stuły kapłańskie uszyte ręcznie, a także z pomocą komputera będzie można obejrzeć i zakupić w dniach od 19 do 21 czerwca.

Z Wystawą Sacroexpo Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa związane jest już od 2009 roku. W kieleckim ośrodku wystawienniczym prezentuje najwyższej jakości paramenty liturgiczne.

– Prace nasze są wykonywane ręcznie, haftem malarskim, cieniowanym i klasycznym wysokim. Haftujemy nićmi złotymi, bajorkiem i nićmi atłasowymi, co nadaje szatom wyjątkowe piękno. W ostatnim czasie wykonujemy też haft komputerowy, posiadamy różne wzory i ciągle szukamy nowych – przekazuje s. Lidia.

W prowadzonych przez Westiarki pracowniach hafciarskich powstało wiele cennych prac. Na szczególną uwagę zasługują cztery suknie na cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, suknia na obraz Matki Bożej do Czernej i Studziannej oraz suknia dla Matki Bożej do Kalwarii Zebrzydowskiej i dla Matki Bożej Leżajskiej. Siostry Westiarki stworzyły ornat milenijny jako dar bł. Prymasa Tysiąclecia dla św. Pawła VI, ornat jubileuszowy dla św. Jana Pawła II, podarowany przez Ojców Paulinów z okazji 600-lecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze, a także szaty liturgiczne do Polskiego Seminarium Duchownego do Orchard Lake. Westiarki wykonały liczne prace na pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski oraz komplet szat liturgicznych na Jasną Górę z okazji podróży apostolskiej papieża Franciszka do Polski w 2016 roku. Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa dba również o wystrój obiektów sakralnych w trakcie Eucharystii, pielęgnując tradycję ubierania ołtarzy na Boże Ciało, przygotowując dekoracje na uroczystości liturgiczne w parafiach czy haftując bieliznę kielichową.

- Naszym zadaniem jako Westiarki Jezusa jest troska o piękno Kościoła. Dbanie o ozdobę Kościołów, tego co dotyczy kielicha i kapłana jest  naszym charyzmatem.  Szyciem i naprawianiem szat liturgicznych zajmujemy się od powstania Zgromadzenia czyli 140 lat. Nasze poprzedniczki zostawiły nam duży dorobek pięknych wzorów i zasad pracy, przez całe pokolenia  podtrzymujemy to, ale otwieramy się też na nowości – dodaje s. Lidia

Wyjątkowe prace Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa zaprezentowane zostaną podczas tegorocznej 24. edycji targów Sacroexpo.

Na tegoroczną Wystawę Sacroexpo zapraszamy od poniedziałku, 19 czerwca do środy, 21 czerwca do Targów Kielce. Wstęp bezpłatny po rejestracji na stronie : https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Drugiego dnia loterii Sacroexpo los uśmiechnął się do siostry zakonnej Małgorzaty Lechwar i księdza Zbigniewa Klepacza, którzy wygrali siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy, organizowaną przez franciszkańskie biuro podróży Patron Travel.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca w Targach Kielce część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł można było wylicytować na aukcji prowadzonej przez Dom Aukcyjny Art. In House. Najmocniej licytowanymi pracami były: „Św. Jerzy walczący ze smokiem” Borysa Fiodorowicza, „Spotkanie nieba i ziemi” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz oraz „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka. Wszystkie dzieła można zobaczyć do środy, 21 czerwca w Strefie Sztuki.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia spotkania branży sakralnej odbyło się pierwsze losowanie kuponów, w których do wygrania jest siedmiodniowa wycieczka do portugalskiej Fatimy. Kolejni zwycięzcy wyłonieni zostaną trzeciego dnia targów.
20 czerwca 2023
Przedstawiciele firmy Innpact – specjalizującej się w doradztwie energetycznym oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie targów Sacroexpo poprowadzili prelekcje skierowanie dla administratorów obiektów sakralnych. Spotkanie było częścią wydarzeń organizowanych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej.
20 czerwca 2023
Goście z Incheba-Expo Bratyslava pokazali potencjał sakralnego rynku słowackiego, czeskiego, austriackiego i węgierskiego podczas prezentacji wrześniowych targów SACROEXPO Slovakia. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września w Bratysławie, a jego organizatorami będą słowacki ośrodek wystawienniczy i Targi Kielce.
19 czerwca 2023
Gościem pierwszego dnia 24. edycji Sacroexpo był ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - rozstrzelanej przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. Po prelekcji można było również zobaczyć najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”, który niedawno pojawił się w kinach.
19 czerwca 2023
W trakcie oficjalnego otwarcia 24. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także medale honorowe. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie oraz Jego Ekscelencja doktor – Wacław Depo – Arcybiskup Metropolita Częstochowski.
19 czerwca 2023
Rozpoczynająca się 19 czerwca, 24. edycja Wystawy Sacroexpo, to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów będzie można obejrzeć film historyczny, który dopiero trafił do kin, a na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka odbędzie się zlot karawaningowy. Wstęp bezpłatny.