DSC00781.JPG
Ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów gościem targów Sacroexpo.

O szczegółach męczeństwa rodziny Ulmów oraz o etapach procesu beatyfikacyjnego rozmawiano podczas 24. Wystawy Sacroexpo. Wyświetlono również najnowszy film poświęcony rodzinie z Markowej

19 czerwca 2023
Gościem pierwszego dnia 24. edycji Sacroexpo był ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - rozstrzelanej przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. Po prelekcji można było również zobaczyć najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”, który niedawno pojawił się w kinach.

Jeden z Wystawców Sacroexpo - Dom Wydawniczy Rafael od kilkunastu lat zajmuje się tematyką rodziny Ulmów. Na stoisku Wydawnictwa w trakcie targów można znaleźć informacje na temat najnowszych tytułów i publikacji z tego zakresu. Z inicjatywy Domu Wydawniczego , w trakcie 24. targów Sacroexpo zorganizowano spotkanie ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. Zaproszony gość Swoją prelekcję rozpoczął od omówienia etapów, zgodnie z którymi odbywa się proces beatyfikacyjny oraz opowiedział jak to wyglądała w przypadków rodziny z Markowej.

Sprawę rodziny Ulmów w przemyskiej diecezji badano w latach 2003 - 2008. Następnie otwarto nowy i niezależny proces poświęcony tej sprawie. Duży udział w działaniach miał Ks. Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski. W lipcu 2020 roku ukończono prace nad Positio – dokumentem dotyczącym męczeńskiej śmierci Ulmów, którego celem było wykazanie obecności elementów konstytutywnych męczeństwa.

W grudniu 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Na Wystawie Sacroexpo Ks. Witold Burda podkreślił, że najbardziej poruszającym elementem beatyfikacji jest fakt, że do chwały ołtarzy zostaną wyniesieni nie tylko Józef i Wiktoria, ale także ich dzieci – Stanisława, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Maria oraz dziecka nienarodzonego.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Po prelekcji ks. dr. Witolda Burdy w Targach Kielce można było obejrzeć najnowszy film poświęcony historii rodziny Ulmów z Markowej pt. „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa.

Wystawa Sacroexpo potrwa od środy 21 czerwca. Wstęp bezpłatny.

 

/MSi/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Drugiego dnia loterii Sacroexpo los uśmiechnął się do siostry zakonnej Małgorzaty Lechwar i księdza Zbigniewa Klepacza, którzy wygrali siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy, organizowaną przez franciszkańskie biuro podróży Patron Travel.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca w Targach Kielce część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł można było wylicytować na aukcji prowadzonej przez Dom Aukcyjny Art. In House. Najmocniej licytowanymi pracami były: „Św. Jerzy walczący ze smokiem” Borysa Fiodorowicza, „Spotkanie nieba i ziemi” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz oraz „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka. Wszystkie dzieła można zobaczyć do środy, 21 czerwca w Strefie Sztuki.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia spotkania branży sakralnej odbyło się pierwsze losowanie kuponów, w których do wygrania jest siedmiodniowa wycieczka do portugalskiej Fatimy. Kolejni zwycięzcy wyłonieni zostaną trzeciego dnia targów.
20 czerwca 2023
Przedstawiciele firmy Innpact – specjalizującej się w doradztwie energetycznym oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie targów Sacroexpo poprowadzili prelekcje skierowanie dla administratorów obiektów sakralnych. Spotkanie było częścią wydarzeń organizowanych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej.
20 czerwca 2023
Goście z Incheba-Expo Bratyslava pokazali potencjał sakralnego rynku słowackiego, czeskiego, austriackiego i węgierskiego podczas prezentacji wrześniowych targów SACROEXPO Slovakia. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września w Bratysławie, a jego organizatorami będą słowacki ośrodek wystawienniczy i Targi Kielce.
19 czerwca 2023
W trakcie oficjalnego otwarcia 24. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także medale honorowe. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie oraz Jego Ekscelencja doktor – Wacław Depo – Arcybiskup Metropolita Częstochowski.
19 czerwca 2023
Rozpoczynająca się 19 czerwca, 24. edycja Wystawy Sacroexpo, to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów będzie można obejrzeć film historyczny, który dopiero trafił do kin, a na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka odbędzie się zlot karawaningowy. Wstęp bezpłatny.
15 czerwca 2023
W trakcie Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca, w halach kieleckiego ośrodka rozbrzmiewać będą piękne dźwięki organów kościelnych. Na stoisku firmy Astorg - generalnego przedstawiciela Viscount International w Polsce, zagra utalentowany organista Krzysztof Tomaszewski. Wstęp na targi jest bezpłatny.