IMG-4035.jpg
24. edycja Wystawy Sacroexpo zapowiada się imponująco!

Wystawa Sacroexpo już po raz 24. w Targach Kielce. Swoją ofertę prezentuje ponad 200 Wystawców z 10 krajów! Wstęp bezpłatny.

19 czerwca 2023
Rozpoczynająca się 19 czerwca, 24. edycja Wystawy Sacroexpo, to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów będzie można obejrzeć film historyczny, który dopiero trafił do kin, a na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka odbędzie się zlot karawaningowy. Wstęp bezpłatny.

Kilkaset obrazów i rzeźb autorstwa ponad stu artystów

Dzięki współpracy z Domem Aukcyjnym i Galerią Sztuki Art in House, pierwszy raz podczas Wystawy Sacroexpo powstała Strefa Sztuki, w której można obejrzeć kilkaset obrazów, rzeźb oraz ikon autorstwa ponad stu artystów. Rozpoczynająca się 24. edycja spotkania branży sakralnej zamieni przestrzeń Targów Kielce w prawdziwą galerię sztuki. Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace są m.in.: Piotr Barszczowski zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji, z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”, Sylwester Stabryła, twórca nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów oraz Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów. Bardzo ciekawą częścią Strefy Sztuki będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony autorstwa m.in.: Kateryny Kuziv, Ivana Dashko, Victorii Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewy Zalewskiej.

Aukcja sztuki Sacrum prowadzona na żywo podczas Wystawy Sacroexpo

Drugiego dnia Sacroexpo, we wtorek 20 czerwca o godzinie 17 część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł będzie można wylicytować na aukcji prowadzonej na żywo oraz online na specjalnej platformie. W ofercie są m.in.: „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka, nowoczesne ikony, powstałe na międzynarodowych plenerach, niezwykle ciekawa ikona Borysa Fiodorowicza, przedstawiająca św. Jerzego walczącego z czołgiem, oraz pop-artowe i komiksowe przedstawienia Madonny i świętych. Gratką dla kolekcjonerów mogą okazać się litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty czy inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich „Bogurodzica” oraz „Mandylion”. Nie zabraknie również pozycji dla miłośników form trójwymiarowych: złota rzeźba Madonny Jacka Opały, krucyfiks znakomitego Jean Lambert-Ruckiego oraz rzeźba świętego ze stali Wita Bogusławskiego. W Aukcji Sacrum będzie można wziąć udział osobiście, telefonicznie, poprzez zlecenie oraz online: logując się na portal onebid.pl.

 Od dewocjonaliów, przez organy, aż do zlotu karawaningowego

Ponad 200 firm z 10 krajów m.in. Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy czy Włoch prezentuje swoją ofertę podczas 24. edycji Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo.  Od szat i naczyń liturgicznych, przez elementy wyposażenia wnętrz, aż po najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe, a także nowoczesne systemy informatyczne. Nie brakuje rzeźb i figurek, witraży, obrazów oraz ikon, a także gadżetów i pamiątek religijnych w promocyjnych cenach, najnowszych propozycji najlepszych wydawnictw katolickich: powieści chrześcijańskich, książek dla dzieci i młodzieży, a także produktów dedykowanych katechetkom i katechetom. W halach Targów Kielce rozbrzmiewają organy Viscount powstałe z wykorzystaniem najnowszej technologii PhysisPlus. Na stoisku firmy Astorg będzie można zobaczyć występ na żywo organisty Krzysztofa Tomaszewskiego. W trakcie targów nie zabraknie najnowszych wydań najbardziej znanych czasopism katolickich, a swoją obecność zadeklarowały także biura turystyczno-pielgrzymkowe.

Z targów Sacroexpo na pielgrzymkę

Biura pielgrzymkowe obecne podczas Wystawy Sacroexpo prezentują szeroką, atrakcyjną ofertę wycieczek oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych skierowanych dla zwiedzających. Od ponad 15 lat na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Patron Travel odbywa się loteria dla osób konsekrowanych. Losowanie odbędzie się w dwóch kategoriach: siostry zakonne oraz zakonnicy i księża.

Misja Sacroexpo

Rodzinna firma Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego jest wieloletnim Wystawcą Sacroexpo. W trakcie targów, oprócz szerokiej oferty szat liturgicznych zaprezentuje nowości takie jak parasole procesyjne. Na stoisku firmy będzie można również porozmawiać z siostrą Alicją z Fundacji Boże Atelier odpowiedzialną za misje w Kenii. Rozmowy o działaniach charytatywnych podejmowanych i prowadzonych w Afryce, a także o możliwościach wsparcia najbardziej potrzebujących pozwolą na wypracowanie pięknych, wspólnych projektów.

Projekcja filmu znanego dokumentalisty

We wrześniu 2023 roku w Polsce odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów: pierwszy raz w historii na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina. Dom Wydawniczy Rafael z Krakowa – Wystawca targów Sacroexpo tematyką rodziny Ulmów zajmuje się od kilkunastu lat. Już w 2007 roku został wydany album "Sprawiedliwi wśród narodów świata", a w roku beatyfikacji nakładem Domu Wydawniczego ukazały się już dwa tytuły poświęcone rodzinie z Markowej. W trakcie tegorocznych targów Sacroexpo odbędzie się spotkanie z ks. dr Witoldem Burdą – egzorcystą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego. W tym samym dniu w Targach Kielce

 

zaplanowano również projekcję filmu "Historia jednej zbrodni" reżyserii Mariusza Pilisa, znanego dokumentalisty.

Zlot karawaningowy podczas Sacroexpo

Po raz pierwszy na terenie zewnętrznym Targów Kielce, przed halą F w trakcie trzech dni wydarzenia stacjonuje 16 załóg z Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego "Razem w Drodze”. Ich obecność na Wystawie Sacroexpo związana jest z 6 edycją Zlotu Szlakiem Sanktuariów i Kościołów Wiślica – Kielce.

Wśród załogi zlotu, które przyjechały na Sacroexpo są osoby z takich miejscowości jak Chełm, Tarnów, Rabka, Wisła, Jastrzębie, Żory, Jelenia góra, Kędzierzyn, Skierniewice, Kielce, Węgrów i Wejherowo. Można nawet wejść do wnętrza kamperów i przyczep kampingowych.

Wystawa Sacroexpo potrwa od poniedziałku, 19 czerwca  do środy, 21 czerwca w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1. Wstęp jest bezpłatny.

/MSi/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Drugiego dnia loterii Sacroexpo los uśmiechnął się do siostry zakonnej Małgorzaty Lechwar i księdza Zbigniewa Klepacza, którzy wygrali siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy, organizowaną przez franciszkańskie biuro podróży Patron Travel.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca w Targach Kielce część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł można było wylicytować na aukcji prowadzonej przez Dom Aukcyjny Art. In House. Najmocniej licytowanymi pracami były: „Św. Jerzy walczący ze smokiem” Borysa Fiodorowicza, „Spotkanie nieba i ziemi” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz oraz „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka. Wszystkie dzieła można zobaczyć do środy, 21 czerwca w Strefie Sztuki.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia spotkania branży sakralnej odbyło się pierwsze losowanie kuponów, w których do wygrania jest siedmiodniowa wycieczka do portugalskiej Fatimy. Kolejni zwycięzcy wyłonieni zostaną trzeciego dnia targów.
20 czerwca 2023
Przedstawiciele firmy Innpact – specjalizującej się w doradztwie energetycznym oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie targów Sacroexpo poprowadzili prelekcje skierowanie dla administratorów obiektów sakralnych. Spotkanie było częścią wydarzeń organizowanych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej.
20 czerwca 2023
Goście z Incheba-Expo Bratyslava pokazali potencjał sakralnego rynku słowackiego, czeskiego, austriackiego i węgierskiego podczas prezentacji wrześniowych targów SACROEXPO Slovakia. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września w Bratysławie, a jego organizatorami będą słowacki ośrodek wystawienniczy i Targi Kielce.
19 czerwca 2023
Gościem pierwszego dnia 24. edycji Sacroexpo był ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - rozstrzelanej przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. Po prelekcji można było również zobaczyć najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”, który niedawno pojawił się w kinach.
19 czerwca 2023
W trakcie oficjalnego otwarcia 24. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także medale honorowe. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie oraz Jego Ekscelencja doktor – Wacław Depo – Arcybiskup Metropolita Częstochowski.
15 czerwca 2023
W trakcie Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca, w halach kieleckiego ośrodka rozbrzmiewać będą piękne dźwięki organów kościelnych. Na stoisku firmy Astorg - generalnego przedstawiciela Viscount International w Polsce, zagra utalentowany organista Krzysztof Tomaszewski. Wstęp na targi jest bezpłatny.