fynn-willem-lohe.1024x1024.jpg

„Trzeba pokazać, że odlewnie nie są częścią problemu, tylko rozwiązania” - Dr Fynn-Willem Lohe (CAEF)

10 września 2022
O sytuacji branży odlewniczej w Europie, ekologii i potrzebie spotkań twarzą w twarz rozmawialiśmy z dr. Dr Fynn-Willem Lohe - Sekretarzem Generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Odlewników CAEF.

Jaka jest dzisiaj kondycja przemysłu odlewniczego w Europie w porównaniu z resztą świata?

Europejski przemysł odlewniczy jest nadal bardzo silnym i konkurencyjnym graczem na światowym rynku. Kilka wiodących w swojej klasie komponentów odlewniczych jest produkowanych w Europie i eksportowanych na cały świat. Widzimy jednak rosnące ryzyko globalnych napięć między Azją a światem zachodnim, czego konsekwencją będą wahania cen surowców i gwałtownie rosnące ceny energii. Przewidywalność prognoz odlewniczych jest niezwykle trudna, mimo że jest konieczna, ponieważ inwestycje, w tym modernizowanie odlewni wymaga przewidywalności zamówień, łańcuchów dostaw i stabilnych cen.

Wiele mówi się o ekologii. Czy można sprawić, by przemysł odlewniczy stał się zielony?

Zrównoważony rozwój to bardzo złożona sprawa, a „zielony” tylko jeden składnik. Możliwe jest tworzenie zielonych odlewni. Często zapominamy, że przemysł odlewniczy jest pionierem gospodarki o obiegu zamkniętym i zużywa do 95 proc. złomu. Odlewy nigdy nie są marnotrawione i nietoksyczne. Można je przetopić pod koniec fazy użytkowania. Oprócz metalu nastąpił również znaczny postęp w odzyskiwaniu piasku i recyklingu spoiw i innych chemikaliów. Co więcej, potrzebujemy zielonej energii od elektryczności po wodór. Odlewamy turbiny wiatrowe i inne komponenty do transportu i konwersji energii, a jednocześnie potrzebujemy tej energii do naszej produkcji. To prawdziwa cykliczność!

Jakie są zalety i wady Foundry 4.0?

Kwestia cyfryzacji w przemyśle odlewniczym to mimo obecnego kryzysu bardzo ważna sprawa. Głównie ze względu na niedobór siły roboczej, który w nadchodzących dziesięcioleciach będzie jeszcze bardziej widoczny, musimy zdigitalizować i zautomatyzować nasze procesy. Jak? Jest to najbardziej palący czynnik, ponieważ mamy odlewnie znajdujące się na pograniczu Przemysłu 3.0 i niektóre, w których nadal dominuje praca ręczna. Najpierw muszą osiągnąć poziom 2.0. Radzę wykorzystać możliwość dekarbonizacji produkcji z dogłębną analizą tego, co jest maksymalnie możliwe pod kątem Przemysłu 4.0. Ostatecznie nie unikniemy kompromisów, ale właściciele odlewni powinni poznać wszystkie możliwości.

Jak branża odlewnicza ma się do targów?

Targi zawsze były i będą ważne dla branży, szczególnie po pandemii covid. Są doskonałym miejscem wymiany i łączenia pomysłów. Jednak na pewno zobaczymy zmianę w sposobie wykorzystania targów. Obecnie w mniejszym stopniu są środkiem motywującym pracowników i przyciągającym tylko klientów. Zamiast tego stają się wydarzeniem, na którym eksponowany jest cały wizerunek odlewni. Pełnią więc też rolę ogólnej autoprezentacji. W tych niestabilnych czasach targi zawsze będą zdominowane przez okoliczności polityczne i globalne, czy to pandemia, wojna czy napięcia między krajami.

Jak powinny rozwijać się targi, aby sprostać potrzebom branży odlewniczej?

Byłem na kilku targach branżowych, nie tylko w branży odlewniczej. Zawsze mam z dobre wspomnienia, szczególnie gdy łączą wymagania wystawców, zwiedzających i ogółu społeczeństwa. Innymi słowy: jeśli targi służą tylko wystawcom, stają się egocentrycznie i ślepe na światowe trendy. Widzieliśmy to na własne oczy przy okazji rozwoju e-mobilności, o której teraz wiemy, że jest nieunikniona. Wiele targów motoryzacyjnych i nie tylko zbyt długo prezentowało swoje rozwiązania benzynowe, zamiast potraktować ten trend poważnie.

Co uważa Pan za swoją główną misję w branży odlewniczej?

Przemysł odlewniczy musi stać się bardziej widoczny, a odlewnie muszą stać się nie tylko producentami, ale także dostawcami kompleksowych rozwiązań. Społeczeństwo musi zrozumieć, że nie jesteśmy częścią problemu, ale ważnym elementem rozwiązania, jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu. To samo dotyczy naszych klientów. Jesteśmy wieloletnimi partnerami w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.

Dziękuję bardzo.

20201005-Lohe-Lickfett-DSC-4046kl.jpg [1.04 MB]

Polecane aktualności
14 czerwca 2023
Ekipa targów METAL przebywa aktualnie w Dusseldorfie, gdzie odbywają się XV Międzynarodowe Targi Technologii Odlewnictwa GIFA. Każdego dnia prowadzone są rozmowy z wystawcami, których zobaczycie podczas najbliższej odsłony Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce.
19 stycznia 2023
Europejskie Zrzeszenie Odlewni (CAEF) wybrało nowego prezesa. Rolę tę od 2023 roku objął Milko Milanov.
08 listopada 2022
Ogólnopolski Dzień Odlewnika to najważniejsze wydarzenie branży odlewniczej w Polsce, od kilku lat jest również istotnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba uczestników z zagranicy. Targi Kielce, związane z przemysłem odlewniczym za pośrednictwem Targów METAL i towarzyszącej im „Przemysłowej Jesieni” mają zaszczyt objęcia srebrnym patronatem tego wydarzenia.
17 października 2022
Pod hasłem "Wyzwania dla przemysłu odlewniczego" odbędzie się Ogólnopolski Dzień Odlewnika. Wydarzenie zaplanowane jest na 9 grudnia w Hotelu Best Western PREMIER w Krakowie.
21 września 2022
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii.
21 września 2022
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
21 września 2022
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zorganizował seminarium pn. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?” w trakcie trwającej w Targach Kielce Przemysłowej Jesieni. Prowadzący spotkanie Michał Żelichowski podkreślał, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.
20 września 2022
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.