PIN08499.JPG
Targi Plastpol już po raz 28 w Targach Kielce.

Targi Plastpol oficjalnie otwarte konferencją o przemyśle tworzyw sztucznych w Polsce i Europie

21 maja 2024
28. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Targach Kielce tradycyjnie rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia w formie konferencji z udziałem ekspertów z Fundacji Plastics Europe Polska oraz firm z branży. Spotkanie było okazją do przedstawienia najnowszych statystyk, trendów oraz wyzwań przed jakimi stoi cały sektor tworzyw sztucznych zarówno w Polsce, jak również w Europie.

W oficjalnym otwarciu targów PLASTPOL, we wtorek 21 maja wzięła udział wiceprezes zarządu Targów Kielce, Bożena Staniak, która zaprezentowała obecną sytuację światowej branży targowej, jakie są trendy w tym sektorze oraz jakie działania w zakresie ESG podejmuje kielecki ośrodek:

- Targi Plastpol obejmują przemysł tworzyw sztucznych ściśle związany ze strategią ESG. Jak mówił bardzo słusznie Kai Hattendorf, CEO i Dyrektor Zarządzający UFI, ESG to sprawa ważna zarówno dla rozwiniętej gospodarki, ale również dla rozwijającej się. To zagadnienie, którego nie można odhaczyć, odzwierciedla bowiem to, kim jesteśmy i co robimy. Targi Kielce podejmują różnorodne działania w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego – mówiła Bożena Staniak.

Konferencja „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie” była doskonałą okazją do podkreślenia znaczenie tego sektora w gospodarce. Przegląd aktualnych danych na temat przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie, najnowszych statystyk, trendów oraz wyzwań przed którymi stoi branża omówiła w swojej prezentacji Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska.

- Od samego początku istnienia Fundacji jesteśmy Partnerem Honorowym Targów Plastpol. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość właśnie tutaj, w Targach Kielce przedstawiać dane rynku tworzyw sztucznych w Polsce i Europie. Przemysł tworzyw sztucznych to przemysł globalny. Przez wiele lat Europa była głównym producentów tych tworzyw. Obecnie jej udział w światowej produkcji to 14%. Ilość tworzyw produkowanych globalnie rośnie. W 2022 roku światowa produkcja osiągnęła poziom 400, 3 mln ton.  – wyjaśniała dr inż. Anna Kozera-Szałkowska.

Światowa produkcja prokonsumenckich recyklatów tworzyw sztucznych w 2022 roku wyniosła 35,5 mln ton, a światowa produkcja tworzyw bio-pochodnych i tworzyw z przypisaną zawartością pochodzenia biologicznego w 2022 roku wyniosła 2,3 mln ton. W latach 2018-2022 całkowita produkcja tworzyw sztucznych w Europie spadła o 5,6 %, a produkcja cyrkularna tworzyw sztucznych wzrosła o ponad 30%. W 2022 roku europejska produkcja osiągnęła poziom 11,7 mln ton, co stanowiła 19, 7 całkowitej produkcji tworzyw sztucznych w Europie (58,8 mln ton). W Polsce produkcja tworzyw sztucznych w 2022 roku wynosiła 2,4 mln ton. W latach 2018-2022 w sektorze opakowań zużycie tworzyw sztucznych w Europie spadła o 3,8 %.

W prezentacji Fundacji PlasticsEurope Polska przedstawiono także dynamikę wzrostu produkcji tworzyw sztucznych w Polsce na tle Europy, a także prognozy na nadchodzące lata, podkreślając potrzebę adaptacji do zmieniających się wymagań środowiskowych oraz technologicznych. Ważnym punktem było również wyjaśnienie wpływu regulacji unijnych na rynek tworzyw sztucznych.

Okazją do rozmowy na temat sytuacji w branży będzie również Seminarium Techniczne PLASTECH INFO organizowane drugiego dnia targów, w środę 22 maja. Fundacja PlasticsEurope Polska przedstawi wykład pt. „Tworzywa Sztuczne Nie z Surowców Kopalnych? System Tworzyw Sztucznych w Europie w 2050 roku”. Głównymi zagadnieniami będzie przyszłość przyszłość przemysłu tworzyw sztucznych, alternatywne surowce oraz strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Targi Plastpol 2024 potrwają do piątku 24 maja 2024 roku w Targach Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.