642a2502-20230317-TargiKielce-Agroexpo.jpg
Podczas targów Agrotech prezentowane są drony, które służą m.in. do monitorowania stanu upraw.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Nowa era efektywności i zrównoważonej produkcji żywności

24 listopada 2023
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, rolnictwo przemieszcza się w kierunku wykorzystania zaawansowanych technologii, z których jedną z najbardziej obiecujących jest sztuczna inteligencja. SI otwiera nowe perspektywy dla rolnictwa, umożliwiając precyzyjne zarządzanie procesami, optymalizację plonów, minimalizację kosztów i redukcję wpływu na środowisko. Oto sposoby, w jakich sztuczna inteligencja przekształca rolnictwo. Okazuje się, że już korzystamy.


Monitorowanie i diagnostyka

Sztuczna inteligencja umożliwia dokładne monitorowanie pól uprawnych za pomocą zaawansowanych sensorów i dronów. Algorytmy analizujące dane mogą szybko identyfikować obszary dotknięte chorobami, szkodnikami czy niedoborami składników odżywczych. To pozwala na szybką interwencję, minimalizując straty i maksymalizując wydajność.


Precision farming

Technologia precision farming staje się kluczowym elementem wspieranym przez sztuczną inteligencję. Dzięki analizie danych dotyczących gleby, pogody i roślin, algorytmy SI pomagają w dostosowywaniu ilości stosowanych nawozów, pestycydów i wody do indywidualnych potrzeb każdego obszaru uprawnego. To nie tylko zwiększa efektywność, ale także minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.


Prognozowanie zbiorów

Sztuczna inteligencja może analizować ogromne ilości danych historycznych, obecnych i prognozowanych warunków atmosferycznych, co pozwala na dokładne prognozowanie zbiorów. To umożliwia rolnikom lepsze planowanie, zarządzanie zapasami i przewidywanie ewentualnych problemów, co przekłada się na stabilność produkcji.


Systemy monitoringu zwierząt i upraw

W obszarze hodowli zwierząt sztuczna inteligencja wspiera monitorowanie zdrowia i zachowań zwierząt. Systemy wykorzystujące kamery i sensory potrafią identyfikować zmiany w zachowaniu, sygnalizując potencjalne problemy zdrowotne. W przypadku uprawy roślin, algorytmy SI mogą analizować rozwój roślin, co umożliwia szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenia.


Automatyzacja maszyn i robotyka

Sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem w automatyzacji maszyn rolniczych. Autonomiczne maszyny wykorzystują algorytmy SI do nawigacji, zbioru danych i podejmowania decyzji. To przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie czasu i zasobów oraz redukcję kosztów pracy.


Blockchain w łańcuchu dostaw

 Wprowadzenie technologii blockchain w rolnictwie, zintegrowanej z SI, umożliwia śledzenie każdego etapu produkcji żywności. To nie tylko zapewnia bezpieczeństwo żywności, ale także przyczynia się do transparentności w łańcuchu dostaw, co jest kluczowe dla współczesnych konsumentów.


Sztuczna inteligencja odgrywa coraz istotniejszą rolę w przekształcaniu rolnictwa. Dzięki precyzyjnemu monitorowaniu, optymalizacji procesów i wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań, SI nie tylko zwiększa efektywność produkcji, ale także wspiera cele zrównoważonego rozwoju. W miarę dalszego postępu technologicznego możemy spodziewać się kolejnych innowacji, które jeszcze bardziej zrewolucjonizują sposób, w jaki produkuje się żywność na całym świecie.

Maszyny i urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję były prezentowane w czasie targów Agrotech i można ich oczekiwać podczas edycji 2024, która potrwa od 8 do 10 marca. 

/MS/ 

Polecane aktualności
11 marca 2024
29. edycja targów Agrotech oraz 23. targi Las-Expo zapisują się jako rekordowe pod względem liczby osób zwiedzających. Od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, to o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów, zaś w poprzedniej - 450 z 15 państw. Co było wyróżnikiem wydarzenia to bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
10 marca 2024
Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO przyciągnęły tłumy z całego kraju. Najbardziej kusił blask najnowszych technologii. Trzydniowy program targów był nasycony spotkaniami ze osobami z rolniczych programów oraz popularnymi youtuberami.
10 marca 2024
Kiedy rolnicy, a więc i dystrybutorzy maszyn mogą się spodziewać puli pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup ciągników i sprzętów? Kiedy kolejny nabór na rolnictwo 4.0? To były najważniejsze pytania zadawane specjalistom z ProInvest Karolinie Szałas i Grzegorzowi Przysusze w czasie szkolenia, które przeprowadzili na targach Agrotech.
10 marca 2024
Znany polski rolnik, TikToker i uczestnik programów telewizyjnych odwiedził 29. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej! Na stoisku firmy Wanicki Agro poprowadził konkurs z rolnictwa precyzyjnego, które stało się absolutnym hitem wśród nowości na tegorocznych Targach AgroTech.
10 marca 2024
- Tyle robisz dla rolnictwa i tak pięknie dziś o nim mówiłeś, że jest to absolutnie zasłużone odznaczenie – mówił minister rolnictwa Czesław Siekierski przekazując prezesowi Andrzejowi Mochoniowi odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medal otrzymał także Kamil Perz, dyrektor projektu Agrotech w Targach Kielce.
10 marca 2024
520 firm z 17 krajów przywiozło do kieleckiego ośrodka wystawienniczego ofertę najnowocześniejszych maszyn, technologii i środków produkcji. Okazja, żeby zobaczyć sprzęt rolniczy jeszcze dziś do 17.00
09 marca 2024
Targi Agrotech 2024 to doskonała okazja, aby spotkać znane z sieci oraz telewizyjnych programów osoby związane z branżą rolniczą. Wielu fanów przyciągnęło spotkanie z popularnymi Youtuberami - Rolnikiem Nieprofesjonalnym i Rolnikiem na każdą okazję. Goście opowiedzieli o swoich działaniach w sieci oraz o tym, dlaczego odwiedzanie targów jest dla nich wartościowym doświadczeniem zawodowym. Zdradzili także, że filmy, które publikują w sieci często nagrywają i montują podczas pracy w polu.
09 marca 2024
29. Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej AGROTECH towarzyszyła uroczysta inauguracja Klastra Ogrodnictwo Przyszłości. Podczas oficjalnego podpisania listu intencyjnego przez członków oraz założycieli klastra, zaprezentowano także cele tej nowatorskiej w branży ogrodniczej inicjatywy.