7S5A6942.jpg
Sustainable approaches towards green transition in polimeric materieals.

Sustainable approaches towards green transition in polimeric materieals, czyli ważna konferencja zrównoważonym podejściu do transformacji materiałów polimerowych

22 maja 2024
Czy plastik można zastąpić materiałami pochodzenia roślinnego? W jaki sposób przetworzyć odpady z branży budownictwa lotniczego? Czy istnieją innowacyjne, w 100% przetworzone polimery oraz jakie są ich właściwości? Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci branżowego spotkania podczas Targów Plastpol w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

90 osób z 38 organizacji spotkało się w Targach Kielce, żeby wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z zakresu przetwarzania materiałów kompozytowych. Dwudniowa konferencja i warsztaty networkingowe organizowane są w ramach projektu GREEN-COMP finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

M.in. o elemencie, który kilka lat temu został uznany za jeden z najbardziej obiecujących materiałów jako monomer do syntezy innych, mówiła dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie:

Chciałam z państwem podzielić naszymi badaniami, które wykonywaliśmy przez ostatnich kilka lat. Staraliśmy się uzyskać bardzo ciekawe, naszym, zdaniem materiały polimerowe oparte na surowcach pochodzenia roślinnego. […] Kurczące się zasoby ropy naftowej przy zwiększającej się emisji gazów cieplarnianych sprawiają, że zainteresowani nowymi technologiami polimerów wzrasta – mówiła dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz – Właśnie ze skrobi otrzymywany jest hydroksymetylofurfural, z niego otrzymywany jest związek, który najbardziej nas interesuje, czyli kwas furanodikarboksylowy.

Prelekcje wygłosili także dr hab. inż. Maria Kurańska, profesor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, dr hab. inż. Elżbieta Piesowicz, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Katarzyna Pokwicka – Croucher, założycielka i CEO Ecopolplast oraz dr hab. Kamila Sałasińska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Konferencja potrwa do 23 maja 2024 roku. Szczegóły: https://conference.green-composites.tech/

Targi Plastpol potrwają do 24 maja 2024 w Targach Kielce.

Polecane aktualności
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.
22 maja 2024
Cała branża przetwórstwa tworzyw sztucznych spotkała się w Targach Kielce podczas 28. Międzynarodowych Targów Plastpol. Jednym ze stałych punktów programu wydarzenia jest seminarium Plastech Info organizowane przez wyłącznego branżowego partnera prasowego targów - serwis tworzywa.pl.
22 maja 2024
Wyzwania recyklingu tworzyw sztucznych to tytuł konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadami podczas trwających w kieleckim ośrodku wystawienniczym targów Plastpol. Podczas spotkania eksperci rozmawiali m.in. o trudnościach wynikających z norm recyklingowych.
22 maja 2024
Największy producent regranulatu PP w Europie Środkowo-Wschodniej ML Polyolefins, oraz jeden z wiodących europejskich dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych, Keeeper Group podpisały umowę o współpracy na targach Plastpol w Kielcach.